xcounter
#
На виставці IDEX-2019, що проходила в ОАЕ, ракетна система RALAS була представлена у вигляді самохідної пускової установки (8 пускових контейнерів), виконаної на базі сучасного сербського бронетранспортера Lazar 3 з колісною формулою 8х8.
На виставці IDEX-2019, що проходила в ОАЕ, ракетна система RALAS була представлена у вигляді самохідної пускової установки (8 пускових контейнерів), виконаної на базі сучасного сербського бронетранспортера Lazar 3 з колісною формулою 8х8.

Помічник піхоти

Тактичний ракетний комплекс RALAS
180

Сербська державна оборонна компанія Yugoimport SDPR реалізує проєкт зі створення тактичного (протитанкового) ракетного комплексу RALAS. Як стверджують представники компанії Yugoimport SDPR, новий ракетний комплекс RALAS вже успішно пройшов стадію полігонних випробувань.

Сербська державна оборонна компанія Yugoimport SDPR реалізує проєкт зі створення тактичного (протитанкового) ракетного комплексу RALAS. Як стверджують представники компанії Yugoimport SDPR, новий ракетний комплекс RALAS вже успішно пройшов стадію полігонних випробувань.

Комплекс RALAS є здешевленим та полегшеним варіантом сербського ракетного комплексу ALAS (Advanced Light Attack System) з наведенням по волоконно-оптичному кабелю. Новий комплекс був створений під егідою Yugoimport SDPR за участі сербської компанії EDePro (Engine Development and Production) як головного розробника. Ця компанія була створена на базі Лабораторії реактивного руху Белградського університету й наразі спеціалізується на галузі розробки ракетних двигунів та реактивної зброї.

На відміну від ракети комплексу ALAS (Advanced Light Attack System) з малогабаритним турбореактивним двигуном, схожа за конструкцією, але меншого розміру ракета RALAS отримала простіший твердопаливний одноступінчастий двигун. Це стало причиною зменшення максимальної дальності стрільби з 25 км до 10 км.

Ракета комплексу RALAS може комплектуватися бойовими частинами двох типів: тандемною кумулятивною та термобаричною осколково-фугасною. Наявність двох різних боєголовок дозволяє ефективно боротися з різними типами цілей. Спеціалісти також відмічають, що нова ракета має спільні риси з твердопаливною ракетною системою великої дальності LORANA (Long Range Advanced Non-Line of Sight Attack System), яка також була створена інженерами сербської оборонної компанії Yugoimport SDPR, але так і не дійшла до стадії виробництва. При цьому розробники говорять про те, що ГСН нової ракети, як і конструкція боєприпасу, були допрацьовані.

Система управління ракети містить тепловізійну чи, судячи із запитів замовника, дешевшу телевізійну камеру з передачею зображення та команд управління по оптико-волоконному кабелю, а також блок інерціально-супутникової корекції з системою автопілоту. Наявність автопілоту дозволяє в автоматичному режимі вивести ракету в задану точку, звідки буде починатися етап командного наведення ракети на ціль.

Дальність наведення зі встановленої на ракеті камери складає 8 км. Наведення може вестися з портативної станції управління, при цьому розроблене програмне забезпечення дозволяє після захвату цілі оператором комплексу продовжити стежити навіть за ціллю, схованою, наприклад, за будівлями. При цьому оператор завжди може обрати ціль після того, як вона стане видимою. Крім того, оператор може прийняти рішення про відмову атакувати ціль, після чого ракета отримає команду на підрив у повітрі, або ж просто направить боєприпас у землю. Ці можливості ГСН ракети були продемонстровані на виставці в Абу-Дабі.

Оператор комплексу може запрограмувати маршрут польоту ракети по точках безпосередньо перед пуском. Боєприпас буде прямувати за заданою траєкторією польоту, використовуючи для навігації комбіновану INS/GPS систему. На кінцевій ділянці траєкторії польоту відеоінформація від електронно-оптичної ГСН передається на станцію управління по оптоволоконному кабелю, що робить ракету стійкою до дії різних завад.

На виставці IDEX-2019, що проходила в ОАЕ, ракетна система була представлена у вигляді самохідної пускової установки (8 пускових контейнерів), виконаної на базі сучасного сербського бронетранспортера Lazar 3 з колісною формулою 8х8. Сербські військові отримали перші 6 бронетранспортерів цього типу в грудні 2018 року, а у 2017 МВС Сербії (жандармерія) отримало 12 машин Lazar 3. Як стверджує розробник, пускові установки нового ракетного комплексу можуть встановлюватися на різних платформах, не тільки наземних, але й надводних.

***

Завдяки використанню осколково-фугасної чи термобаричної боєголовки в сукупності з адаптивною програмою атаки, ракетний комплекс RALAS здатен вражати також і повітряні цілі з невеликою швидкістю польоту (БпЛА та гелікоптери), а також наземні та надводні цілі (різну бойову техніку, польові укріплення, катери та маломірні судна). Це фактично перетворює представлену нещодавно систему RALAS у тактичну систему підтримки піхоти на полі бою. При цьому піхотні підрозділи отримують у свої руки зброю, що підвищує їхні можливості з концентрації та мобілізації вогневої потужності.

«Старший брат» комплексу RALAS

Розробка комплексу ALAS розпочалася ще в 1990-х роках, але довести його до боєздатного стану сербським конструкторам вдалося лише після лютого 2013 року, коли компанія Yugoimport SDPR у рамках виставки IDEX-2013 підписала угоду про спільну розробку цих ракет з компанією Emirates Advanced Research and Technology Holding (EARTH). При цьому загальна вартість еміратських інвестицій в цю програму оцінювалася в $220 млн.Alas оснащений протитанковими/багатофункціональними ракетами з дальністю польоту 25 км (можливе збільшення до 60 км), які реалізують принцип «запуск в район передбачуваного розташування цілі – знаходження, ідентифікація, вибір цілі – ураження цілі». Ракета може працювати в повністю автоматичному режимі, доступний також і напівавтоматичний режим.Сьогодні відомо про такі варіанти ракет ALAS:
  • ALAS-A (до 25 км);
  • ALAS-B (до 60 км);
  • ALAS-C – протикорабельний варіант ракети для берегової оборони ближнього радіуса дії (до 25 км з можливістю збільшення до 50 км).