Виробництво F-35 Lightning II, винищувача п’ятого покоління від Lockheed Martin, потерпає від проблем з постачанням комплектуючих. Заплановане на 2021 рік розширення серійного виробництва під загрозою. А примусовий вихід із програми Туреччини через закупівлю російських систем протиповітряної оборони С-400, призвів до необхідності замінити понад 1000 деталей.
Ситуацією із виробництвом F-35, який має стати основою авіаційного парку повітряних сил США на найближчі десятки років, вже занепокоїлась наглядова група Конгресу. Як виявилось, якщо у 2017 році кількість деталей для виробництва винищувача, які були поставлені із затримкою, становило 2 тисячі, то у 2019 році цей показник підвищився до 10 тисяч.
Читайте також: Пентагон замовляє F-15EX: навіщо США винищувач з 70-х років, якщо є F-22 та F-35
Для нівелювання цього фактору Lockheed Martin навіть переналагодив виробничі лінії та змінив порядок робіт. Це може призвести до збільшення витрат на виготовлення одного літака, вартість якого зараз оцінюється у 100-125 млн доларів, в залежності від типу.
Проте найбільші складнощі у серійному виробництві F-35, ще попереду. Справа в тому, що F-35 Lightning II - це результат міжнародного проекту, в якому, окрім США, взяли участь Великобританія, Італія, Нідерланди, Канада, Австралія, Норвегія, Данія та Туреччина. Остання ж виробляє для F-35 1005 окремих деталей, вузлів та агрегатів.
Але у 2019 році Стамбул завершив угоду з Кремлем щодо закупівлі комплексів протиповітряної оборони С-400 та за рішенням Вашингтону був виключений із програми F-35.
Про те, як тепер Анкара буде вирішувати проблему з С-400 та відносинами з Білим домом - у окремому аналітичному матеріалі Defence Express.
Станом на березень 2020 року у Lockheed Martin визнали, що не змогли знайти альтернативних постачальників для всіх деталей, а дію деяких контрактів з турецькими компаніями продовжено.
У США очікують, що для вирішення проблеми може знадобиться понад одного року, що зумовлено не тільки розгортанням деяких деталей на інших підприємствах, але і необхідністю сертифікації.
Зазначимо, що у виробництві F-35 це вже не перша проблема. Наприклад, у 2019 році відбувся зрив поставок двигунів F135 від Pratt & Whitney через збільшення браку на виробництві. Також велике занепокоєння із виробництвом винищувача пов’язано із наслідками пандемії коронавірусу, яка зупинила багато виробництв по всьму світу та порушила логістичні зв’язки.
Проте, з початку запуску винищувача п’ятого покоління у серію у 2011 році було виготовлено вже понад 500 F-35 Lightning II. Вартість розробки, на момент запуску серійного виробництва, становила 56 млрд доларів.
Нагадаємо, що F-35 все більше не влаштовує повітряні сили країн, які його експлуатують. Наприклад, у Японії найближчим часом розпочнуть створення власного винищувача вже шостого покоління, який буде займатись завоюванням переваги у повітрі.
Читайте також: Mitsubishi F-3: яким буде японський винищувач 6-го покоління