Міністерство оборони України в рамках тендеру на придбання "Великовантажних мототранспортних засобів (пожежних машин спеціального призначення)" уклало договір про закупівлю с приватною компанією ТОВ "Промислова компанія "Пожмашина".
Загалом, 14 серпня цього року, згідно з даними, що були оприлюднені на майданчику закупівель ProZorro, було укладено три державних контракти щодо закупівлі пожежних машин – перший лот на суму 71 956 800 гривень (9 одиниць) та два лоти на суму у 63 961 600 гривень (по 8 одиниць).
Читайте також: Продовжується тотальна МАЗ-іфікація ЗСУ: черговий тендер на 100 млн від Міноборони
Загальна сума на яку Міноборони планує придбати 25 автоцистерн важкого типу на шасі підвищеної прохідності складає 199 880 тисяч гривень. Замовлені автівки мають бути поставлені до кінця поточного року (20 грудня 2020) у 4223-й центр забезпечення автомобільною технікою і майном.
"Промислова компанія "Пожмашина" запропонувала військовикам пожежні автоцистерни АЦ-12-100(6302)-252М. Судячи з назви, ймовірно, ці автоцистерни базуються на шасі 6х6 МАЗ 6302 (що не дивно, бо компанія є офіційним сервісним партнером МАЗ).
В каталозі компанії саме така модель відсутня. За ТТХ (запас води не менший 11 тис. літрів) та назвою цьому типу найбільш відповідає модель "Автоцистерна пожежна АЦ-100(65201)-270" на шасі КамАЗ 65201(8×4) але з іншим базовим шасі.
Варто додати, що в тендерних замовленнях Міноборони на автотехніку підвищеної прохідності є ряд досить дивних положень. Зокрема в цьому замовленні дуже детально розписане комплектування й технічні можливості пожежної компоненти, однак про шасі (при цьому, такі самі вимоги є й в інших закупівлях цього року) вказується лише те, що воно має бути підвищеної прохідності с формулою 6х6 й мати дизельний двигун з застарілою нормую "Євро-ІІ".
Подібний підхід дає можливість для певних спекуляцій. Адже всі вантажівки подібного класу, що виготовляються в Україні (КрАЗ-6322 або "Богдан"-6317), згідно з положеннями Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів" з 2016 року оснащуються моторами з екологічними нормами не нижче рівня "Євро-5".
Крім того, найбільш поширеним двигуном, яким оснащуються власне білоруські МАЗи є російський ЯМЗ. Більш того, досить реально знайти навіть "нові" (не бувші в використанні) типи застарілих ЯМЗ з нормами від "Євро-ІІ" включно. При цьому, такі машини, гіпотетично, цілком підходять під замовлення Міноборони та є дешевшими за "Богдани" чи КрАЗи з китайськими дизелями "Євро-5".
Також варто враховувати поточні зміни в політичній обстановці в Білорусі, котрі можуть негативно вплинути як на терміни постачання нових автомобілів, так і на зміни в експортній політиці, що може значно ускладнити виконання ДОЗ.
Читайте також: Міноборони закуповує вантажівки із системою Multilift на базі МАЗ майже на 50 мільйонів гривень