xcounter
#

НАТО планує відбитись від Росії у Арктиці морськими роботами

Це, серед іншого, передбачає Ініціатива альянсу по морським безпілотним системам
696
Росія збирається завоювати і Арктику
Росія збирається завоювати і Арктику

Країни НАТО хочуть добитися швидкого і помітного прогресу у створенні роботизованих платформ різного призначення для потреб військово-морських сил держав альянсу.

Саме на це скерована Ініціатива НАТО по морським безпілотним системам (Maritime Unmanned Systems Initiative). Нині вона подається як успішний приклад багатосторонньої взаємодії. Тому Defense Eхpress вирішив звернути увагу на цей проект.

Maritime Unmanned Systems Initiative
Морські безпілотні системи зараз дуже актуальні для НАТО

"Щоб залишатися у безпеці, ми повинні дивитися в майбутнє разом. Ми звертаємо увагу на широту і масштаби нових технологій, щоб підтримувати нашу технологічну перевагу, зберігаючи при цьому наші цінності і норми", - заявили лідери НАТО в грудні 2019 року. Ця заява напряму стосувалась Ініціативи НАТО по морським безпілотним системам.

Читайте також: Битва під хвилями: підводні роботи як новий виклик

Звичайно, в контексті нових технологій, такий вузький напрям викликає багато запитань. Так чому ж морські безпілотні системи зараз актуальні?

Якщо казати просто, то збільшення кількості пілотованих підводних човнів, літаків і кораблів, необхідних для того, щоб протистояти потенційним супротивникам, не є економічно вигідним. Це стає дуже дорогим задоволенням, чи, скоріш, дорогою необхідністю для країн. Як приклад – будівництво одного атомного підводного човна класу «Вірджінія» коштує майже $3 млрд!

атомная подводная лодка
Будівництво одного атомного підводного човна класу «Вірджінія» коштує майже $3 млрд!

З іншого боку, загрози з морських напрямків для країн НАТО зростають. Серед іншого, на це впливає зміна клімату. Так, навколо Арктики вже створюються нові морські маршрути - як наслідок зменшення кригового поясу.

Росія планує грати головну роль у Арктиці, відстоювати права на морські акваторії, на частину континентального шельфу і природні ресурси. Оголосивши Арктику «зоною миру», де-факто Росія має намір посилити свою військову присутність у арктичних районах, забезпечити умови для контролю над Північним морським шляхом.

Як ділять Арктику. Оголосивши Арктику «зоною миру», де-факто Росія має намір посилити свою військову присутність у арктичних районах.

З огляду на попередній досвід щодо дотримання Росією умов міжнародного права, а точніше – нехтування міжнародних угод, НАТО потенційно сприймає дії Росії у Арктиці як такі, що матимуть небезпечне військове підґрунтя.

Саме тому альянс у розвитку своїх морських сил зробив ставку не на кількість, а на якість. І саме технології мають відіграти вирішальну роль у блокуванні та протидії агресивним російським амбіціям.

"Якщо союзники хочуть зміцнити морську позицію НАТО, стримати російську агресію, убезпечитися від китайської діяльності та захистити найважливішу національну інфраструктуру і морські комунікації, НАТО повинно діяти швидко і по-новому», - стверджують учасники Ініціативи НАТО по морським безпілотним системам (Maritime Unmanned Systems Initiative, MUS).

Ініціатива MUS була схвалена 13 міністрами оборони у жовтні 2018 року. Відтоді до неї долучились ще три країни, а сама ініціатива демонструє швидку динаміку та результати, які рідко зустрічалися в історії альянсу.

Учасники визначили три пріоритети.

  • Розвиток та впровадження технологій, які можуть покращити взаємодію між звичайними силами і безпілотними платформами.
  • Розробка нових тактичних процедур для ВМС країн НАТО, аби максимально ефективно використати нові технології та рішення.
  • Розвиток систем надійного захищеного зв’язку для військових "безпілотників", які діють в усіх сферах областях (повітря, море і земля).
НАТО потенційно сприймає дії Росії у Арктиці як такі, що матимуть небезпечне військове підґрунтя

Але чому Ініціатива MUS є настільки ефективною і настільки оптимістично сприймається її учасниками?

У американському видані Defense News Амір Хусейн (Amir Husain), засновник і генеральний директор компанії по штучному інтелекту SparkCognition, і Майкл Д. Брассер (Michael D. Brasseur), директор по співпраці у галузі військово-морського озброєння для місії США в НАТО, виділили сім переваг цієї Ініціативи.

1. Швидкість. Ініціатива MUS - це багатонаціональні спільні зусилля під керівництвом США, створені відділом оборонних інвестицій НАТО з метою розширення найважливіших морських можливостей. Це коаліція людей із схожими інтересами, які хочуть швидко створювати нові можливості морських безпілотних систем. Жодна нація не може уповільнити зусилля більшості союзників.

