Після детальної розповіді міністра армії США Деніела Дрискола щодо глобальної зміни парадигми в озброєння армії США із красномовним ілюстративним прикладом, за яким багі без дверей названо кращим за MRAP, постає питання дуже важливе питання - до чого треба бути готовим ОПК, і не лише американському, але й Україні.
Бо оголошена парадигма Пентагону потребує змін не лише самого озброєння, а й того, як воно виробляється. А це про дуже швидке прийняття рішень, розробку та постачання у коротких циклах.
Читайте також: Про "ядерний" Tomahawk мріяти можна, але в США такого нема, а нова КР буде за 10 років
І саме тому на "арену" виходять оборонні компанії "нової генерації", як Anduril з генеральним директором Палмером Лакі, що у в'єтнамках та гавайках розповідає про те, чого зараз бояться американські військові у війні з Китаєм. При цьому сам Дрискол визнав, що однією з перших компаній до якої він завітав був Anduril, а тому краще послухати, як її очільник бачить короткострокове майбутнє:
Тим паче, що Палмер Лакі на нещодавній конференції TED він просто розніс наявну зараз американську оборонну індустрію та її підходи. Бо зброя перестала бути масовою і вже не є технологічною. Більше того, варто додати, що в Anduril чудово опрацювали український досвід, що не дивно, бо компанія постачає свої дрони Altius для ЗСУ.
"Попри стрімкий технологічний прогрес навколо нас наш оборонний сектор застряг у минулому. Найбільші компанії ОПК перестали впроваджувати інновації так, як робили це раніше, віддаючи пріоритет дивідендам для акціонерів, а не розширенню можливостей. Пріоритет бюрократії над проривами... У Tesla штучний інтелект кращий за будь-який американський винищувач, робот-пилосос Roomba має більшу автономність за більшість систем озброєння Пентагону, а фільтри у Snapchat використовують машинний зір краще, ніж військові сенсори", - підкреслює Палмер Лакі.
І він аргументує, що існує лише один можливий сценарій відповіді західного світу на зазіхання диктаторських режимів, таких як Китай та РФ - це штучний інтелект. І він має використовуватись як у розробці, так і виробництві, так і у керуванні озброєнням. При цьому навіть без парадигми обов'язкової участі людини "у петлі рішення". Тобто це про дійсно повністю автономні системи після їх активації.
На пряме питання, щодо етичності таких "роботів-вбивць" Палмер Лакі абсолютно серйозно відповів, що він їх любить. А от етика питання використання штучного інтелекту має ставити послідовні питання, а не відкидати концепцію загалом.
При цьому зазначимо, що коли мова йде про "роботів-вбивць", це не про людиноподібних "термінаторів", а про доволі вже звичні речі, наприклад, БПЛА-камікадзе, можливо у вигляді мініатюрних крилатих ракет. І у царині масових та дешевих крилатих ракет у Barracuda від Anduril із 16-кг бойовими частинами, є конкурент - Northrop Grumman із ще меншою Jackal із бойовою частиною лише у 4,5 кг.
А така заочна конкуренція вже вказує на те, що перший зсув американського оборонного промислового комплексу вже почався. І зрештою можливо додати, що якщо агресор може використовувати мільйон своїх солдатів у ролі "біо-роботів", то одним з небагатьох варіантів ефективного протистояння є направлення на поля бою вже справжніх роботів.
Читайте також: Росіяни перегнали аж 42 Ту-22М3 на базу "Белая" та міняють там кількість Ту-95МС і Ту-160, що це значить