Сьогодні, 30 листопада, Україна відзначає День військовослужбовців та працівників радіотехнічних військ Повітряних Сил Збройних Сил України.
З нагоди цього свята АрміяInform взяла інтерв'ю в начальника управління командування підготовки радіотехнічних військ і спеціальних військ Командування підготовки Командування Повітряних Сил ЗС України бригадним генералом Михайла Донченка, і він розповів деякі цікаві деталі про бойову роботу радіотехнічних військ (РТВ) після повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року.
Читайте також: Як рашисти змарнували свої ракети Х-31П та Х-58, і не змогли знищити нашу ППО
У перші години війни 24 лютого радіотехнічні війська Повітряних Сил ЗСУ змогли за планом відвести свої підрозділи і зберегти свій бойовий потенціал. Орки вели постійний вогневий вплив, але всупереч цьому наші РТВ продовжували виявляти ворожі літаки в небі над Україною. Однією з перших під вогонь російських РСЗВ потрапили позиції Харківської радіотехнічної бригади о 5-ій ранку, вже о 5.20 росіяни завдали ракетний удар по підрозділу РТВ на Вінничині.
Найбільш інтенсивно по нашим радіотехнічним військам росіяни били у перший тиждень війни. Саме на цей період припадають найважчі втрати РТВ Повітряних Сил у техніці та особовому складу.
Після того, як спала перша хвиля ударів росіян, радіотехнічні війська ПС ЗСУ почали відновлювати втрачену боєздатність. Зокрема – реанімувати свою техніку на потужностях вітчизняного ОПК та безпосередньо у військових частинах. Тут в нагоді стали не тільки штатні фахівці підрозділів РТВ, але й мобілізовані до війська досвідчені спеціалісти запасу. "На сьогоднішній день повернуто до строю десятки одиниць засобів радіолокації, які були виведені з ладу в результаті вогневого впливу противника", - цитує АрміяInform слова бригадного генерала Михайла Донченка.
Ще одне джерело поповнення техніки для наших радіотехнічних військ- поставки нових та модернізованих РЛС, які виготовляли вітчизняні підприємства. Також певну кількість радіолокаційних станцій наші військові отримали в рамках міжнародної технічної допомоги.
Бригадний генерал Михайло Донченко наголошують, що на сьогодні наші радіотехнічні війська мають рівень ефективності, який дозволяє знищувати до 80% повітряних цілей орків. Це дуже високий показник, якщо зважати на рівень наших втрат, особливо у перший тиждень війни. Тим більш, що нашим операторам РЛС довелось буквально "на ходу", як правильно "працювати" по крилатим ракетам та БПЛА рашистів.
За 9 місяців війни наші радіолокаторники виявили та супроводили понад 240 тисяч повітряних цілей ворога. Свій вклад в утилізацію ворога вклали навіть стрільці-зенітники РТВ, які знищили близько 20 крилатих ракет та майже 50 безпілотників росіян, серед яких дрони-камікадзе "Ланцет" і "Куб".
Читайте також: Повітряні Сили показали, як під час війни ремонтували МіГ-29 для "Привидів Києва"