xcounter
#

Уряд забув, що обіцяв виробникам озброєнь

"Хай Зеленський тепер подзвонить і Шмигалю. Раз тепер це так працює..."
1617
Уряд забув, що обіцяв виробникам озброєнь

Ситуація навколо приватних оборонних підприємств, їхніх експортних прав та стосунків з концерном "Укроборонпром", здається, вже перейшла у трагікомічну стадію...

"Президент України легко застосовує телефонне право, щоб примусити міністрів швидко зробити щось корисне. Тож було б добре, аби Володимир Зеленський подзвонив і прем’єр-міністру Денису Шмигалю. Бо інакше наші питання та звернення до прем’єр-міністра не дійдуть. А прем’єр забув, що обіцяв".

Так нашій агенції Defense Eхpress заявили в одному з приватних оборонних підприємств. А з приводу чого дзвонити?

Читайте також: Холостий постріл: як прем’єр-міністр злякався "Укроборонпрому"

Виявляється, уже пройшло майже дві місяці з того часу, як Уряд заявив про те, що він спрощує механізм виходу українських виробників озброєнь на міжнародний ринок товарів військового призначення. Але відтоді так нічого і не змінилось.

Барс-8 ММК
Постріл без влучання. Уже пройшло дві місяці з того часу, як Уряд заявив про те, що він спрощує механізм виходу українських виробників озброєнь на міжнародний ринок

Перемога прошмигнула

"8 квітня 2020 р. на засіданні Кабінету міністрів прийнято рішення скасувати зобов’язання суб’єктів господарювання, яким надані повноваження на експорт товарів військового призначення, здійснювати маркетинг ринку збуту і встановлювати зовнішні ціни на товари військового призначення за погодженням з ДК "Укроборонпром".

Квітневе повідомлення уряду було надзвичайно оптимістично сприйняте усіма вітчизняними виробниками озброєння. Але...

Тож юридично це мало змінитися після введення у силу урядової постанови, яка, відповідно, вносила зміни у постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 838 та від 12 липня 1999 р. № 1228.

Нові цікаві оборонні проекти створюють приватні компанії

Саме це квітневе повідомлення на урядовому порталі (воно висить там і досі) було надзвичайно оптимістично сприйняте усіма вітчизняними виробниками озброєння. Цього рішення домагалися приватні оборонні компанії, які отримали право самостійного виходу на зовнішні ринки з продукцією власного виробництва.

З іншого боку, у тому ж "Укроборонпромі" прагнули і надалі зберегти свій вплив на діяльність не лише державних, але й приватних компаній. І, звісно, виступали проти цих змін.

Бюрократична боротьба за приведення правил гри до норм здорового глузду тривала десь рік.

Ходіння по колу навколо очевидності. Бюрократична боротьба за приведення правил гри до норм здорового глузду тривала майже рік.

Здавалось, ось вона, - перемога.

Приватні вітчизняні компанії-виробинки – які об’єднані у громадські спілки - "Лігу оборонних підприємств" та "Асоціацію виробників озброєнь" - навіть подякували прем’єру за таке історичне рішення. Мовляв, все дійсно круто.

Бо "рішення уряду ґрунтується на тому, що реалізація постанови дозволить демонополізувати процеси зовнішнього ціноутворення; створити рівні умови щодо самостійного здійснення зовнішньоекономічної діяльності; усунути штучні бар’єри, які призводять до зайвого витрачання ресурсів та часу підприємствами оборонно-промислового комплексу, покращить конкурентні умови".

Не зроблено, а "пороблено"

У свою чергу, заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Світлана Панаіотіді, яка опікується сектором оборонної промисловості, не менш оптимістично заявила, що "нині у жодної посадової особи в України не має підстав блокувати це рішення уряду і намагатися повертати країну у минуле, на двадцять років назад.

Тим більше, що саме зараз надзвичайно важливими є рішення та заходи для того, або полегшити життя вітчизняного ОПК і промисловості. Сам концерн "Укроборонпром" не матиме важелів впливу на господарську діяльність приватних суб’єктів".

ГСН Радіонікс
Головки самонаведення від компаніі "Радіонікс", Ліга оборонних підприємств

Але й досі нічного не зроблено. А скоріш - «пороблено».

Як не дивно, самим Прем’єр-міністром України. Після розмов з представниками "Укроборонпрому" Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль надовго забув про те, що йому таки треба підписати постанову, про яку було публічно оголошено ще два місяці тому.

Це при тому, що за підсумками низки додаткових нарад з цього приводу посадові особи з усіх відомств – Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міноборони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки і так далі підтвердили, що не мають застережень до введення у дії постановки Кабміну, який скасовує рудиментарне та монопольне право "Укроборонпрому".

У громадській спілці "Ліга оборони підприємств", яка об’єднує провідні приватні компанії-виробники озброєнь, агенції Defenes Express пояснили, що у пошуках істини та правди з їхньго боку вже було зроблено декілька кроків.

Спочатку, на початку травня "Ліга" звернулись з відкритим зверненням до Прем’єр-міністра з приводу внесення довгоочікуваних змін до тієї ж "архаїчної" постанови №1228 від 1999 р. Реакції на ці запити, як і позитивних змін – жодних.

Лист "Ліги обороних підприємств" голові парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки

Днями "Ліга оборонних підприємств" відправила лист голові парламентського комітету з питань національної безпеки оборони, та розвідки, сподіваючись, що ця тема буде піднята під час години запитань до уряду, у ході виступу прем’єр-міністра у Верховній Раді.

Безрезультатно. Не склалось.

Можливості задати питання "влоба" безпосередньо Прем’єр-міністру не було.

Отже, тепер остання надія у промисловців - на силу президентського телефонного права. Бо інакше у цій країні, здається, ніщо вже не працює…

Читайте також: Час збройових динозаврів минає? На що зважився уряд у стосунках з виробниками озброєнь