Своїм указом Президент України 17 липня 2024 року затвердив Стратегію морської безпеки України, а 22 листопада поточного року набув чинності План заходів по реалізації цієї Стратегії, текст якого можна знайти у відкритому доступі.
Видання АрміяInform присвятило окрему публікацію змісту цього плану, й забігаючи наперед можна одразу виділити два найбільш резонансні пункти документу – створення в наступному році повного запасу по протикорабельним ракетам "Нептун" та можливе замовлення на додаткові два корвети для ВМС України.
Читайте також: Як морські дрони України в березні 2024 року закрили "сирійський експрес" РФ через Чорне море, і що це дає
Якщо детальніше, то у тексті згаданого Плану заходів по морській Стратегії прописано "нарощення виробництва протикорабельних крилатих ракет "Нептун", у тому числі в кооперації з іноземними підприємствами та із залученням високотехнологічних інновацій", строк виконання – 2024-2025 роки.
Критерій виконання формулююється так - "забезпечено потребу сил оборони у протикорабельних крилатих ракетах, створено відповідні запаси, у тому числі в інтересах країн-партнерів", відповідальні за виконання – Міноборони та Мінстратегпром.
Як саме тлумачити фрагмент про "відповідні запаси, у тому числі в інтересах країн-партнерів", наразі є питанням відкритим. Але тут можемо зафіксувати сам факт офіційної декларації, яка може непрямо вказувати на успіхи українського ОПК у виробництві вітчизняних протикорабельних ракет, зокрема в кооперації з країнами-партнерами.
Цікаво, що серед заходів з реалізацією на 2024-2025 роки прописані й інші пункти, які теж можуть викликати додаткові питання:
- прийняти до складу ВМС швидкісні катери з ударними спроможностями;
- укласти угоди з провідними західними виробниками та забезпечити спільне виробництво морських безекіпажних та морських безпілотних авіаційних комплексів різного призначення згідно з визначеними потребами.
Якщо у випадку з другим пунктом можуть виникати питання скоріше "тактичного" характеру, тобто що це мають бути за компанії-виробники, та про які саме зразки безпілотних систем йде мова, то у першому випадку все набагато складніше, бо для початку нема чіткого розуміння, що саме вкладається у поняття "швидкісні катери з ударними спроможностями", а головне – хто буде постачальником.
Бо, наприклад, "швидкісні катери з ударними спроможностями" можуть мати й керовані ракети малої дальності, а може бути варіант і з "класичними" протикорабельними ракетами морського базування.
Що стосується планів по додатковим двом корветам для ВМС України, то тут таймінг виконання прописаний так: у 2024-2026 роках має бути укладений контракт на їх поставку, ну а протягом 2026-2030 років наш флот ці кораблі має отримати. При цьому автори АрміяInform припускають, що і в цьому випадку замовлення може бути саме на турецькі корвети проекту Ada.
Крім того, на 2024-2028 роки прописаний також пункт із запланованим будівництвом чотирьох багатофункціональних патрульних кораблів та одного пошуково-рятувального судна.
Від Defense Express хочемо підкреслити, що розвиток національного флоту вимагає збалансованості, тому в даному випадку виглядає оптимальною ставка на поєднання "класичних" надводних сил, берегових ракетних комплексів та морських безпілотників.
Крім того, слід вітати будь-які стратегічні наміри, які передбачають посилення українського ОПК, зокрема в кооперації із західними партнерами. Однак при цьому слід простежити й за тим, як по факту будуть виконуватись положення згаданої Стратегії, яка прописана на 6-річну перспективу.
Читайте також: Як німці спочатку поставили башту з PzH 2000 на фрегат, і чому потім закрили проект