xcounter
#

Як Китай опрацював досвід реальної війни України та РФ на стратегічному рівні

3669
Як Китай опрацював досвід реальної війни України та РФ на стратегічному рівні

І мова йде зовсім не про поверхневий рівень з тим, що Китай копіює FPV-дрони чи "мангали", а про стратегічний із загальнонаціональними конкурсами на розробки та новими Силами

Досвід реальної війни опрацьовується не лише у країнах НАТО, його дійсно досконально вивчаються по всьому світу. І якщо, наприклад, армія США почала створювати взводи БПЛА за досвідом ЗСУ, то от про запозичення Китаю відомо значно менше.

Хоча Пекін дійсно дуже активно опрацював досвід, при цьому не лише України, а й РФ, про що пише американське профільне видання Defense One. А з боку Defense Express можемо одразу зазначити, що хоча, на перший погляд, може здатися, що мова йде лише про дрони, реальний об'єм змін дещо ширший і він пронизує всі рівні від тактичного до стратегічного. А головну увагу взагалі можливо звернути на підхід Китаю до їх імплементації.

Читайте також: Франція списала одну із трьох своїх найменших атомних субмарин в світі, які мають водозаміщення до 2600 тонн

Наприклад, китайські військові звісно зацікавились дешевими дронами. Як FPV-, так і далекобійними дронами камікадзе типу "шахед". А до них додали ще й дешеві дрони, які мають вести розвідку та уражати цілі на значній дальності, при цьому автономно та під дією РЕБ. І для розробки таких рішень повітряні сили Китаю у листопаді оголосили загальнонаціональний конкурс.

дрон армія китаю

Задача - представити на конкурсні випробування шість дронів, які мають за визначений час у польових умовах виявляти та відрізняти їх від хибних у складній завадовій обстановці, а потім - атакувати. Закладена формула оцінки - 70% залежить від технологічних рішень, 30% від ціни. Перші три найкращі пропозиції потрапляють у закупівельний каталог міноборони.

Більше того, у Китаї чудово розуміють, що їхня виробнича база та наддешеві БПЛА різних типів та призначень - це ключова стратегічна асиметрична перевага. І мусимо лише додати, що якщо Україна, як сказав міністр оборони Рустем Умєров, планує у 2025 році виробити кілька мільйонів дронів, то скільки тоді може Китай, залишається лише уявляти.

До того ж, міноборони Китаю активно рухається у бік "інтелектуальних бойових дій" зі створення єдиних автоматизованих систем управління військами та засобами, з використанням елементів штучного інтелекту. При цьому рухається також стратегічно. Бо ще у квітні цього року реформував Сили стратегічної підтримки та розділив їх на три окремі: Аерокосмічні сили (фактично просто космічні, не об'єднанні із повітряними силами), Кіберсили та Сили інформаційної підтримки. Останні якраз і мають займатися створенням та підтримкою військових інформаційних мереж.

китай армія цифрові технології

З досвіду РФ Китай активно переймає рішення проти західної високоточної зброї шляхом активного та масового використання засобів РЕБ. А окрім копіювання "мангалів" оцінює підвищення ситуаційної обізнаності своїх танків додаванням до них дронів. Наземні дрони для підтримки логістики та міні-дрони на найнижчому піхотному рівні - також опрацьовується.

А от об'єднання в один комплекс 120-мм міномета із цифровою системою вогню та системою пеленгації та виявлення операторів дронів - це вже китайський концепт. Але на фоні перелічено вище цілком демонструє різницю у рівні імплементації досвіду.

Читайте також: ЗСУ отримують від Франції AASM Hammer на 250 кг, а є варіант і на 1000 кг, який теж було б добре отримати