Однак важливим є не його масштаб, а зміст, адже фестиваль став яскравим прикладом того, як керівництво Туреччини прагне залучити молодь до розвитку сучасних технологій і вже сьогодні вкладає в це значні ресурси.
Загальний акцент
Фестиваль Teknofest-2019, який організований Turkish Technology Team Foundation (Т3 Foundation) за організаційної підтримки Міністерства науки, промисловості та технологій Туреччини та під патронатом Президента Туреччини, проходив в аеропорту ім. Ататюрка в Стамбулі вже вдруге. Вперше він відбувся у 2018 році. За оцінками організаторів, захід відвідало близько 1 млн 720 тис. осіб, що майже втричі більше в порівнянні з попереднім заходом (у 2018 році було 550 тис. відвідувачів). При цьому свою продукцію та технологічні рішення представило близько 300 компаній та організацій з різних країн світу. Одночасно з цим, переважна більшість, а це близько 80-85%, було місцевих підприємств, установ та організації.
Читайте також: Зброя та безпека 2019: час нових рішень
Участь в заході взяли турецькі підприємства Aselsan, Baykar, TR Motor, Turkcell, IT Valley, IGA, Isbak, Roketsan, TAI, THY, Tubitak, Turksat, ВМС, HAVELSAN, а також державні інституції - Міністерство молоді та спорту, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство культури і туризму, Міністерство народної освіти, Міністерство національної оборони, Міністерство транспорту та інфраструктури і т.д. Систему навчальних закладів представляли Університет Божазі, Бурський технічний університет, Технічний університет Гебзе, Стамбульський технічний університет, Технічний університет Караденіз, Медіпольський університет, Близькосхідний технічний університет, Університет Сабанчі, Університет Сельчука, Технічний університет Ілдіз Мехмет Вакіф.
В рамках заходу демонструвалося цивільне та військове спорядження, наземні транспортні засоби, безпілотні та пілотовані літальні апарати, системи C4ISR, комунікаційні та навігаційні системи, устаткування для навчання та симуляції, супутні промислові технології.
У виставковій зоні фестивалю були представлені переважно повітряні та наземні транспортні засоби, які стоять на озброєнні силових структур Туреччини – збройних сил, жандармерії та поліції. Загалом було продемонстровано близько трьох десятків натурних зразків безпілотної та пілотованої авіації. Серед них: літаки A400M, C160, винищувачі F-16 та F4, вертольоти CH-47, UH-1, UH-60, T129 ATACK, навчальні літаки KT1 та T38, а також літаки берегової охорони CN-235 MSA. Крім того, експонувалися турецький перспективний пасажирський вертоліт Т-625, макет багатоцільового вертольоту Multirole Heavy Combat Helicopter (MHCH, Atak 2) та макет винищувача п’ятого покоління TF-X.
Серед вже відомих зразків безпілотних авіаційних комплексів були показані БАК-«камікадзе» Alpagu та Kargu від STM (Туреччина), ANKA-S та ANKA-AKSUNGUR від ТАІ (Туреччина), БПЛА VTL-02 ULAK та Zyrone Z4 від Lapis Havacilik (Туреччина), TB-2 Bayraktar від Baykar (Туреччина).
У розділі наземних транспортних засобів експонувалося дев'ять машин, в переважній більшості виробництва турецької компанії BMC, серед яких лінійка автомобілів з балістичним та протимінним захистом Kipri та Amazon з різною колісною конфігурацією, а також танк «Алтай», яким на сьогодні опікується дане підприємство. Крім того, турецька компанія Alpera Savunma Sistemleri представила автономний транспортний засіб Alkar R4, а компанія Aselsan роботизовано платформу UKAP, які вже демонструвалися цією весною в рамках IDEF 2019 в Стамбулі.
Єдиними іноземними країнами, які представили натурні експонати на майданчиках заходу в рамках Teknofest-2019, були Україна та РФ. Якщо українська сторона представила лише військово-транспортний літак Ан-178, то російська була презентована достатньо потужно. РФ продемонструвала близько-магістральний лайнер Superjet 100, літак-амфібія Бе-200ЧС, багатофункціональний винищувач Су-35 та вперше закордоном - середньо-магістральний пасажирський літак МС-21-300. Новітнього багатофункціонального літака-винищувача п’ятого покоління Су-57, про який заявлялося напередодні заходу, в рамках фестивалю представлено не було. Скоріш за все злякалися можливих ризиків втратити свій літак, ще й країні НАТО.
