xcounter
#

Холостий постріл: як прем’єр-міністр злякався "Укроборонпрому"

Денис Шмигаль не ризикує підписувати постанову про лібералізацію торгівлі зброєю
Холостий постріл: як прем’єр-міністр злякався "Укроборонпрому"
2334

Не поспішайте вірити тому, що оголошує уряд. Бо все може несподівано змінитися з точністю до навпаки. Бо, здається, знову гору беруть верх не обґрунтовані рішення, а залаштункові домовленості.

Тепер по суті. 8 квітня 2020 р. під час засідання Кабінету Міністрів України було ухвалено постанову про скасування зобов’язання суб’єктів господарювання, яким надані повноваження на експорт товарів військового призначення, здійснювати маркетинг ринку збуту і встановлювати зовнішні ціни на товари військового призначення за погодженням з ДК "Укроборонпром". Встановлювався такий порядок постановами Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 838 та від 12 липня 1999 р. № 1228.

Продовжується активний "движняк", аби поставити на "стоп" це рішення

Про це, власне, і повідомив урядовий портал. Ця новина була надзвичайно оптимістично сприйнята усіма вітчизняними виробниками озброєння. Адже йшлося про скасування вимог, які були сформульовані двадцять (!!!) років тому назад. Коли в Україні, власне, ще не було ні самого концерну "Укроборонпром", ні приватних компаній. А нині приватні компанії виконують більше половини державного оборонного замовлення. Також ці компанії почали отримувати право самостійного виходу на зовнішні ринки з продукцією власного виробництва. І, звісно, розраховували на те, що зможуть самостійно визначати і маркетингові стратегії, і ціну на власний товар.

Читайте також: Час збройових динозаврів минає? На що зважився уряд у стосунках з виробниками озброєнь

Так, Громадська спілка "Ліга оборонних підприємств України", яка об’єднує найбільш потужні приватні оборонні підприємства країни, навіть листа відправила на прем’єр-міністра, вітаючи таке вистраждане рішення. Але рано всі раділи. Бо часи здорового глузду, здається, ще не настали.

Прем’єр-міністр України Дмитро Шмигаль і досі не підписав постанову, яка була ухвалена на засіданні уряду 8 квітня.

Прем’єр-міністр України Дмитро Шмигаль і досі не підписав постанову, яка була ухвалена на засіданні уряду 8 квітня. Бо впродовж кінця минулого і цього тижня відбувався і все ще продовжується активний "движняк", аби поставити на "стоп" це рішення. За цей час відбулася ще одна погоджувальна нарада усіх структур та відомств, залучених до збройової сфери.

За підсумком усі (!) посадові особи з усіх відомств – Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міноборони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки і так далі підтвердили, що не мають застережень до введення у дії постановки Кабміну, який скасовує рудиментарне та монопольне право "Укроборонпрому".

Проти - лише одна структура. Так, звісно. Це концерн. Менеджмент "Укроборонпрому" це рішення іне підтримує і, відтак, виступає проти приведення правил гри до норм здорового глузду. Бо по суті концерн не має жодного відношення до приватної сфери бізнесу, не має функцій регулятора, і може керувати лише своїми підприємствами. І не більше!

Але, здається, точку зору визначає місце сидіння. Золоте, чи, може, позолочене правило? Це я до того, шо коли нинішній гендиректор "Укроборонпрому" Айварас Абромявічус був свого часу очільником Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, то усюди ходив під прапором ринкового реформатора. І саме він запровадив безліцензійне виготовлення в країні озброєння та військової техніки. То дійсно було круте рішення. Зараз – все з точністю до навпаки.

Відомо, що днями відбулися особисті зустрічі двох керівників "Укроборонпрому" - нинішнього, і того, хто може змінити нинішнього - з прем’єр-міністром. Після чого Денис Шмигаль замислився, як йому бути з цією горезвісною постановою.

Постанова, подейкують, все ще лежить у папочці на його столі серед інших документів на підписання…

Чи підписати? Чи просто обмежитись "холостим" пострілом? Мовляв, поспішили...

Чи підписати? Чи просто обмежитись холостим пострілом? Мовляв, поспішили. Чи буде таке рішення несподіваним після випадку з його заявою про постачання води до Криму? Мене особисто - так, це ще раз здивує. Бо йтиметься про збереження рудиментарних вимог двадцятирічної давнини. Їх продовжують оберігати ті, хто ігнорує нову економічну реальність. Або – точніше, хочуть перетворити монополію держави на монополію кланів.

Є прагнення перетворити монополію держави на монополію кланів

При цьому для "державників", які наголошують, що без "Укроборонпрому" все розвалиться, і "приватники" зіпсують імідж країни на зовнішніх ринках, поясню.

В нас є Державна служба експортного контролю і Міжвідомча комісія з питань військово-технічного співробітництва та експортного контролю, на яких розглядаються всі питання заявок щодо експортних контрактів, які плануються до виконання державними чи приватними компаніями. Цих регуляторних механізмів цілком достатньо для того, аби забезпечити та врахувати інтереси держави. Причому - без втручання у господарську діяльність підприємств, що суперечить чинному законодавству.

Тож нині у жодної посадової особи в України не має підстав блокувати рішення уряду від 8 квітня і намагатися повертати країну у минуле, на двадцять років назад. Чи таки заблокують? Скоро дізнаємось…

Читайте також: Ліга оборонних підприємств підтримує рішення уряду щодо лібералізації зовнішньоекономічної діяльності виробників зброї