xcounter
#

Повітряні Сили ЗС України будуть закуповувати багатоцільові винищувачі (візія)

Візія Повітряних Сил Збройних сил України 2035
17009
JAS-39 Gripen NG у сегменті "багатофункціональні винищувачі" - найдешевша європейська пропозиція з усіх можливих
JAS-39 Gripen NG у сегменті "багатофункціональні винищувачі" - найдешевша європейська пропозиція з усіх можливих

Українську військову авіацію планують переоснастити новими бойовими літаками у три етапи протягом 2021-2035 років. Для переоснащення тактичної авіації необхідно виділити 200 млрд грн.

Такі плани взначено у схваленій схвалена рішенням Військової ради Командування Повітряних Сил Збройних Сил України від 15 травня 2020 року Візії Повітряних Сил 2035.

Цей документ розроблено на основі Візії Збройних Сил України з метою визначення раціональних шляхів розвитку Повітряних Сил на період до 2035 року та формування вихідних даних для Державної програми розвитку ЗC України до 2025 року, Програми розвитку Повітряних Сил, інших документів оборонного планування.

Дивіться також: Су-24МР: надзвукова розвідка Повітряних сил України

Зокрема у рамках першого, підготовчого етапу (що триватиме до 2025 року) має бути проведений в 2021-2022 роках тендер та підписаний контракт на закупівлю багатоцільового винищувача, обмежені постачання якого (загальна кількість до 6-12 літаків) повинні розпочатися у 2023-2025 роках для початку дослідної експлуатації, вивчення форм і способів застосування, організації підготовки персоналу.

Авіація України, Повітряні сили ЗС України, Defense Express
Багатоцільовий винищувач-бомбардувальник п'ятого покоління Lockheed Martin F-35 Lightning II / Фото: Wikipedia

Крім того, для недопущення зниження рівня наявних спроможностей має продовжуватися проведення ремонтів і подовження ресурсу існуючих основних бойових зразків озброєння та військової техніки (до постачання нових зразків) з одночасним закриттям неперспективних програм модернізації.

Основною метою другого етапу (виконавчого, до 2030 року) є перехід до планового переоснащення тактичної авіації, що дозволить припинити деградацію спроможностей Повітряних Сил. Мають бути налагоджені регулярні постачання нової бойової авіаційної техніки (8-12 багатоцільових літаків щороку) з одночасним виведенням з бойового складу застарілих зразків, позбавленням від окремих родів авіації.

До 2030 року щонайменше дві авіаційні бригади тактичної авіації мають бути повністю переоснащені на нові літаки і набути повних операційних спроможностей. Крім того, протягом цього періоду мають початися також переоснащення транспортної і спеціальної авіації (1-2 зразки щороку), розгортання нових безпілотних авіаційних підрозділів на заміну штурмової, бомбардувальної і розвідувальної авіації.

Авіація України, Повітряні сили ЗС України, Defense Express
Багатоцільовий винищувач четвертого покоління EF-2000 Typhoon. Розроблений та випускається міжнародною компанією Eurofighter GmbH, створеною в 1986 році консорціумом компаній Alenia Aeronautica, BAE Systems і EADS / Фото: Wikipedia

Основною метою третього етапу (фіксуючого, до 2035 року) є завершення переоснащення і забезпечення сталого розвитку ПС ЗСУ. До 2035 року практично вся застаріла бойова техніка має бути виведена зі складу Повітряних Сил. Натомість мають бути сформовані та набути операційних спроможностей Повітряні Сили нового зразка. Система управління, всебічного забезпечення, особовий склад повинні бути готові до ефективного застосування набутих спроможностях в усіх визначених сценаріях.

