Збройні сили Сербії зараз проводять масштабні маневри під назвою Zastava 2024, приурочені до Дня національної єдності, свободи та державного прапора. В рамках цих маневрів було влаштовано зокрема показ техніки та озброєння сербської армії на авіабазі "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović", що у місті Батайниця.
Урочисте відкриття цього заходу відвідав президент Сербії Александар Вучич, і там він зробив доволі специфічну заяву – мовляв, його країна "посідає перше або друге місце в Європі" по кількості наявних танків, про що в своїй публікації пише портал Defense Romania.
Читайте також: Україна хоче отримати не тільки Gripen, але й Eurofighter також, і це інтригуюча новина
Як далі можемо прочитати в тексті цієї публікації, президент Сербії уточнив, що "він знає 15 країн, які мають разом стільки ж танків, як і ми". Також він заявив, що оборонна промисловість цієї країни уже виготовила 1000 дронів-камікадзе неназваного типу, значна частина яких була показана в рамках цієї експозиції, і що при цьому мінімум 50% всього необхідного для своєї армії сербська промисловість виготовляє самостійно.
При цьому відбулась перша публічна демонстрація китайських ЗРК HQ-17, які були придбані в 2022 році, і також в польоті можна було побачити ударні вертольоти російського виробництва Ми-35, які Сербія викупила в Кіпру.
Окрему увагу привернули прольоти літаків МіГ-29, для заміни яких Сербія придбає Rafale у Франції.
Від Defense Express тут хочемо поставити наступний акцент. З однієї сторони, слова про "перше або друге місце" в Європі по кількості наявних танків, яке начебто займає Сербія (у розпорядженні якої є 229 танків), виглядає м'яко кажучи як суттєве перебільшення, оскільки на континенті є достатньо багато країн, котрі мають значно більшу кількість ОБТ в своєму розпорядженні.
Тут для ілюстрації прикладів вистачає (якщо опиратись на цифри The Military Balance 2023) – Німеччина (321 танк), Іспанія (327 танків), Румунія (377 танків), Польща (майже 650), не кажучи вже про Грецію (1300 танків) та Туреччину (2,4 тисяч танків). Тим більш, що тут нема особливого простору для підрахунку еквівалентності цифр, оскільки у випадку із Сербією мова про локальну копію Т-72, водночас частина згаданих вище країн має в своєму розпорядженні і Leopard 1 та Leopard 2, а у випадку з Румунією мова взагалі про локальну вдосконалену копію Т-55.
Водночас, якщо брати цифри просто по кількості наявних ОБТ в арміях інших країн Європи, то там картина виглядатиме значно своєрідніше:
- Велика Британія – 227 танків;
- Франція – 215 танків;
- Італія – 150 танків;
- Швейцарія та Кіпр – по 134 танки;
- Швеція – 120 танків;
- Фінляндія – 100 танків;
- Болгарія – 90 танків;
- Хорватія – 74 танки;
- Угорщина – 56 танків;
- Данія – 44 танки;
- Португалія – 37 танків;
- Норвегія – 36 танків;
- Чехія та Словаччина – по 30 танків;
- Словенія – 14 танків;
- Латвія – три (навчальні Т-55).
Тобто виходить так, що коли президент Сербії заявив про «перше або друге місце в Європі» по кількості танків, то він з однієї сторони суттєво перебільшив, а з іншої сторони в чомусь був і правий, коли підкреслював, що його країна має значно більше танків, аніж інші на Європейському континенті.
Але ця історія є не тільки приводом задуматись знову про стан обороноздатності країн Заходу, але й заодно задуматись про реальні мотиви для таких заяв глави Сербії.
Читайте також: Хорватія закуповує HIMARS, яким лише трохи не дістає до Белграда