Ініціатива MUS - це багатонаціональні спільні зусилля під керівництвом США

2. Нові ідеї. Команда НАТО у проекті MUS чітко усвідомлює, що вони повинні діяти по-новому, щоб у повній мірі використати темп інновацій у приватному секторі і випередити потенційних супротивників.

Навіть маленький крок вперед має величезне значення для просування ініціативи

3. Дії. Навіть маленький крок вперед має величезне значення для просування будь-якої ініціативи. На першій нараді у 2018 р. Керівна Рада Ініціативи MUS, яка забезпечує стратегічне керівництво, визначила свої пріоритети - надати інтероперабельні морські безпілотні системи для надійного забезпечення сил НАТО та партнерів альянсу.

4. Подолання ризиків. Як правило, союзні військово-морські сили прагнуть мати досконалі капітальні активи, такі як військові кораблі, літаки і підводні човни. Їх розробка і будівництво може зайняти 10-20 років з очікуваним терміном служби більше 30 років. Звісно, керівники ВМС, спираючись на стару практику, неохоче йдуть на ризик щодо закупівель морських безпілотних систем.

Як правило, союзні військово-морські сили прагнуть мати досконалі капітальні активи, такі як військові кораблі, літаки і підводні човни

Але ініціатива MUS - це новий досвід та нова реальність. MUS відрізняється від інших технологій, бо роботизовані платформи розвиваються настільки швидко, що немає сенсу шукати досконалі рішення. Коли ці системи виходять з ладу, НАТО вчиться на своїх помилках і покращує наступну ітерацію. Саме це означає, що всі ми спільно просуваємося вперед з новими можливостями.

Керівники ВМС неохоче йдуть на ризик щодо закупівель морських безпілотних систем. Але ініціатива MUS - це вже нова реальність...

5. Робота в різних командах. За визначенням, НАТО - це різноманітність точок зору, де союзники з 30 країн передають свою унікальну культуру і досвід задля досягнення спільної мети. Це відноситься і до Ініціативи MUS, у якій бере участь багатонаціональна команда із 16 країн.

6. Ідеї звідусіль. У пошуках нових ідей, Ініціатива MUS зібрала неймовірно різноманітну і досвідчену команду експертів за межами оборонного сектора. У Консультативній Раді з Інновацій MUS є маркетинговий директор бренду №1 у світі, банківський керівник, виконавчий директор старт-апа, експерт з дизайну, і навіть футурист і автор Пітер Сінгер (Peter Singer), який консультував цю ініціативу з моменту її запуску.

7. Культура змін. Будь-які значимі, інституціональні зміни повинні супроводжуватися культурними змінами, які відповідають задачам, що стоять перед НАТО. Американський генерал Джеймс Мэттис (James Mattis) якось сказав: "Якщо ви не захистите своїх індивідуалістів - у вас не буде інновацій".

Андреа Белл-Міллер (Andrea Bell-Miller), лідер США за цією Ініціативою, та один з таких індивідуалістів, заявила: "Настав час для інновацій, щоб ми могли рухатися вперед. В Ініціативі MUS НАТО мені подобається те, що ми усі дотримуємося одного і того ж мислення - або ми знаходимо шлях, або ми його створюємо".

На НАТО чекає ще багато роботи за цим проектом MUS

На НАТО чекає ще багато роботи за цим проектом. Попри глобальний карантин, Ініціатива MUS продовжує розвиватися за допомогою штучних мереж і симуляції. НАТО має міжнародну команду, що працює в декількох національних і суміжних бюрократичних структурах, кожна з яких має власну культуру і методи роботи. Завдяки взаємодії і інвестиціям ця команда дає неймовірні результати.

Проте важливим елементом є здатність цього проекту масштабуватися, який ще треба реалізувати. "2019 рік продемонстрував, яких висот можна досягти завдяки уяві, зусиллям і зосередженості. Безперервний швидкий розвиток потребує віри союзників, щоб продовжувати підтримувати цей проект. Але це єдиний шлях, який може призвести до справжніх змін і інновацій", - наголошують в НАТО.

Дух та ідеологія Ініціативи MUS має слугувати прикладом для України

Можна стверджувати, що дух та ідеологія Ініціативи MUS має слугувати прикладом для України. Адже реалізація складних технологічних проєктів в Україні потребує і консолідації зусиль, і настійливості, і професіоналізму, і довіри.

Лише таке поєднання може дати потрібний і корисний результат. Досвід НАТО, до якого прагне Україна, дає на це певну надію.

Наталія КОВАЛЬСЬКА, спеціально для Defense Express

Читайте також: Між війною та миром. Як Росія хоче захопити світ