Для нас парадоксальним виглядає факт, що румунські ВПС для "супроводу" рашистських "Калібрів" підняли у повітря раритетні МіГ-21R, і це ж якби країна Альянсу.
Але в одній із своїх публікацій наприкінці січня 2023 року румунський портал DefenceRomania розповідає про ще більш парадоксальний факт – деякі румунські військові досі вважали, що винищувач F-16 не може злітати взимку навіть з підготовлених аеродромів, і цей стереотип тягнувся ще з 2018 року.
Читайте також: Румунія на перехоплення "Калібрів" відправила пару "Балалайок": чим саме Бухарест міг перехопити крилаті ракети
Хоча, як пояснюють автори порталу, цей стереотип взявся із доволі хибного посилу. Справді, 1 грудня 2018 року був епізод, коли винищувач F-16 не зміг злетіти із 86-ої авіабази Борча для участі в параді на честь Національного дня Румунії. Але це було не тому, що начебто "літак поганий".
Там справа була тільки в тому, що аеродромні служби не дали дозвіл на виліт, бо аеродромні техніки не змогли нормально відчистити від льоду злітно-посадкову смугу. Втім, як водиться у таких випадках, в деталях ніхто розбиратись не став, і так народився стереотип, який успішно "прожив" у середовищі румунських ВПС аж до початку 2023 року.
Цікаво, що про такий специфічний епізод було згадано контексті того, що ще із кінця 2023 року ВПС Румунії готують свої F-16 для чергової ротації в рамках місії "повітряної поліції" НАТО для захисту країн Балтії. Ротація призначена на квітень-липень 2023 року.
Виходить, що для участі в місії "повітряної поліції" тривалістю 4 місяці підготовка йтиме близько 6 місяців. І це багато що говорить як і про алгоритм процедур в рамках самого Альянсу, так і про рівень бойової підготовки румунських ВПС.
Також про алгоритми бойової підготовки у ВПС Румунії і говорить і така річ. В одній із своїх публікацій вже на початку лютого 2023 року той же портал DefenceRomania розповів, що Міноборони Румунії та Португалії домовляються про підготовку румунських льотчиків та техніків для роботи на F-16, якраз в 2023 році румуни сподіваються отримати перші із 32 винищувачів цього типу, придбані в Норвегії наприкінці 2021 року.
Виходить, що Румунія зуміла "застовбити" та купити три десятки вживаних винищувачів, але так і не змогла за декілька років побудувати власну вертикаль підготовки льотного і технічного складу.
Описані вище речі багато що говорять нам про стан справ у військово-повітряних силах Румунії як члена НАТО. І заодно вказують, що належність до Альянсу аж ніяк не означає, що (будь-яка) країна автоматично підтримує високий рівень бойової підготовки та обслуговування своєї техніки, як літаків так й інших видів озброєння.
Читайте також: Як рашисти пропонували Румунії відремонтувати радянську "Варшавянку" в обмін на зерно, і що з цього вийшло