xcounter
#
Як Туреччина за допомоги України створює зброю майбутнього

Як Туреччина за допомоги України створює зброю майбутнього

605

Це нові ударні безпілотники та безпілотні винищувачі. Їх у співпраці з Україною розробляє компанія «Байкар», яка є беззаперечним лідером Туреччини у виготовлені безпілотних комплексів військового призначення

Команда Defense Express побачила на власні очі як народжуються повітряні бійці для нових битв. Усі деталі, включно з вперше продемонстрованим виглядом перспективного безпілотного винищувача, - у ексклюзивній відеопрограмі «Таємниці Baykar». «Ми першими побували там, де набувають композитної форми та штучного інтелекту збройові амбіції Туреччини».

Нові можливості на полі бою дають нові озброєння. Саме тому Україна купила у Туреччини для власної армії ударний безпілотний комплекс Bayraktar TB2. В арсеналі наших Збройних сил – це перший і поки що єдиний оперативно-тактичний розвідувально-ударний «безпілотник».

Читайте також: L3Harris : перспективи в Україні. Інтерв’ю

Перед ухвалення рішення про закупівлю Bayraktar ТВ2, українські військові аналізували можливості ізраїльського ударно-розвідувального Бпла Heron від IAI з секретною ціною, китайського СH-4B за $40 млн, та американського комплексу MQ-9 Reaper з двома літаками та ціною у $90 млн. Виявилось, що з цього переліку постачати таку зброю Україні, ніхто окрім Туреччини, не був готовий. Політика виявилось сильнішою за ціну. Та й з Туреччиною перемовини тривали чотири роки, і певним поштовхом стала готовність української сторони долучитись до перспективних збройових проектів, які цікавили Туреччину.

Мова йде про нові безпілотники, які здатні бути потужними бомбардувальниками та винищувачами.

Оперативно-стратегічний розвідувально-ударний БпАК Akinci - один з перших проектів спільного українсько-турецького підприємства «Щит Чорного моря». Воно було створено компаніями «Укрспецекспорт» та Baykar у серпні 2019 р. Akıncı має розмах крил 20 м, довжину - 12,3 м. Максимальна злітна вага безпілотника становить 5500 кг. Ємність корисного навантаження складає 1350 кг. Максимальна висота польоту Akıncı становить 40 000 футів (12000 м), а робоча - 30 000 футів (9000 м), тривалість польоту – понад 24 години.

Високі льотні характеристики Akinci забезпечують двигуни АІ-450Т розробки ДП «Івченко-Прогрес» із Запоріжжя. З самого початку на «Акінжі» турки збиралися ставити двигуни європейських виробників. Але зіштовхнулась з експортними обмеженнями. Тепер за «серце» Akinci відповідає Україна. Ці двигуни нам показали на випробувальному стенді компанії «Байкар». Однак варто зазначити, що турецька сторона намагається підстрахуватися на випадок «форс мажорних» обставин і про всяк випадок передбачає можливість встановлення на борт Akinci також і канадських двигунів виробництва Pratt&Whitney.

Перший випробувальний політ нового ударного безпілотника з українськими двигунами відбувся 6 грудня 2019 р. Akıncı пробув у повітрі 16 хвилин і здійснив плавну автоматичну посадку. «Це історичний момент для Туреччини. Всі основні системи та підсистеми на Akıncı під час польоту працювали дуже добре. Ми дуже пишаємося нашим результатом» – пояснив нам виконавчий директор компанії BAYRAK Халук Байрактар. Akinci планується прийняти на озброєння турецької армії вже у 2021 році.

Однією з головних особливостей Akıncı є можливість його оснащення широким спектром боєприпасів, які застосовуються у звичайній авіації. Мова йде про різні типи ракетного та бомбового озброєння, зокрема, і далекобійні крилаті ракети SOM турецької компанії Roketsan, які здатні знищувати цілі на відстані біля 250 км та побудовані з використанням стелс-технологій. До речі, для цієї ракети турбореактивні двигуни також розробляє запорізьке підприємство «Івченко-Прогрес». Хоча з початку Туреччина оптимістично сподівалась на французькі, а потом на власні розробки.

Ударний безпілотний винищувач - це наступний перспективний проект для підприємства Baykar, а також українських двигунобудівників. «Наш черговий крок, який ми здійснимо у найближчому майбутньому, – це створення ударного безпілотного винищувача, який буде мати високі маневрові характеристики та звукову швидкість. Це буде великий проект і ми віримо, що Туреччина спільно із сусідніми та дружніми країнами його реалізує» - зазначив Халук Байрактар в коментарі Defense Express.

У літака ще немає назви. Проте є тактико-технічні вимоги. Безпілотний літак-винищувач максимальною вагою до 3,5 тон має підніматися на висоту у понад 12 км і виконувати політ тривалістю до 5 годин. Управління – за допомогою супутникових систем. Маса озброєння чи корисного навантаження - до 1 тони. Безпілотник повинен знищувати як наземні, так і повітряні цілі. Швидкість у понад 900 км на годину мають забезпечити доопрацьовані українські турбореактивні двигуни Al-25TLТ також від українського «Івченко-Прогрес».

За даними Defense Express, з 2021 до 2030 року Україна має поставити до Туреччини турбогвинтові двигуни АІ-450 до оперативно-стратегічного БпЛА «Акінжи», та модернізовані турбореактивні АІ-25 – до перспективного безпілотного винищувача. Загалом за десять років йдеться у понад 500 двигунів вартістю у понад $600 млн.

Сергій ЗГУРЕЦЬ, Олег КАТКОВ,

Антон МІХНЕНКО, Defense Express

Більше деталей – у нашій відеопрограмі «Таємниці Baykar», та у матеріалі, що буде опублікований у першому номері нашого журналу Defense Express за 2020 рік.

Читайте також: Автоматизація за наказом