Авіація Повітряних Сили зразка 2035 року повинна мати:

  • щонайменше 4 бригади тактичної авіації, озброєні сучасним уніфікованим багатоцільовим винищувачем покоління 4++;
  • щонайменше 4 бригади (полки) безпілотної розвідувально-ударної авіації;
  • бригаду транспортної та спеціальної авіації;
  • навчальну авіаційну бригаду.
Авіація України, Повітряні сили ЗС України, Defense Express

Існуюча модель тактичної авіації у складі її родів (винищувальна, бомбардувальна, штурмова, розвідувальна), що озброєні широкою номенклатурою літаків типу: МиГ-29, Су-27, Су-24М, Су-25, Су-24МР має зазнати змін у напрямку уніфікації та трансформуватися до моделі багатофункціональних військових частин тактичної авіації, озброєних єдиним типом багатоцільового винищувача покоління 4++ закордонного виробництва (типу Saab JAS-39E/F Gripen, F-16 Block 70/72 або інші), що дозволить забезпечити уніфікацію та економію ресурсів.

Чисельність військових частин тактичної авіації має зменшитися (орієнтовна потреба 72 – 108 багатоцільових винищувачі), проте бойовий потенціал (за рахунок переоснащення на нові багатофункціональні зразки) значно підвищитися.

Орієнтовна потреба у ресурсах на переоснащення тактичної авіації становить близько 200 млрд грн.

Авіація України, Повітряні сили ЗС України, Defense Express

Транспортна і спеціальна авіація, оснащена широкою номенклатурою літаків типу: Ан-30, Ил-76МД, Ан-26 та вертольотами типу Ми-8 також має зазнати змін у напрямку уніфікації. Як єдина транспортна платформа має бути обраний сучасний середній транспортний літак національного виробництва, на базі якого створюватимуться інші зразки спеціальної авіаційної техніки.

Переоснащення транспортної та спеціальної авіації має розпочатися протягом другої фази та завершитися на третій фазі реалізації Візії (2027-2035 роки). Орієнтовна потреба у ресурсах на переоснащення транспортної і спеціальної авіації становить близько 40 млрд грн.

Навчальна авіація, оснащена літаком Л-39, має зазнати переоснащення на сучасний багатофункціональний навчально-бойовий літак, який стане основною навчальною платформою, а за потреби зможе використовуватися для виконання окремих бойових завдань з метою посилення спроможностей тактичної авіації. Орієнтовна потреба у ресурсах на переоснащення навчально-бойової авіації становить близько 35 млрд грн.

Авіація України, Повітряні сили ЗС України, Defense Express
Серед найбільш вирогідних претендентів на роль учбово-бойового літака ПС ЗС України з турбореактивною силовою установкою можливо назвати такі зразки, як М-346 (Alenia Aermacchi, Італія) та L-15 (Hongdu Aviation Industry Group, КНР)
Безпілотна складова має бути представлена двома типами комплексів (розвідувальним і розвідувально-ударним) оперативно-тактичного (оперативного) рівня. Потреба у ресурсах становить орієнтовно 30 млрд грн.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, потрібних для реалізації заходів розвитку авіації Повітряних Сил, за весь період розвитку у 15 років оцінюються на рівні 320 млрд грн (у цінах 2020 фінансового року).

Реалізація Візії вимагає значних фінансових ресурсів, що виходять за рамки поточного фінансування Збройних Сил, та неможлива без підтримки Уряду України. Зокрема її реалізація потребуватиме розроблення державної цільової програми переоснащення тактичної авіації (закупівлі багатоцільових винищувачів), а також військово-технічної допомоги від країн-партнерів.

Авіація України, Повітряні сили ЗС України, Defense Express
В сегменті сучасних учбово-бойових літаків з турбогвинтовою силовою установкою, серед інших, представлені літаки EMB-314 (A-29) Super Tucano (Embraer, Бразилія); АТ-6 компанії Beechcraft (Textron Aviation), КА-1 компанії KAI, Південна Корея. На фото: літаки EMB-314 (A-29) Super Tucano ВПС Бразилії

Раніше Defense Express у спецпроекті ЯК ВРЯТУВАТИ АВІАЦІЮ УКРАЇНИ писав про те, якими можуть бути Повітряні сили України через 5 років.

Читайте також: У Міноборони заговорили про нові літаки та техніку для Повітряних Сил