xcounter
#

Рівно рік назад ВМСУ комплексом "Нептун" послали на дно крейсер "Москва": як це було

4183
Крейсер "Москва" перед своїм потопленням у квітні 2022 року, фото з відкритих джерел
Крейсер "Москва" перед своїм потопленням у квітні 2022 року, фото з відкритих джерел

Росіяни за всю свою історію втратили насправді більше двох флагманських кораблів, але потоплення "Москви" все рівно не має аналогів у історії

Рівно 1 рік назад, 13 квітня 2022 року орієнтовно об 18.52 ВМС України за допомогою комплексу "Нептун" уразили ракетний крейсер "Москва", що на той момент стояв орієнтовно за 80 морських миль від Одеси та за 50 миль від межі територіальних вод України.

Щоб остаточно за відомою адресою, цьому російському військовому кораблю знадобилось дещо більше доби. Під вечір 14 квітня 2022 року Міноборони РФ визнало факт загибелі крейсера "Москва". Щоправда, тоді рашисти стверджували, що їх корабель з повним водозаміщенням до 11,5 тисяч тонн і довжиною корпусу в 186 метрів пішов на дно через "погані погодні умови" під час буксирування до порту призначення.

Читайте також: Міноборони офіційно анонсувало рашиському Чорноморському флоту сюрприз: чим можуть здивувати ЗСУ
Ракетний крейсер "Москва" під час підготовки до свого останнього походу, квітень 2022 року, супутниковий знімок компанії Maxar

Щоправда, наскільки "сильним" був тоді "шторм", показують останні фото "Москви", зроблені перед загибеллю – море було ідеально гладким, зате натомість колишній флагман ЧФ РФ димів буквально як в останній раз.

Пошкодження корпусу корабля свідчать, що від вдалого влучання "Нептуна" здетонував боєзапас систем протиповітряної оборони – С-300 "Форт", ЗРК "Оса" та артустановок АК-630. При цьому показово, що ці системи ППО навіть не були розгорнуті в бойове положення, і це свідчить, що екіпаж "Москви" буквально "проспав" атаку.

Інфографіка аналітика H I Suttton із аналізом пошкоджень "Москви

Втім, екіпаж крейсера "Москва" також "проспав" і боротьбу за живучість корабля та проведення організованої рятувальної операції. Наприклад, усі плоти для порятунку особового складу були скинуті з крейсера, але схоже, що справді скористатись ними змогла вкрай мала частина рашистських моряків, із яких вижити пощастило не всім. Про що наприклад свідчать "артефакти", які прибивало течією до узбережжя біля Одеси.

Коли у нас згадують про потоплення крейсера "Москва", то прийнято зокрема згадувати, що росіяни під час війни на морі втрачали свої флагмани лише двічі – під час Цусімської битви в 1904 році та власне у квітні 2022 року. Але це саме той випадок, коли мова історичних аналогій "шкутильгає" та не розкриває усієї глибини перемоги, здобутої за допомогою "Нептуна".

Бо з однієї сторони, до "флагманських" кораблів можна також віднести лінкор Балтфлоту "Марат" часів Другої світової, потоплений під час нальоту люфтваффе на Кронштадт в 1941 році.

А з іншої сторони, "Москва" поки що єдиний флагман рашистів, знищений супротивником із потенціалом меншим у рази, удар по якому був виконаний взагалі із берегової ракетної установки.

Читайте також: ВМСУ підтвердили за рік потому удар "Нептуном" по фрегату "Ессен", що був важливим кроком до потоплення "Москви"