xcounter
#

Термобарична бойова частина "Шахедів": що це і чому до правила "двох стін" необхідно додати ще одне

Результат удару РФ по житловому будинку у Києві
Результат удару РФ по житловому будинку у Києві
31475

ТБ БЧ-50 - боєприпас об'ємного вибуху, який РФ встановлює у дрони типу Shahed-136 для атак по містах з метою вбивства цивільного населення України

РФ почала масово використовувати на дронах типу Shahed-136 термобаричну бойову частину, яка становить значно більшу загрозу під час ураження приміщень. Вона має індекс ТБ БЧ-50, а про її існування відомо ще з квітня 2024 року, але саме зараз, у дронах, що атакують українські міста, таке оснащення використовуються найбільш часто.

Нагадаємо, що деталі відносно цієї бойової частини відомі завдяки зламу серверів російської "Алабуги" у Татарстані, де й збираються ці дрони, а також йдуть роботи з їх модернізації. Відповідно до цієї інформації, ТБ БЧ-50 має вагу у 52,4 кг, яка окрім термобаричного ефекту має ще й уламковий за рахунок 2306 готових уражаючих елементів у вигляді кульок діаметром 9 мм.

Читайте також: Ізраїль замовив F-15EX за безкоштовні 5,2 млрд доларів, але чекати будуть до початку 2040-х
ТБ БЧ-50 термобарична бойова частина шахед
ТБ БЧ-50

Цей термобаричний боєприпас належить до сучасних зразків та має однотактову дію. Зазначимо, що минуле покоління таких боєприпасів мало двотактову дію - спочатку розпилялась вибухонебезпечна речовина, яка заповнювала простір, а лише потім здійснювався її підрив.

Водночас у сучасних однотактових боєрипасах після підриву ініціатора ударна хвиля викликає рух термобаричної суміші, яка взаємодіє з повітрям та сама з собою з утворенням "вогняної хмари" температурою у 2400-2600 °C. Вона "розтікається" по всій площі та ударною хвилею, яка уражає легені, органи слуху тощо.

Термобаричний боєприпас демонструє максимальну ефективність у замкнених приміщеннях, бо така "хмара" може охопити декілька приміщень. Саме тому РФ і використовує "Шахеди" з ТБ БЧ-50 для атак по містах з метою вбивства цивільного населення України. І саме тому під ударами російсько-іранських дронів в першу чергу знаходиться Київ.

Бо у випадку підриву термобаричної бойової частини у житловому приміщенні укритися від його дії значно складніше. Вогняна хмара від нього заповнить всю квартиру повністю, в той час, коли від дії осколково-фугасного боєприпасу може врятувати правило "двох стін".

Саме тому до цього відомого правила, що у випадку відсутності можливості перейти в укриття необхідно перебувати у приміщені, яке відділено від вулиці щонайменше двома стінами, можливо додати ще одне правило - зачиняти міжкімнатні двері. Це дозволить створити умовне розділення приміщень та певною мірою зменшити поширення термобаричної суміші по всій квартирі.

Але, у будь-якому випадку, найкращим варіантом убезпечити себе все одно є лише перебування в укритті.

Читайте також: Закупівля Gripen Колумбією отримує нові подробиці щодо шикарних умов від Saab