США все більше демонструють своє небажання займатись питаннями безпеки Європи, і навіть прозвучала заява Трампа про бажання Білого Дому зменшити свою роль в структурах НАТО. Тому як ніколи гостро постає питання про те, наскільки Європа залежна від США в усіх сегментах необхідного для ведення бойових дій.
На цьому тлі привертає увагу нова публікація від авторитетного IISS (Міжнародного інституту стратегічних досліджень), яка охоплює питання по розвідувальній авіації, яку зараз мають США та країни Європи.
Читайте також: Китай продовжує збільшувати військовий бюджет, але не перевищує навіть 2% від ВВП

Досвід повномасштабної війни РФ проти України показав не тільки те, наскільки важливим є вчасно отримати інформацію про наміри агресора та відповідно спланувати свої дії на полі бою. Але й також – що розвідувальна авіація, пілотована та безпілотна, досі зберігає своє значення в сучасній війні, як один із інструментів для отримання інформації про ворога.
Якщо відштовхуватись від актуальних даних, то США наразі мають аж 17 розвідувальних літаків RC-135 Rivet Joint, котрі можуть вести розвідку в двох площинах – радіоелектронна розвідка (ELINT) та розвідка засобів зв’язку (COMINT).
Дані по потужності бортової апаратури цих літаків у відкритому доступі не розкриваються, але натомість є показник дальності польоту - орієнтовно 5,5 тисяч кілометрів, тобто за потреби RC-135 Rivet Joint може вести довготривалі польоти для збору необхідної інформації.

Якщо брати дані по країнам Європи, то свої дальні літаки-розвідники має лише Велика Британія (три RC-135 Rivet Joint). Це важлива деталь, бо якщо узагальнювати дані по європейському сегменту НАТО, наведені в таблиці вище, то виходить 19 розвідувальних літаків проти 17 в США, однак далі виникає питання не тільки про кількісне, але й якісне співвідношення також.
По безпілотній розвідувальній авіації ситуація виглядає так - сили НАТО в Європі мають у своєму розпорядженні п’ять дальніх розвідувальних БПЛА типу RQ-4D Phoenix, які мають радіус та тривалість польоту до 5500 кілометрів та 24 годин відповідно, та можуть підійматись на висоту до 16 кілометрів.
На перший погляд може здаватись, що при усіх наведених вище даних країнам Європи нема приводу перейматись за власні можливості в сегменті розвідувальної авіації. Але тут автори IISS наголошують – досвід війни РФ проти України показав важливість не тільки технологій, але й також "маси", тобто кількості наявної техніки усіх типів.
Раніше Defense Express писало також, що в Європі оцінили, скільки років потрібно на повноцінну заміну США для захисту від РФ.

Читайте також: У Великій Британії під загрозою закриття завод, де збирають Eurofighter, все через німців та F-35