xcounter
#

Британці здали острови навколо стратегічної авіабази Дієго-Гарсія, і в цій історії є слід РФ

5320
B-52 на авіабазі Дієго-Гарсія у березні 2024 року, фото - US Air Force
B-52 на авіабазі Дієго-Гарсія у березні 2024 року, фото - US Air Force

Або дещо про те, як країни Заходу навіть в поточних умовах можуть самі шкодити своїм стратегічним інтересам

Для початку пояснимо контекст історії. На початку жовтня 2024 року уряди Великої Британії та острівної держави Маврикій уклали та почали виконувати угоду, за якою сам Маврикій таки отримав під свій контроль острівний архіпелаг Чагос в Індійському океані, на виконання рішення Міжнародного суду ООН від 2019 року про деколонізацію цього архіпелагу островів.

Проблема в тому, що на цьому архіпелазі розміщена стратегічно важлива авіабаза Дієго-Гарсія, яка і до цього була під британським управлінням, та має лишатись під контролем Великої Британії ще наступні 99 років.

Читайте також: Що за база протиракетного щита має запрацювати в Редзіково у Польщі за 900 км від України
Географічне розміщення острівного архіпелагу Чагос, зображення з відкритих джерел

Дієго-Гарсія є важливою в тому числі для операцій стратегічної авіації США в операційних зонах Близького Сходу та Індійського океану. І здавалось би, що пунктом про контроль Лондона над цією авіабазою в наступні 99 років безпекові інтереси Великої Британії та США загалом дотримані.

Однак авторитетний британський аналітичний центр RUSI з такою точкою зору на цю ситуацію не згоден, та по суті критикує свій уряд за відмову від архіпелагу Чагос, вважаючи, що це суттєво погіршує безпекове становище Великої Британії.

Для початку вони акцентують увагу на тому, що сам Маврикій історично ніколи не керував архіпелагом Чагос, відповідно натякаючи на певну сумнівність згаданого рішення Міжнародного суду, котре як мінімум можна було б оскаржувати.

B-52 на авіабазі Дієго-Гарсія у березні 2024 року, фото - US Air Force

Далі автори RUSI ставлять акцент і на тому, що Росія та Китай всіма можливими ресурсами стимулювали інформаційну кампанію, котра в підсумку й привела до рішення віддати острівний архіпелаг із стратегічно важливою авіабазою країні Маврикій, котра окрім всього іншого відрізняється прокитайськими настроями.

Ну і третій важливий момент – раз уряду Маврикію доведеться вести господарське освоєння архіпелагу Чагос, то скоріш за все у ці проекти безпосередньо буде залучений Китай. А це в свою чергу означає, що стратегічно важлива для Заходу авіабаза ризикує опинитись у м’яко кажучи недружньому оточенні.

Ну а від Defense Express підкреслимо, що тут маємо доволі показову історію, як країни Заходу навіть в поточних умовах можуть самі шкодити своїм стратегічним інтересам.

Читайте також: Деякі ЗМІ пишуть, що США можуть послати в Ізраїль протиракетну систему THAAD на 200 км, яка вкрай актуальна Україні