Окрім російських зразків авіаційної техніки в рамках авіаційного шоу відбувалися польоти турецької військової та цивільної авіації, які демонстрували фігури вищого пілотажу в повітряному просторі над аеропортом ім. Ататюрку.
Однак головною метою заходу не було виключно показати як вже відомі, так і нові зразки цивільної та військової авіакосмічної техніки, а насамперед сформувати у молоді бажання долучатися до розробки та виробництва нових технологічних рішень.
Напередодні фестивалю було проведено конкурси, до яких залучалося 50 тисяч учасників, переважно молодь, з 81 провінції Туреччини. Переможці, а це 373 команд-фіналістів взяли участь у остаточних змаганням в рамках Teknofest за 19 основних тематичних розділах, серед яких «Технологія на користь людства», «Робототехніка для пасажирських автономних транспортних засобів», «Штучний інтелект», «Безпілотні підводні системи», «Літаючий автомобіль», «Міні-реактивний компресор», «Роботизовані засоби», «Моделювання БПЛА», тощо. Переможці отримали призовий фонд у розмірі понад 3 млн турецьких лір (близько $ 700 тис.).
Незважаючи на молодіжний характер фестивалю, йому була надана особлива увага з боку вищого керівництва країни. Захід відвідали президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та віце-президент країни Фуат Октай, а також низка інших високопосадовців держави.
Деякі новинки
Переважна більшість авіакосмічної техніки, представленої в рамках фестивалю або вже демонструвалася в рамках попередніх аналогічних міжнародних заходів, або є саморобними початковими рішеннями молоді та поки не представляють якогось суттєвого інтересу. Реальні новинки були продемонстровані конкретними турецькими виробниками.
Так, компанія Baykar вперше експонувала натурний зразок перспективного безпілотний авіаційний комплекс (БАК) Akıncı, який створений спільно з українським розробником двигунів ДП «Івченко-Прогрес».
Akıncı призначений для ведення оперативно-стратегічної повітряної розвідки, а також нанесення авіаційних ударів по об’єктах противника. БАК оснащений сучасним системами спостереження: від тепловізорів та потужних камер, радарів з активною фазованою антеною решіткою та численними сенсорами.
Akıncı здатний перебувати в повітря до 24 годин., має максимальну висоту польоту 12 км та радіус дії 250 км. Максимальна швидкість польоту беспілотника становить 463 км/год . Вага корисного навантаження складає 1350 кг (450 внутрішнього та 900 – навісного навантаження)
Однією з головних особливостей Akıncı є можливість його озброєння боєприпасами, які застосовуються у звичайній авіації. Мова йде про різні типи ракетного та бомбового озброєння, зокрема і турецькі далекобійні крилаті ракети SOM, які здатні знищувати цілі на відстані біля 250 км та побудовані з використанням стелс-технологій. Ця ракета, загальною масою у 600 кг, несе понад 200 кг вибухівки. Вона має можливість наведення, як на стаціонарні, так і на рухомі цілі завдяки використанню спеціального алгоритму селекції за інфрачервоною сигнатурою.
Інше турецьке підприємство Altınay Aviation and Advanced Technologies, яке перебуває у складі Технологічної групи Altınay, в рамках виставки представило власну лінійку БАК. Так, вперше було представлено БАК вертикального зльоту та посадки Albatros, який призначений для здійснення перевезення різноманітних вантажів, нанесення вогневого ураження широким спектром бортового озброєння, а також здійснення повітряної розвідки місцевості.
БАК Albatros здатний виконувати широкий спектр завдань, як в автоматичному режимі, коли для нього задається відповідне польотне завдання, і він його виконує за визначеним алгоритмом, так і в режимі он-лайн керування. При цьому його особливістю є саме здатність легко змінювати характер корисного навантаження від звичайного контейнеру з вантажем до автоматичної гармати на шість стволів з механізмом подачі боєприпасів, автоматичною гвинтівкою зі спеціальним механізмом управління, та підвісних мін. В залежності від габаритних розмірів БАК змінюється та відповідно зростає розмір корисного навантаження. Так, для апарату на вісім роторів розраховано використання, щонайменше 12 мін калібру 82 мм. Для більшого БАК ця кількість мін буде більшою.
Важливою можливістю Albatros є можливість використання з його борту викидного наземного міні-робота вагою 3,5 кг, який може управлятися дистанційно, і де безпілотник виконуватиме функцію ретранслятора сигналів керування.
