Поки у Кремлі намагаються запевнити, що їх "Орешник" це чергова супер-зброя і ця ракета зберігає астрономічну руйнівну силу навіть у так званому кінетичному варіанті. Бо у російських фантазіях з "ударом, подібним за потужністю з падінням метеорита" розігріта до 4000 градусів болванка все "перетворює на пил". Водночас українські фахівці просто порахували реальну потужність такого засобу.
І всі виловлювання російського диктатора про цю чергову аналоговнєтну зброю можна викласти у вигляді фізичної задачі із рішенням, що й зробили у спеціальному щотижневому виданні "Рефлексії", яке видається об'єднанням українських аналітичних структур "Консорціум оборонної інформації".
Читайте також: Ребус від СтратКому про метелик, шторм та удари по РФ: чи натяк на нові далекобійні ракети України
Загалом ввідні дані, відповідно до оголошеного, виглядають наступним чином: балістична ракета середньої дальності оснащена бойовими частинами загальною вагою у 1500 кг, які падають з навколоземного простору та мають швидкість 10 Махів - 3,4 км/с.
Це повністю відповідає оцінкам швидкості бойових блоків балістичних ракет середньої дальності при входжені в атмосферу у межах від 3 до 4 км/с. Але під час проходження цих блоків серед щільні шари атмосфери їх швидкість знищується до 1,5-1,8 км/с, тобто десь до 5 Махів, навіть якщо вони мають спеціальний аеродинамічний профіль.
Один кілограм маси на швидкості 5 Махів при зіткненні передає цілі енергію у 1,4 мегаджоуля (мДж). Для порівняння: енергія вибуху 1 кг тротилу становить 4,2 мДж.
Конкретно у "Орешника" загалом шість блоків по шість об'єктів у кожному і для спрощення кожен з них і є кінетичною бойовою частиною і всі вони нехай і важать 1500 кг. Тобто вага кожного з цих 1500 елементів буде до 41,6 кг і вся ця вага зберігається на момент зіткнення (для спрощення ігноруємо абляційний захист).
Повертаючись до формули - удар кожного такого блоку це 58 мДж та еквівалент енергії зіткнення у енергії вибуху 13 кг тротилу. Для порівняння, вага вибухової речовини у бойовій частині ТБ БЧ-50 для "Шахеда" - 30 кг. У випадку, якщо бойові частини російської ракети не мають спеціальної аеродинамічної форми, то їх швидкість при контакті із землею становитиме близько 3 Махів. І тоді кожен окремий бойовий блок матиме енергію зіткнення еквівалентну 5 кг вибухівки.
При цьому це саме порівняння енергії зіткнення. Під час кінетичного удару фактично немає фугасної та уламкової дії. Gоточне практичне використання кінетичних боєприпасів на полі бою - бронебійні підкаліберні оперенні снаряди для танків - БОПС. І звісно вся їх ефективність пов'язана лише з відповідною точністю влучання, бо радіус ураження дорівнює радіусу самого боєприпаса. Тобто є питання точності.
І якщо уявити, що "Орешник" має не 36 блоків, а цілих 300 таких некерованих БОПСів, то їх розсіювання у межах кола діаметром 500 метрів, тобто на площі порядку 20 гектарів, означає, що на гектар ураження буде 15 таких умовних БОПСів з радіусом ураження, який дорівнює діаметру самого БОПСа.
Також може виникнути питання, а якщо у РФ зроблять моноблочну кінетичну бойову частину, яка одна буде важити цілих 1500 кг. Тоді це про потенційну енергію зіткнення еквівалентну 500 кг тротилу при швидкості зіткнення 5 Махів або близько 180 кг при 3 Махах. Але для її запуску необхідно використовувати балістичну ракету середньої дальності з оціночною стартовою масою 30-40 тонн, яких можуть робити до 25 одиниць на рік. При наявності тих самих ОТРК "Искандер" з балістичними ракетами з бойовими частинами вагою 500 кг та масовим випуском.
Таким чином реальна практична сторона використання кінетичних бойових частин, які запускаються балістичною ракетою середньої дальності не витримує критики. І єдина мета - спроба посіяти паніку серед українців та згодувати росіянам чергову казку про аналоговнєтну російську розробку.
Читайте також: Яку деталь відомо про адаптацію наших Су-25 під французькі AASM Hammer, та що привертає увагу