xcounter
#

Аналогом Tomahawk в Європі є французька Scalp Naval, але наскільки ця ракета доступна

36181
Крилата ракета Scalp Naval (MdCN), морська версія французької ракети SCALP-EG, фото - MBDA
Крилата ракета Scalp Naval (MdCN), морська версія французької ракети SCALP-EG, фото - MBDA

Що відомо про цю далекобійну ракету, та чи були уже експортні контракти по ній

На тлі деструктивної поведінки нинішньої адміністрації в Білому Домі країни Європи все наполегливіше ставлять питання про перехід на власні аналоги американських систем озброєння, зокрема в сегментах авіації та протиповітряної оборони.

Якщо ж говорити наприклад про далекобійне ракетне озброєння, то прямим аналогом Tomahawk в Європейському регіоні є французька крилата ракета морського базування Scalp Naval або ж MdCN (Missile de Croisière Naval), однак є питання по рівню доступністю цієї КР на експорт.

Читайте також: Скільки Франція виробляє Rafale та SAMP/T, й чи зможуть вони зробити конкуренцію F-35 та Patriot
Порівняння характеристик SCALP-EG та MdCN, ілюстративна інфографіка з відкритих джерел

Як прямо випливає із назви, Scalp Naval створена на базі крилатої ракети повітряного базування SCALP-EG, відмінності в характеристиках та зовнішньому вигляді обох КР можна побачити на інфографіці зверху. Варто окремо акцентувати, що таку форму корпусу Scalp Naval через те, що ця ракета має влазити в 533-мм торпедні апарати або вертикальні пускові установки відповідної величини на надводних кораблях.

До цього моменту не було публічно відомих випадків, щоб Франція продавала на експорт КР морського базування MdCN. За деякими даними, обсяг замовлення для французького флоту на такі ракети склав порядку 200 одиниць.

Зараз маємо хіба що повідомлення від грецького ресурсу OnAlert про те, що сама Греція в рамках модернізації підводного складової своїх ВМС хоче зокрема придбати Scalp Naval під свої дизель-електричні підводні човни німецького проекту Type 214, котрі з ракетного озброєння наразі можуть використовувати ПКР Harpoon.

Хоча греки в даному випадку не наводять конкретні деталі, тут сам намір придбати такі КР є показовим. А з огляду на тривалу історію військово-технічної співпраці між Францією та Грецією, відповідь Парижу на такий запит від Греції також буде красномовним.

Можна заперечити, що Франція сама відносно недавно почала озброюватись власними крилатими ракетами морського базування Scalp Naval: хоча історія проекту стартувала ще в 2000-хх роках, перші випробування цієї КР почались аж у 2011 році, стадія початкової готовності була досягнута в 2015 році, а лише в 2020 році французькі ВМС показали повну спроможність застосовувати ці ракети для ударів по наземним цілям.

MdCN (Missile de Croisière Naval)

Однак тут варто зауважити, що MBDA вирішила використати ту ж MdCN як основу для проекту LCM – наземної крилатої ракети середньої дальності, перша презентація якого відбулась під час Eurosatory 2024, і про котрий Defense Express розповідав у окремому матеріалі.

Тому тут буквально можна ставити питання про те, що тепер стратегічна автономія Європи залежить зокрема і від того, наскільки Франція буде готова експортувати далекобійні ракети свого виробництва, особливо – прямий аналог "Томагавка".

Читайте також: Скільки країн зараз чекають на F-35, скільки з них з Європи та на скільки років розтягалась черга