xcounter
#

Чи стане діяльність ОБСЄ в Придністров’ї прикладом для України (коментар)

204
Чи стане діяльність ОБСЄ в Придністров’ї прикладом для України (коментар)

Місія ОБСЄ в Республіці Молдова не ефективна в умовах зміни ситуації в Зоні Безпеки

Роль ОБСЄ в урегулюванні Придністровського конфлікту зведена до мінімуму. На сьогодні воно фактично не здатне ефективно діяти в умовах зміни ситуації в Зоні Безпеки в Республіці Молдова. Про це в коментарі Defense Express повідомив молдовський військовий експерт Росіан Васілой.

Форсування Дністра збройними формуваннями Придністров'ї в серпні 2018 року

Коментуючи ситуацію в Придністров’ї навколо питання зростання кількості військових навчань за останні кілька років, які проводять збройні формування невизнаної ПМР та РФ на лівому березі Дністра Росіан Васілой, зокрема зазначив: "ОБСЄ в Республіці Молдова, і я кажу відкритим текстом, ніяке. Воно нічим не займається. Воно не здатне реагувати на зміни в Зоні Безпеки, і я вже не кажу про ситуацію на решті окупованих територій. З жалем говорю про це. ОБСЄ навіть в зоні безпеки обмежено в своїх діях. Адже все необхідно узгоджувати з сепаратистською владою. Наприклад, коли здійснювався моніторинг навчань (DE – "що проводилися військовим угрупованнями Придністров’я"), просто виставлялися пости, так званої, міліції з Придністров’я, і спостерігачі ОБСЄ нічого не могли вдіяти. Я говорю про навчання, які проводилися саме в Зоні Безпеки, що категорично заборонено діючими угодами".

Нагадаємо, відповідно, до Угоди про принципи мирного врегулювання збройного конфлікту в придністровському регіоні Республіки Молдова від 21 липня 1992 року, для проведення військових навчань у Зоні Безпеки (вузька смуга протяжністю понад 200 км уздовж Дністра) необхідний дозвіл Об’єднаної Контрольної комісії, яку сепаратистка влада періодично ігнорує. В свою чергу Місія ОБСЄ в Молдові, яка контролює виконання сторонами взятих на себе зобов’язань, періодично виказує «занепокоєння» проведеними військовими заходами, які, навіть, інколи включають форсування річки Дністер в Зоні Безпеки. Проте їй заважають проводити повний моніторинг навчань, а на її повідомлення просто не звертається належної уваги.

Варто зазначити, що в березні 2014 році була створена Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні (СMM). Її основні завдання – це неупереджено і об'єктивно спостерігати та звітувати про ситуацію на сході України, а також сприяти діалогу між усіма сторонами конфлікту. Однак місія організація неодноразова попадало в епіцентр увага ЗМІ та українських військових через низку різних причин, що викликало невдоволення громадськості. Справа в тому, що в Україні, як і в Молдові, російські окупаційні війська та підпорядковані їм збройні формування періодично чинять перешкоди і не пропускають на певні ділянки та об’єкти спостерігачів СММ ОБСЄ. В свою чергу на підконтрольній українським військам території спостережна місія ОБСЄ вільно пересувається. Іншим значним фактором впливу є велика кількість громадян Російської Федерації серед спостерігачів СММ ОБСЄ, яка сягає 40 людей, що потенційно можуть бути агентами впливу РФ.

Навачання російських військ в Придністров'ї

Довідково: Місія ОБСЄ в Молдові була створена в 1993 році з метою сприяння «всеосяжного і стійкого політичного врегулювання придністровського конфлікту у всіх його аспектах, через зміцнення незалежності, суверенітету і територіальної цілісності Республіки Молдова з домовленістю про особливий статус Придністров'я в межах міжнародно визнаних кордонів Молдови. З цією метою Місія уповноважена, крім іншого, збирати і надавати інформацію про ситуацію в регіоні, в тому числі про становище у військовій сфері, заохочувати переговори про виведення іноземних військ, забезпечувати прозорість виведення і знищення російського озброєння і боєприпасів, а також надавати консультації та експертизу , що стосуються дотримання міжнародних зобов'язань в галузі прав людини. Мандат Місії ОБСЄ в Молдові схвалений і щорічно підтверджується усіма 57 державами-учасницями ОБСЄ, включаючи Республіку Молдова.

При цьому Росія відповідно до рішення Стамбульської наради ОБСЄ (1999) зобов’язалася вивести зброю і весь особовий склад, зокрема, так звану, Оперативну групу російських військ в Придністров’ї, із території невизнаної ПМР ще до 2001 року. Однак досі цього не зробила під різними приводами.

В черні 2018 року Генеральна Асамблея ООН схвалила резолюцію, якою закликала РФ вивести війська з території Молдови і засвідчила, що російські військовослужбовці незаконно дислокуються на території Придністров’я. У документі містився заклик до РФ "у повній відповідності до правил, беззастережно і невідкладно завершити виведення оперативної групи російських військ" з території Молдови згідно з зобов'язаннями, взятими на Стамбульському саміті ОБСЄ 1999 року.

Однак, Москва знову це проігнорувала.

Читайте також: Росія у Придністров’ї готується до війни: 65 військових навчань лише за останні 3 місяці