xcounter
#

Битва під хвилями: підводні роботи як новий виклик

Роботизовані морські системи військового призначення як потенціал асиметричної відповіді противнику
847
Підводний безпілотний аппарат
Підводний безпілотний аппарат

​Перспектива модель ВМС України повинна включати «москітний» флот з роботизованих морських систем військового призначення.

Україна має активно розвивати та використовувати сучасні роботизовані морські системи військового призначення. Ці технологічні рішення потрібні ВМС України для посилення своїх можливостей у протидії російській військовій силі у акваторії Чорного моря. Тим більше, що Росія вже здійснює заходи щодо розвитку власних підводних роботизованих платформ.

Загальні тенденції розвитку і застосування роботизованих морських систем військового призначення

Читайте також: ВМС України отримали новий комплекс підготовки гідроакустиків

Аналіз досвіду застосування військово-морських сил (ВМС) у воєнних конфліктах та у мирний час, поглядів іноземних фахівців на збройну боротьбу на морі свідчить про наявність тенденції до широкомасштабного впровадження провідними морськими державами світу нових концепцій ведення операцій на морі, які передбачають застосування безекіпажних (ненаселених) роботизованих морських систем (апаратів).

Як відомо, до таких систем відносять автономно діючі протимінні, розвідувальні, ударні, спеціальні та інші підводні апарати, безекіпажні надводні катери (плавзасоби) різноманітного призначення, а також комплекси управління ними та забезпечення їх роботи.

Найбільш яскравим прикладом переходу до використання роботизованих морських систем військового призначення є створення у ВМС США штатних підрозділів, що оснащені виключно роботизованими зразками морського ОВТ. За даними офіційного сайту ВМС США у 2017 р. у Центрі підводної війни ВМС (Naval Undersea Warfare Center), у складі флоту вперше створено дивізіон безекіпажних підводних апаратів (Unmanned Undersea Vehicle Squadron, UUVRON 1). Американські фахівці назвали це справді історичною подією, яка засвідчила про перехід до застосування безекіпажних (роботизованих) сил і засобів, їх систем у бойових діях на морі.

До найбільш відомих прикладів бойового застосування безекіпажних підводних апаратів можна віднести використання автономних підводних апаратів типу «Wervolfmarine» під час проведення операції НАТО в Лівії у квітні 2011 р. В результаті атаки, проведеної із застосуванням цих апаратів, в порту Тріполі було знищено чотири катера і пошкоджено два підводних човни ВМС Лівії.

Іншою тенденцією, що стосується розвитку і застосування роботизованих морських систем військового призначення, є інтенсифікація розробок та впровадження у практику застосування флотів іноземних держав новітньої тактики, яка передбачає широке використання роботизованих систем у гібридній війні, зокрема, в діях сил спеціального призначення.

Так, у РФ нещодавно були показані функціональні можливості роботизованого комплексу морського базування "Галтель".

Галтель
Російський роботизований комплекс морського базування "Галтель".

Заявлялось, що цей комплекс пройшов дослідну експлуатацію в Сирії під час залучення до виконання завдання з охорони водного району в акваторії Середземного моря в порту Тартус. Даний РТК призначений для виконання пошукових і обстежувальних робіт, охорони підводних акваторій, інспекції і контролю інженерних споруд на глибинах до 300 м.

У своєму складі він має: два автономні ненаселені підводні апарати (АНПА), один телекерований ненаселений підводний апарат (ТНПА), комплект навігаційного, допоміжного і забезпечувального устаткування.

РТК
РТК "Галтель" на суходолі

В ході демонстраційного показу група спеціального призначення за допомогою БпЛА "Тахион" провела дорозвідку об'єкту та викрила "систему охорони та оборони табору". За допомогою РТК "Галтель", у свою чергу, було проведене викриття підводної, зокрема, донної, обстановки в районі розташування «табору терористів». Після отримання даних від роботизованих комплексів розвідувальна група спеціального призначення на малорозмірних катерах приховано проникла в «район розташування табору».

У подальшому у взаємодії з розрахунками безпілотних підводних і літальних апаратів "табір» був "знищений" двома групами бойових плавців, що діяли у водолазному спорядженні СН-21 із застосуванням підводних засобів руху "Протон-У1".

Отже, можна стверджувати, що іноземними фахівцями створюються, випробовуються у бойових умовах та готуються до використання новітні роботизовані засоби виявлення та ураження об’єктів, розташованих у приморських районах.

Аналіз досвіду розвитку і застосування роботизованих морських систем у ВМС провідних країн світу, а також РФ засвідчує, що таке морське озброєння поступово стає є високоефективним засобом з виконання широкого спектру завдань флотів у мирний час, кризових ситуаціях та воєнних конфліктах.

Під час застосування роботизованих комплексів використовується нова тактика дій зі знищення об’єктів, що охороняються, з урахуванням бойових властивостей цих засобів. Тактикою застосовування безекіпажних підводних роботизованих комплексів може передбачатись викриття обстановки у районах базування сил (в пунктах базування, пунктах маневреного базування), місцях стоянки кораблів (катерів, суден) і на підходах до них; розміщення навігаційно-гідрографічних засобів; облаштування (постановки) мінних та інших загороджень, що можуть створюватись як елементи протидесантної оборони узбережжя та ін.

Роботизовані морські системи військового призначення та ВМС України

Досвід відсічі збройної агресії РФ проти України з морських напрямків та аналіз воєнно-географічних умов Чорного та Азовського морів підтверджують, що в умовах ведення противником гібридної війни та пошуку асиметричних способів відповіді противнику роботизовані морські системи військового призначення матимуть вирішальне значення для ВМС ЗС України.

Сучасні роботизовані морські системи військового призначення потрібні нашим ВМС

Це означає, що перспективною моделлю і майбутнім вітчизняних ВМС є не так званий «москітний флот» із застарілих і відносно нових малоефективних плавзасобів, а сучасні роботизовані морські системи військового призначення. Концепцією розвитку нашого флоту повинна бути Концепція створення і застосування роботизованих морських систем!

Що ж до основних проблем розвитку цього виду військової техніки в Україні у сучасних умовах, то насамперед йдеться про відсутність системно обґрунтованих поглядів на місце і роль роботизованих морських платформ у сучасній збройній боротьбі.

Попри роботу, яку проводять сьогодні науковці провідних вищих навчальних закладів і наукових установ Міністерства оборони та інших відомств України разом з фахівцями морського озброєння, у державі на сьогодні не має прийнятих рішень, які б дозволили системно організувати цю роботу та розробити чіткі програми і плани їх реалізації. Усі інші проблеми є вирішуваними.

Практична реалізація заходів створення і впровадження безекіпажної морської техніки в інтересах ВМС ЗС України передбачає розробку теоретичних основ їх застосування, впровадження відповідних нормативних документів щодо оснащення ними сил флоту, створення відповідної бази для їх виробництва.

Основними напрямками у діяльності щодо створення роботизованих морських систем для потреб ВМС ЗС України на короткострокову та середньострокову перспективу є розроблення концептуальних підходів та відповідних програмних документів щодо оснащення ВМС ЗС України такою технікою, вивчення близьких за призначенням комерційних зразків та створення базових моделей нових роботизованих морських систем військового призначення.

Підготував Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ, Defense Express

Читайте також: Поставки ПКР "Нептун" до ВМС України почнуться у 2020 році – Руслан Хомчак