Лише за кілька років аудиторська оцінка окремих проектів літаків ДП "Антонов" була зменшена в понад 1000 разів.Подібні "розрахунки" в недалекому майбутньому можуть створити загрозу продажу українського розробника літаків та його проектів за мізерні кошти.
Про деталі оцінки вартості вітчизняного авіапідприємства у ексклюзивному інтерв’ю Defense Express розповів останній президент концерну "Антонов" Олександр Лось, який звільнився з цієї посади у листопаді 2020 року за власним бажанням - на знак "протесту проти спроб нівелювати роль "Антонова" як світового гравця"
Читайте також: ДП "Антонов" замовив розробку та сертифікацію нової версії двигуна для Ан-178
Він повідомив, що у 2017-2018 роках "Антонов" намагався провести аудиторську оцінку одного з перспективних проектів – Ан-188 (як розвиток Ан-70/Ан-77) з залученням фахівців однієї з найбільших аудиторських компаній світу (входить до "великої четвірки" фірм з надання таких послуг).
"Загальна оцінка проекту - це сам наявний літак та створений набуток по літаках Ан-77/Ан-188 становила $1,2 - $1,5 млрд", - розповів Олександр Лось. Це була визнана ціна "заділу" станом на той момент. За його словами, завершений проект такого літака міг би коштувати близько $5 мільярдів.
Однак вже через кілька років зі зміною керівництва ДК "Укроборонпром" та ДП "Антонов" після іншого аудиту були представлені вже кардинально менші суми.
"Я знаю, що була найнята невідома мені фірма, мабуть, це дуже поважні й професійні люди, які виконали оцінку в межах 30 млн гривень (тобто трохи більш як $1 млн) за один проект. Тобто це по вартості макулатури – пара вагонів, які підвозились для випуску креслень", - наголосив екс-президент ДП "Антонов".
Не менш "цікаві" спроби придбати інтелектуальну власність українських авіаційних проектів намагалися зробити й окремі країни.
"У 2019 році наші "дружні" саудівські партнери, коли у них з’явився колишній віцепрезидент Airbus як керівник нової струкутри "Сауді Арабія мілітері індастріз" , запропонували ДК "Укроборонпром" продати чотири сертифікати типу Антоновських літаків – Ан-178, Ан-132, Ан-188 і опціон на Ан-124. Кожен сертифікат – $100 млн і ще $100 млн - для "членів профспілки". На щастя, тоді для "Антонов" це питання було вирішено правильно, і такий продаж не відбувся", - відзначив Олександр Лось.
Він також зазначив, що на його думку справжня ринкова вартість українського авіарозробника й досі залишається дуже високою.
"Антонов", з усім його набутком, наразі міг би коштувати $25 млрд. Це ж не тільки потенціал документації, це й людський потенціал", - наголосив колишній очільник держпідприємства.
Варто також додати, що 24 грудня 2021 року розпочалася ліквідація ДП "Антонов" з метою його подальшої трансформації в акціонерне товариство. Як саме буде проведений цей складний проект та чи зможе держава надалі контролювати й розвивати українське авіапідприємство - питання досить гостре й складне.
Додамо, що у неділю, 23 січня на YouTube-каналі Defense Express вийде детальне відеоінтерв'ю з екс-президентом ДП "Антонов", головою правління британсько-української компанії Air combat evolution, доктором технічних наук Олександром Лосем.
Тема - стан та перспективи проєктів військово-транспортних літаків "Ан" для ЗС України, а також - усі цікаві та часом дивні нюанси, пов'язані з їхнім створенням на тлі кардинальної трансформації вітчизняної оборонної промисловості.
Читайте також: Національний банк Перу заблокував платежі "Антонову" за літак Ан-178