Під час візиту делегації України в США, яку очолював президент Володимир Зеленський, 31 серпня цього року міністр оборони України Андрій Таран та міністр оборони США Ллойд Остін уклали дві важливі українсько-американські міжурядові Угоди, що найближчим часом визначатимуть напрями співробітництва України та США в сфері оборони.
Defense Express уже розповідав про воєнно-технічну складову цих домовленостей, зокрема – що віднині Україна та США зможуть вести спільні науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи оборонної спрямованості
Читайте також: Туреччина розробляє наземний комплекс з ракетою Atmaca: що можна запозичити для вдосконалення "Нептуна"
Тепер же ми розкажемо про військово-політичну складову цих домовленостей, а саме – про зміст та значення Рамкової угоди щодо стратегічних основ оборонного партнерства (SDF) між Міністерством оборони України та Міністерством оборони США.
Довгий час в суспільстві побутувала думка, що Україна має прагнути статусу основного союзника США поза межами НАТО (MNNA). Але якщо міркувати в ракурсі національних інтересів, то саме за статусом SDF Україна отримає значно ширші можливості для захисту своїх кордонів на морі та суші від можливої агресії РФ. Найважливіше – статус SDF зобов’язуватиме США напряму протидіяти можливому вторгненню армії РФ до України.
Саме статус SDF дає Україні перспективу членства в НАТО (на відміну від статусу союзника поза межами НАТО).
І що важливе - саме набуття статусу SDF дає можливість налагодити більш тісну взаємодію, щоб посилити здатність ЗСУ вести сучасну війну у всіх можливих площинах та сферах – бойові дії на суші, морі та у повітрі, співпраця у сфері кіберзахисту, розвідки та протидії інформації.
Завдяки статусу SDF Україна зможе отримувати значно ширший перелік техніки та озброєнь від США, бо такий статус дає нашій країні право на участь в програмах купівлі надлишкових озброєнь або ж у програмах прямого продажу озброєнь (FMS).
Більш того – як прокоментував віце-прем’єр-міністр Олег Уруський, "укладена Рамкова угода між Міноборони України та Міноборони США створює гарне підґрунтя для співпраці українських підприємств оборонно-промислового комплексу з американськими оборонними компаніями,сприятиме розвитку військово-технічної співпраці та залученню інвестицій".
Ці домовленості не мають швидкоплинного ефекту, їх реальна вага для посилення обороноздатності України проявить себе через два-три роки.
Ці рамкові домовленості потрібно наповнювати конкретикою, і це – окремий масив "паперової роботи" та бюрократії, як приклад – США для імплементації згаданої Рамкової угоди про надання Україні статусу SDF мають ухвалити Закон про партнерство у сфері безпеки (USPA).
Втім, описані вище рамкові домовленості задають довготривалий вектор для розвитку ОПК, і це – найголовніший результат.
Якщо вдасться створити довготривалу "рамку" для розвитку, її можна буде використати для корекції тих чи інших негативних процесів в оборонно-промисловому комплексі України, котрі стримують якісне переоснащення наших Збройних Сил.
Читайте також: Армія не лише на параді: операцію з евакуації українців з Афганістану здійснювали та координували українські військові