Є перші ознаки, що Росія може вивести всі свої кораблі із бази в сирійському порті Тартус, яку вона експлуатує ще з 1971 року. Наприклад, вранці 2 грудня 2024 року було зафіксовано вихід із Тартуса російського танкера "Єльня", який мав важливе значення для логістичного забезпечення угрупування ВМФ РФ у цьому регіоні.
Крім того, з'явились додаткові дані про те, що РФ може вивести з цієї бази усі наявні там кораблі-носії "Калібрів" та допоміжні судна, пише аналітик H I Sutton в своїй публікації для порталу Naval News.
Читайте також: Хорватія списує свої МиГ-21, придбані в України у 1990-х роках, та переходить на французькі Rafale
Автор публікації підкреслює, що це лише первинні ознаки того, що Росія може ухвалити рішення остаточно покинути базу в Тартусі. Бо, наприклад, не виключено, що росіяни можуть ухвалити протилежне рішення, і утримувати за собою Тартус саме для того, щоб перекинути в Сирію додаткові підкріплення, для стабілізації ситуації на землі.
Якщо ж росіяни таки виведуть свій флот із Тартуса, то в теорії вони можуть перевести свої кораблі в порти Лівії або ж Алжиру. Але вихід РФ із цієї сирійської бази може означати непередбачувані геополітичні наслідки для усього регіону.
Від Defense Express у цій ситуації вважаємо за потрібне додати наступне. Для початку варто зафіксувати, що виходячи із супутникових знімків, які публікує MT Anderson, то станом на 2 грудня 2024 року в російській базі у Тартусі було розміщено одразу чотири носії крилатих ракет "Калибр" - субмарина "Новороссийск" проекту 636.6 (залп до чотирьох КР, належить до ЧФ РФ), фрегат "Адмирал Григорович" проекту 11356 (залп до восьми КР, належить до ЧФ РФ), та два фрегати проекту 22350 "Адмирал Горшков" та "Адмирал Головко" (залп до 16 КР на кожному із них, обидва належать до Північного флоту РФ).
Ці ж носії "Калібрів" фігурували також у ранковому зведенні ВМСУ на ранок 3 грудня щодо моніторингу активності ворожого флоту в Чорному та Середземному морях.
Тут також варто нагадати такий момент – після 24 лютого 2022 року Росія не встигла повернути у Чорне море одразу чотири кораблі-носії "Калібрів" зі складу ЧФ РФ, і тут мова про один фрегат, один корвет та два підводні човни. Ці чотири кораблі власне й стали "ядром" оперативної групи ВМФ РФ, яка після лютого 2022 року на ротаційній основі розміщувалась на базі в Тартусі, для ремонтних робіт кораблі звідти вирушали в порти Балтійського моря.
Якщо виходити із нового повідомлення ГУР МОУ, то наразі Кремль має намір спробувати втримати ситуацію в Сирії "на землі", зокрема шляхом перекидання найманців "Африканського корпусу". Але це заодно вказує, що ситуація навколо важливої бази РФ у Тартусі все ж може отримати неочікуваний поворот.
Читайте також: В РФ заявляють про нестачу 400 тис осіб для їх ВПК, але про що це насправді говорить