Міністр оборони Голландії Кайса Оллонгрен заявила, що її країна не буде втілювати варіант із викупом для України 18 танків Leopard 2A6, які зараз орендує бундесвер. Таке рішення очільник Міноборони Нідерландів пояснила двояко – мовляв, "Берлін не дав дозволу із військових міркувань", але якби Німеччина й дала "зелене світло", то тут би самі голландці уже б не наважились, теж виключно із військових міркувань.
З однієї сторони, таке рішення аж ніяк не означає, що Голландія не допомагатиме Україні з поставкою танків, якраз навпаки – голландці зобов’язались фінансувати відновлення та модернізацію Т-72М та Leopard 1A5 для ЗСУ. З іншої сторони, коли Нідерланди та Німеччина говорять про "військові міркування" при відмові передати 18 "голландсько-німецьких" Leopard 2A6, вони насправді не лукавлять.
Читайте також: Як так вийшло, що Канада дала для ЗСУ лише чотири Leopard 2, хоча має 82 таких танки
Так, у відкритих джерелах можна прочитати загальну інформацію, що бундесвер орендує у голландців танкову роту в 18 машин Leopard 2A6, котрі за потреби можуть бути використані для оборони самої Голландії. Але нюанс в тому, що сам факт існування "німецько-голландської" танкової роти є важливою ланкою значно ширшого процесу – інтеграції сухопутних військ Німеччини та Голландії, яка стартувала ще на початку 1990-х років.
Для початку, орендована в Нідерландів рота Leopard 2A6 належить до 414-го танкового батальйону бундесверу, котрий приданий 43-ій механізованій бригаді сухопутних військ Голландії. А в свою чергу, 43-тя голландська бригада входить до складу 1-ої танкової дивізії бундесверу.
На початку лютого 2023 року із посиланням на прес-секретаря Королівської армії Нідерландів майора Марка ван де Бека стало відомо, що в цьому році Голландія та Німеччина планують остаточно завершити процес інтеграції своїх сухопутних військ. Обидві країни так хочуть
Якщо план буде реалізовано, спільні голландсько-німецькі сухопутні війська налічуватимуть 50 тисяч "багнетів", із яких лише 8 тисяч будуть нідерландці. На даний момент із німецьким бундесвером уже інтегровано дві із трьох бригад армії Нідерландів – одна аеромобільна та одна із двох механізованих.
У 1993 році Голландія та Німеччина домовились створити спільний 1-ий армійський корпус. У 2014 році до складу бундесверу була інтегрована 11-та аеромобільна бригада Нідерландів, у 2015 році – згадана вище 43-тя механізована бригада. Окрім безпосередньо "злиття" підрозділів у з’єднання оперативно-стратегічного рівня, німці та голландці планують провести уніфікацію бойових статутів та ще "докрутити" моменти, які стосуються уніфікації бойової техніки на озброєнні частин.
Німцям та голландцям потрібне «злиття» сухопутних військ, щоб зміцнити свою оборону на суходолі без радикального підвищення військових затрат. Тому, схоже, на цьому тлі обидві країни й вирішили свої 18 "спільних" танків Leopard 2A6 не передавати для ЗСУ. Натомість – зосередити інший ресурс, який також допоможе зміцнити українське військо для перемоги над рашистами.
Читайте також: Чому британці вважають, що не зможуть швидко дати Україні Eurofighter