xcounter
#

Супутники США могли би прояснити дивну історію, як МиГ-21 Індії начебто збив F-16 Пакистану, але вони це не зробили

32786
МиГ-21, ілюстративне фото від Indian Air Force
МиГ-21, ілюстративне фото від Indian Air Force

Цікава ілюстрація на тему того, як надійний доступ до публічних даних супутникової розвідки може залежати від зовнішньополітичних мотивів

Під час конфлікту між Індією та Пакистаном на початку 2019 року був зокрема епізод, коли індійська сторона заявила про те, що їх МиГ-21 начебто збив пакистанський F-16. Хоча сама заява виглядала абсурдною, але надійно її спростувати пакистанська сторона або незалежні спостерігачі не змогли.

На такому тлі можна було б сподіватись, що дані із супутників США могли би прояснити картину, але цього не відбулось – в сенсі, американці не стали публікувати будь-які матеріали, зокрема супутникові знімки, які б могли дати додаткову інформацію.

Читайте також: США тепер бояться балістичних ракет великої дальності Пакистану, які начебто зможуть долетіти навіть до Америки
Пакистанський F-16, ілюстративне фото від Pakistan Air Force

Ось таку картину в одній із своїх публікацій від 1 грудня 2019 року наводять автори видання The War Zone, і це виглядає доволі цікавою ілюстрацією на тему, як надійний доступ до публічних даних супутникової розвідки може залежати від зовнішньополітичних мотивів.

Якщо детальніше, то для початку варто нагадати, що з 27 лютого по 4 березня 2019 року між Індією та Пакистаном відбувались прикордонні сутички, зокрема з використанням важкої артилерії та авіації, однак ці боєзіткнення не переросли в повномасштабну війну. Того ж 27 лютого відбувся масштабний повітряний бій, де з індійської сторони було вісім бойових літаків (по два МиГ-21 та Mirage 2000 і чотири Су-30МКИ), а з пакистанської - аж 24 літаки, зокрема вісім F-16.

За підсумками цієї сутички індійська сторона оголосила про те, що їх МиГ-21 збив пакистанський F-16, але після цього той же індійський літак був збитий винищувачем JF-17 зі складу пакистанських ВПС. Також варто уточнити, що обидва літаки (тобто МиГ-21 та F-16) упали на пакистанській території, бо ця деталь лише посилила інформаційний хаос, який пішов після заяв обох сторін конфлікту.

Дані повітряної обстановки в районі повітряного бою 27 лютого 2019 року, які демонструвала індійська сторона, архівне зображення з відкритих джерел

Наприклад, спочатку пакистанці заявили, що індійська сторона говорить неправду хоча би тому, що 27 лютого 2019 року ВПС Пакистану начебто взагалі не використовували F-16. Але представники Індії слідом надали уламки ракети AIM-120 як доказ, що в той день Пакистан таки застосовував F-16.

Слідом пакистанці оголосили, що вони знайшли уламки збитого індійського МиГ-21, обстеження яких начебто показало, що цей літак не випустив жодної із чотирьох підвішених ракет "повітря-повітря", тому не міг збити F-16. Але тут треба ще раз нагадати, що уламки були виявлені на пакистанській території, тому заява не була сприйнята як абсолютно достовірна.

МиГ-21 в строю індійських ВПС, фото ілюстративне, джерело - Angad Singh

Описане вище наочно показує, чому питання про те, чи справді МиГ-21 збив пакистанський F-16, лишалось відкритим і на грудень 2019 року, тобто і за 9 місяців після епізоду.

Саме на такому тлі автори TWZ й ставили питання про те, що тут США могли би "розставити усі крапки над і" публікацією відповідних даних із супутників. Тим більш, що в даному випадку мова була зокрема й про репутацію озброєння американського виробництва, тобто F-16 як літака четвертого, якого начебто зміг збити МиГ-21 як представник третього покоління.

Однак, як далі підсумовували автори порталу, попри відповідні можливості США не стали публікувати ніякі дані, які б могли "пролити світло" на цей епізод. На їх думку, Білий Дім тут міг вирішити, що американській стороні "тут краще не втручатись у конфлікт" з геополітичних мотивів.

Тому, як далі хочемо акцентувати від Defense Express, саме у цій історії й за 5 років потому лишається незакритим питання, так чи зміг тоді індійський МиГ-21 збити пакистанський F-16, чи таки не зміг.

Читайте також: Індія через проблеми з Tejas Mk1A й досі літає на МиГ-21, але зрештою скоро мають бути перші серійні машини