xcounter
#

США передали неназвані компоненти для ППО й все вказує на запуск виробництва FrankenSAM з ракетами AIM-9M

34108
Зенітна частинна  MIM-72 Chaparral з адаптованими ракетами AIM-9
Зенітна частинна MIM-72 Chaparral з адаптованими ракетами AIM-9

У новому пакеті допомоги від США міститься одразу три ознаки того, що відбулась перша передача компонентів до гібридного ЗРК з ракетами AIM-9M

У черговому пакеті допомоги від США від 12 грудня на загальну суму 200 млн доларів, які виділяються за пакетом президентського вилучення, включено доволі незвичний пункт - компоненти протиповітряної оборони (ориг. - Air defense system components).

Таке формулювання, яке йде одразу у другому рядку загального переліку, не зустрічалось у жодному іншому оголошенні про надання пакета допомоги. Більше того, мова йде про програму передачі озброєння із запасів збройних сил США, а не про виготовлення на замовлення за контрактами USAI. Тобто говорить про передачу неназваних компонентів ППО, які є у запасах американського війська.

Читайте також: Ракета 48Н6 була взята на озброєння ще в 1990 році, такі є навіть у В’єтнаму

Окрім того, у переліку значиться й доволі розпливчате формулювання "обладнання для захисту критично важливої національної інфраструктури". І все це, разом з черговою передачею ракет AIM-9M, які є частиною одного з проєктів під загальною назвою FrankenSAM, вказує саме на варіант передачі комплектуючих для створення таких ЗРК в Україні.

Звісно це виключно припущення, бо мова не йде про офіційне оголошення. Але цілком ймовірно вказує саме на передачу компонентів для створення цього ЗРК ближньої зони, який завдяки ракетам AIM-9M може мати дальність знищення цілей близько 5 км за аналогією з MIM-72 Chaparral, який використовував трохи адаптовану версію цієї ракети "повітря-повітря".

Також передача лише компонентів цілком може бути пов'язана з тим, що менше тижня тому у Вашингтоні офіційно було повідомлено про передачу до України технічної документації для початку виробництва деяких проєктів FrankenSAM. І саме ЗРК з ракетами AIM-9M об'єктивно можливо вважати найпростішим у порівнянні з інтеграцією RIM-7 Sea Sparrow до ЗРК "Бук", а також гібриду ракет та пускових Patriot з українською РЛС.

Як саме це буде реалізовано залишається таємницею, але цілком може нагадувати так й офіційно не оголошений, але вже показний Повітряними силами ЗСУ імпровізований британський ЗРК під ракету "повітря-повітря" AIM-132 ASRAAM. Тим паче, що ця британська ракета повітря-повітря має аналогічне інфрачервоне наведення, що й AIM-9.

ЗРК ASRAAM
ЗРК з ракетами ASRAAM

Зрештою для його створення знадобилась встановлення на вантажне броньоване шасі мініатюрної РЛС, для забезпечення оглядовості, та пускових з авіаційних пілонів й звісно системи передстартової підготовки ракет.

Таким чином передача аналогічних компонентів цілком дозволяє вже в Україні збирати аналогічні FrankenSAM. Або, що також не виключено, переробляти деякі радянські ЗРК малої та ближньої дальності під нову ракету. При цьому, враховуючи масовість AIM-9, без ризику зустрітись із їх дефіцитом, бо з кожним пуском радянської ракети до радянського ЗРК їх більше не стає, а їх виробництво здебільшого здійснюється лише у РФ.

Також зазначимо, що у загальний пакет на 200 млн доларів військової допомоги від США, який був оголошений за результатом зустрічі президентів у Вашингтоні увійшли, окрім ракет AIM-9, "компонентів протиповітряної оборони", а також "обладнання для захисту критично важливої національної інфраструктури":

  • ракети до HIMARS
  • 155- та 105-мм боєприпаси
  • протирадіолокаційні ракети HARM
  • ПТРК TOW та Javelin
  • гранатомети AT-4
  • 4 млн патронів до стрілецького озброєння
  • саперні заряди, запасні частини, генератори тощо

Читайте також: Гігантоманія по-німецьки: ЗРК NNbS, який збирають з готових частин, виявився у п'ять разів дорожчим