Компанія пропонує три різновиди даного БАК в залежності від ваги корисного навантаження - Albatros 50, Albatros 100 та Albatros 150.
Наразі в рамках «Технофест 2019» було представлено перший прототип, випробування якого мають відбутися впродовж наступних 2-3 місяців. БАК виготовлений за власної ініціативи компанії в інтересах ЗС Туреччини.
Другою новинкою компанії Altınay, яка демонструвалася вперше, однак лише у вигляді моделі, був розвідувальний дрон змішаного характеру польоту Sumru. Розробники інтегрували в БПЛА літакового типу швидкозмінні модулі. Це дозволило забезпечити апарат можливістю вертолітного зльоту та посадки.
Попередні тактико-технічні характеристики БПЛА наступні: злітна вага 120 кг, вага корисного навантаження 40 кг, швидкість польоту 120 км/год. Тривалість польоту складає 6 годин.
Даний БАК є перспективною розробкою компанії і її, поки що, не має у натурному виконанні, лише модель. Його особливістю в порівнянні з іншими подібними зразками є розміщення оптико-електронної системи спостереження за оточуючим середовищем не лише у нижній частині фюзеляжу, а й зверху, що дозволяє значно підвищити ситуаційну обізнаність БПЛА.
Sumru призначений для розвідки та спостереження, а також для виконання завдань як у відкритому, так і у закритому просторах. БАК представляє собою дрон вертикального зльоту та посадки з електричним двигуном та чотирма роторами. Як стверджують в компанії Aselsan на розробку безпілотника пішло близько одного року. Пристрій може перебувати у повітрі принаймні 25 хвилин і транслювати відео в он-лайн режимі на відстані до 1,5 км. Компанія планує поставити безпілотники до Збройних сил Туреччини у 2020 році.
Турецька компанія Baykar Defence в рамках заходу також презентувала перший аеромобіль Cezeri, всі комплектуючі якого було виготовлено на території Туреччини.
Створений компанією прототип аеромобіля має чотири пропелери й розрахований на одного пасажира. Представники виробник зазначають, що в подальшому можна збільшити його місткість, щоб застосовувати аеромобіль для доставки вантажів.
Cezeri силовою установкою, яка здатна забезпечити роботу транспортного засобу впродовж щонайменше однієї години.
Турецька компанія ВМС вперше продемонструвала автомобіль пікап власного виробництва призначений для перевезення VIP-персон силових структур Туреччини (в першу чергу МВС).
Пікап, який здатний перевозити 5 осіб, має вагу 6 тонн та потужність двигуна 280 к.с.. На борту машини може бути встановлений кулемет. Пікап має рівень балістичного захисту BR 7 і є стійким до вибуху міни із 3 кг тротилу. Новий пікап відрізняється більшою міцністю і довговічністю, ніж сучасні моделі, що дозволяє без проблем використовувати його в польових операціях протягом двох років.
У планах підприємства розробити щонайменше сім різних моделей нового бронеавтомобіля, які будуть виконувати різні завдання.
BMC планує розпочати продаж пікапів у регіоні Близького Сходу вже у 2020 році. Серійне виробництво розраховують почати на початку січня наступного року.
Післямова
2-й міжнародний фестиваль авіації, космосу та технологій Teknofest-2019, який проходив в період 17-23 вересня 2019 року в м. Стамбул (Туреччина), продемонстрував, що керівництво Туреччини приділяє особливу увагу розвитку сучасних технологій в країні, при цьому роблячи акцент на залученні до цього процесу молоді. Є глибоке розуміння того, що створення перспективного зразка озброєння та військової техніки є довготривалим процесом і потребує завчасної підготовки кадрів та створення вже сьогодні відповідних умов для виробництва в майбутньому.
Крім того, Туреччина, проводячи даний захід, намагається продемонструвати власну вагу в регіоні та зарекомендувати себе можливим центром міжнародної співпраці в авіакосмічній галузі. Адже наявні результати країни в даній галузі свідчать про серйозні досягнення країни в цивільній та військовій техніці відповідної тематики.
Одночасно з цим слід зазначити, що наявний конфлікт Туреччини із західними країнами стимулює її керівництво акцентувати уваги на власні, здобуті за останні десятиліття, можливості з метою розвитку національної виробничої сфери, а також шукати шляхи із налагодження співпраці в сфері критично важливих технологій з іншими державами, в тому числі з РФ та Україною.
Текст: Анон МІХНЕНКО,
Фото: Олег КАТКОВ
Читайте також: "Прогресу" 30 років. Історія першого українського спецекспортера