xcounter
#

Що це за зенітні ракети Aster 30 та бронемашини VAB, передачу яких готує Франція

17191
Французька бронемашина VAB в строю ЗСУ, жовтень 2022 року, скрін-шот з відео прес-служби Десантно-штурмових військ ЗСУ
Французька бронемашина VAB в строю ЗСУ, жовтень 2022 року, скрін-шот з відео прес-служби Десантно-штурмових військ ЗСУ

Чи постачалась нам таке озброєння раніше, і наскільки ефективним воно буде в умовах фронту

В пресі вже є повідомлення про те, що міністр оборони Франції Себастьян Лекорню анонсував новий пакет військової допомоги для України, який включатиме в себе зенітні ракети Aster 30 до ЗРК SAMP/T та сотні бронемашин, при цьому заявляється, що це будуть переважно броньовики VAB.

Якщо точніше, то таку заяву очільник французького Міноборони зробив зокрема в інтерв’ю для видання La Tribune. І там він окремо наголосив, що ракети будуть поставлені на запит президента Зеленського на підсилення української ППО. Поставка бронемашин відбуватиметься в 2024 та на початку 2025-го років, і це дасть нашим захисникам інструмент для утримання оборони по широкій лінії фронту.

Читайте також: Які висновки можна зробити із ранкового удару рашистів 31 березня
Пуск ракети Aster 30 з SAMP/T, ілюстративне фото з відкритих джерел

В загальних рисах можна сказати, що цей пакет військової допомоги для України від Франції має і так суттєво зміцнити спроможності нашого війська в обороні на фронті та в захисті нашого неба від російських атак. Але якщо розберемось детальніше, то зможемо побачити такі аспекти.

Наприклад, Aster 30 є по суті єдиним типом зенітних ракет до французьких ЗРК SAMP/T, які ще називають "європейським аналогом Patriot". Тому виходить логічно, що для ЗСУ такі французькі зенітні ракети постачались і раніше.

Можливо, в даному випадку Лекорню в своїй заяві міг передбачати одну із двох, або ж обидві опції одразу – 1) Франція поповнить запаси раніше витрачених нашою ППО ракет Aster 30; або 2) тут мова навіть про збільшення обсягів поставок таких ЗКР, порівняно з попередніми періодами.

Якщо пригадувати характеристики Aster 30 до SAMP/T, то там наступні показники: стартова маса - 450 кілограмів, довжина фюзеляжу - 4,9 метрів, заявлена дальність стрільби – до 120 кілометрів по аеродинамічним цілям, або до 60 кілометрів по балістичним.

Тут ще слід врахувати і той факт, що французький ВПК зараз працює над тим, щоб скоротити цикл виробництва із 40 до 18 місяців, і що для самої Франції та Італії є "мега-проектом" виготовити загалом 700 зенітних ракет сімейства Aster протягом наступних кількох років.

Відповідно, можемо припустити, що додаткові Aster від Франції посилять спроможності української ППО в першу чергу саме при захисті критичної інфраструктури від рашистських атак.

Французькі "колісні танки" AMX-10 в строю ЗСУ, жовтень 2023 року, фото ілюстративне

Що стосується бронемашин VAB, то тут мова про зразок техніки, який уже раніше постачався Силам оборони України, орієнтовно кілька десятків одиниць. Тобто тут мова просто про масштабування поставок.

Крім того, тут варто наголосити, що Франція в рамках цього пакету допомоги для України постачатиме ймовірно також і "колісні танки" AMX-10, які поступово знімаються з озброєння французької армії.

В принципі сама частина заяви Лекорню про план передати для ЗСУ кілька сотень бронемашин цілком вкладається в канву його попередньої заяви про те, що Франція віддаватиме все списане озброєння України. Defense Express в окремій публікації розгортав, про що насправді може бути мова, і наскільки може бути номенклатура поставок в такому разі.

Mirage 2000-5, які Франція знімає з озброєння
Читайте також: Чи "воскресила" РФ ще одну радянську гіперзвукову ракету - Х-90 з дальністю 3000 км