Міністерство оборони України вже кодифікувало розвідувальний дрон, квадрокоптер, українського виробництва "Шмавік". Це означає, що цей коптер вже може закуповуватись на потребу Збройних Сил України.
Про це повідомив Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін під час заходу з демонстрації цього та інших аналогічних дронів. При цьому всі ці коптери позиціонуються, як аналоги Mavic від DJI, хоча це абсолютно не так. І навіть "Шмавік", попри іронічну назву, є іншим дроном, з іншим призначенням та можливостями.
Читайте також: Дрон "Шмавік" вже скоро у ЗСУ, але це не аналог Mavic від слова зовсім
Зокрема треба нагадати, що Mavic від DJI, в першу чергу, є цивільним "операторським" дроном любительського рівня. Він має малу та зручну для перенесення форму й габарити, а також оснащений розвиненою кінематографічною камерою або комерційною тепловізійною. А через це, він має цілий ряд додаткових опцій, наприклад, сенсори наближення до перешкод, але при цьому легковразливий (wi-fi-ний) канал зв'язку на 2,4 та 5,8 ГГЦ та незахищену систему навігації.
Окрім цього, Mavic - це "літаючий ноутбук", бо безліч функцій реалізується на програмно-апаратному забезпеченні самого дрона. Наприклад, "машинний зір" з автотрекінгом та автосупроводженням, обробкою відеопотоків тощо.
Водночас той же "Шмавік" - це вже, як заявлено виробником, розвідник оперативно-тактичного рівня, з часом у повітрі до 60 хвилин, оперативним радіусом до 15 км та завадостійкою системою навігації та зв'язком з ППРЧ. Водночас саме камера з підвісом - це лише вид корисного навантаження у межах визначеної вантажопідйомності.
Тобто це виріб з абсолютно іншими задачами та з іншої категорії, який призначений для виконання задач на полі бою, а не знімання природи та пам'яток. І задачі саме військових розвідувальних дронів такого класу - надійно передавати зображення з переднього краю та ближнього тилу противника. А для цього якраз і необхідний захищений зв'язок та можливість підвісити не кінематографічну камеру, а потужнішу із зумом, бажано, комбіновану з нічним каналом.
І звісно мова йде про абсолютно інше програмне забезпечення з можливістю нарощування його саме військового функціоналу. Наприклад, автоматичного розпізнавання цілей, інтеграції автоматизованих систем управління тощо. Не говорячи вже про те, що сам софт - український і відповідає визначеним стандартам для військового програмного забезпечення.
І варто зазначити, що сам "Шмавік" є лише першим дроном такого класу, який отримав кодифікацію, на черзі інші аналогічні БПЛА про які у окремій публікації, кодифікація яких дозволить Генштабу та Міноборони обрати найкращі зразки для постачання до війська.
Читайте також: Російський дрон "Пародия": якісніший аналог пінопластової "Гербери", які запускають разом із "Шахедами"