xcounter
#

Румунія 20 років назад пробувала робити ізраїльські САУ ATMOS 2000, тепер буде ще раз

7105
Румунський ATROM, архівне зображення з відкритих джерел
Румунський ATROM, архівне зображення з відкритих джерел

Який бекграунд потрібен, щоб Ізраїль сам запропонував оборонну співпрацю іншій країні

Ізраїльська оборонна компанія Elbit Systems та румунська CN ROMARM SA спільно зі своєю дочірньою компанією Uzina Automecanica Moreni SA (UAM) оголосили, що уклали угоду про співпрацю у сфері артилерійських озброєнь. Учасники угоди хочуть створити Румунський артилерійський центр, головна заявлена мета якого – розгорнути виробництво новітньої артилерії на потужностях в Румунії, із широким залученням місцевих компаній.

Мова зокрема про виробництво вдосконалених колісних САУ ATMOS калібру 155 мм від Elbit Systems, включно із передачею необхідних технологій румунським підприємствам, пише портал Defense Romania.

Читайте також: Виробництво FPV-дронів має бути розширене за аналогією з артбоєприпасами, бо Україна вже відстає від РФ

Умовами цієї угоди передбачається, що румунські ROMARM та UAM відіграватимуть роль "системних операторів на понад 50% від загального обсягу робіт". При цьому завод в місті Морені має стати довготривалим постачальником робіт та послуг із технічного обслуговування самохідних артустановок ATMOS.

Окрім цього, до виробничого процесу можуть бути залучені й інші румунські підприємства: виробник електронних кабелів та механічних підсистем ELMET International SRL, виробник цивільної та військової оптики IOR Bucharest, та виробник різних типів тренажерів Simultec SRL.

При цьому в самій Elbit Systems заявляють, що співпраця з ними буде настільки вигідна, що Румунія перетвориться на "центр артилерійського виробництва для всього регіону". Але в цій історії є такий нюанс, що 20 років назад румуни та ізраїльтяни уже намагались спільно виготовляти ATMOS 2000 на місцевих потужностях.

Румунський ATROM, архівне зображення з відкритих джерел

Якщо детальніше, то цей проект мав індекс ATROM, був оснащений стандартною як для ATMOS 2000 гаубицею Soltam L52 калібру 155 мм та з довжиною ствола 52 калібри, але шасі мало використовуватись румунське - ROMAN 26.360 DFAEG 6x6. Перша презентація прототипу ATROM відбулась в 2003 році, але от щодо подальшої долі проекту дані різняться.

За одними джерелами, румуни начебто змогли виготовити партію таких САУ для неназваного експортного замовника, за іншими – що все обмежилось виготовленням трьох прототипів ATROM, і що навіть румунська армія не стала купувати цю артсистему.

З цього випливає зокрема висновок такий – зараз ізраїльський ОПК хоче працювати в першу чергу саме з тими країнами, з якими співпраця вперше була налагоджена ще кілька років назад, або навіть пару десятків років назад, і навіть якщо при цьому в «портфелі проектів» були не завжди вдалі історії.

Румунський ATROM, архівне зображення з відкритих джерел
Читайте також: Поляки чомусь вирішили, що їх Abrams передали Україні, але це взагалі не так