Учора 2 вересня у відкритому доступі з’явились зображення, які вказували на те, що РФ почала поставки для Ірану навчально-бойових літаків Як-130, доставка яких в країну відбувалась військово-транспортними літаками Ан-124-100 зі складу "224-го летного отряда" Міноборони РФ. Тоді була мова про мінімум два Як-130.
Дещо пізніше державне інформаційне агентство Ірану Tasnim підтвердило факт початку поставок літаків Як-130, котрі відбуваються начебто за укладеними раніше контрактами між Росією та Іраном. При цьому іранське ЗМІ деталізувало, що отримані від росіян навчально-бойові літаки будуть розміщені на аеродромі "Шахід Бабаї" в місті Ісфаган та будуть використовуватись "для підготовки пілотів на нові винищувачі ВПС Ірану", очевидно натякаючи саме на Су-35С від росіян.
Читайте також: Балістична ракета під МіГ-29 на 250 км звучить фантастично, але так зробили Індія та Ізраїль
В цьому контексті варто окремо розповісти, що це за літак Як-130, і для чого він потрібен, бо досі про цей вид авіатехніки ворога в контексті війни РФ проти України майже не згадувалось.
Росіяни позиціонують свій Як-130 в першу чергу як навчально-бойовий літак для підготовки пілотів та відпрацювання усіх режимів застосування озброєння на винищувачах 4-го та 5-го покоління. Але вони також стверджують і те, що Як-130 може використовуватись як легкий штурмовик у "конфліктах малої інтенсивності". Тим більш, що і такій допоміжній ролі Як-130 "сприяють" його характеристики:
- довжина фюзеляжу – 11,49 метрів;
- розмах крила – 9,84 метрів;
- максимальна злітна маса – 10,2 тонн;
- максимальна швидкість – 1050 км/год, практична дальність польоту – до 2000 км;
- заявлене бойове навантаження – до 3 тонн, блоки з некерованими ракетами С-8, С-13 та С-25, некеровані та керовані авіабомби, ракети "повітря-повітря" Р-73.
За даними The Military Balance 2023, на початок цього року "ВКС РФ" мали 109 літаків типу Як-130, в цьому році для російських військових планується поставити ще до 12 "бортів" цього типу. Заявлена експортна вартість одного Як-130 – $15 мільйонів, водночас "внутрішня" ціна для Міноборони РФ – заявлена на рівні $7 мільйонів за одиницю. До цього моменту було відомо, що В’єтнам у 2021 році отримав від шести до 12 літаків типу Як-130.
Судячи з усього, Іран справді замовив у росіян поставку Як-130 саме для навчання своїх пілотів на Су-35С, бо тут навряд чи є інші альтернативи. Підготувати пілота на новий тип літака не можливо без нальоту на навчально-бойовій "спарці".
А тут нюанс полягає в тому, що самі росіяни не мають серійної навчально-бойової версії Су-35. Вони мали проект під індексом Су-35УБ, вперше презентований ще в 2000 році, але далі виготовлення єдиного дослідного екземпляру справа не пішла.
Читайте також: Вражаючі деталі удару по Ил-76 окупантів, вперше знищена система "Свет-КУ" та інші новини й події тижня