xcounter
#
F-35 Lightning II - винищувач п'ятого покоління

Чергові проблеми з F-35: масове виробництво винищувача опинилось під загрозою

F-35 Lightning II - винищувач п'ятого покоління
7759

Виробництво винищувача п’ятого покоління F-35 ускладнюється через затримки із постачанням запчастин

Виробництво F-35 Lightning II, винищувача п’ятого покоління від Lockheed Martin, потерпає від проблем з постачанням комплектуючих. Заплановане на 2021 рік розширення серійного виробництва під загрозою. А примусовий вихід із програми Туреччини через закупівлю російських систем протиповітряної оборони С-400, призвів до необхідності замінити понад 1000 деталей.

Ситуацією із виробництвом F-35, який має стати основою авіаційного парку повітряних сил США на найближчі десятки років, вже занепокоїлась наглядова група Конгресу. Як виявилось, якщо у 2017 році кількість деталей для виробництва винищувача, які були поставлені із затримкою, становило 2 тисячі, то у 2019 році цей показник підвищився до 10 тисяч.

Читайте також: ​Пентагон замовляє F-15EX: навіщо США винищувач з 70-х років, якщо є F-22 та F-35
F-35 Lightning II
Серійне виробництво F-35 Lightning II опинилось під загрозою

Для нівелювання цього фактору Lockheed Martin навіть переналагодив виробничі лінії та змінив порядок робіт. Це може призвести до збільшення витрат на виготовлення одного літака, вартість якого зараз оцінюється у 100-125 млн доларів, в залежності від типу.

Проте найбільші складнощі у серійному виробництві F-35, ще попереду. Справа в тому, що F-35 Lightning II - це результат міжнародного проекту, в якому, окрім США, взяли участь Великобританія, Італія, Нідерланди, Канада, Австралія, Норвегія, Данія та Туреччина. Остання ж виробляє для F-35 1005 окремих деталей, вузлів та агрегатів.

Але у 2019 році Стамбул завершив угоду з Кремлем щодо закупівлі комплексів протиповітряної оборони С-400 та за рішенням Вашингтону був виключений із програми F-35.

Про те, як тепер Анкара буде вирішувати проблему з С-400 та відносинами з Білим домом - у окремому аналітичному матеріалі Defence Express.

Станом на березень 2020 року у Lockheed Martin визнали, що не змогли знайти альтернативних постачальників для всіх деталей, а дію деяких контрактів з турецькими компаніями продовжено.

F-35 Lightning II
Проблеми F-35 змусили США не відмовлятися від F-15

У США очікують, що для вирішення проблеми може знадобиться понад одного року, що зумовлено не тільки розгортанням деяких деталей на інших підприємствах, але і необхідністю сертифікації.

Зазначимо, що у виробництві F-35 це вже не перша проблема. Наприклад, у 2019 році відбувся зрив поставок двигунів F135 від Pratt & Whitney через збільшення браку на виробництві. Також велике занепокоєння із виробництвом винищувача пов’язано із наслідками пандемії коронавірусу, яка зупинила багато виробництв по всьму світу та порушила логістичні зв’язки.

F-35 Lightning II
F-35C з вертикальним взльотом та посадкою

Проте, з початку запуску винищувача п’ятого покоління у серію у 2011 році було виготовлено вже понад 500 F-35 Lightning II. Вартість розробки, на момент запуску серійного виробництва, становила 56 млрд доларів.

Нагадаємо, що F-35 все більше не влаштовує повітряні сили країн, які його експлуатують. Наприклад, у Японії найближчим часом розпочнуть створення власного винищувача вже шостого покоління, який буде займатись завоюванням переваги у повітрі.

Читайте також: ​Mitsubishi F-3: яким буде японський винищувач 6-го покоління