xcounter
#

Пакистан заявив, що має гіперзвукову ракету: правда чи гонитва за модою

8914
JF-17 з CM-400AKG
JF-17 з CM-400AKG

Через те, що слово "гіперзвук" стало модним, то цим видом ракет почали називати навіть те, що просто досягає швидкості 5 Махів, й тоді виходить, що й Фау-2 була "гіперзвуковою"

Повітряні сили Пакистану оголосили, що мають на озброєнні гіперзвукові ракети, які мають значно посилити оборонні можливості країни. Таке розширення арсеналу було поставлено у заяві в один ряд із введенням в експлуатацію китайських винищувачів J-10C, китайських БПЛА Wing Loong II, нових систем РЕБ та ППО.

Водночас конкретну назву гіперзвукової ракети, яку тепер мають на озброєння повітряні сили Пакистану названо не було. Що одразу з певним скепсисом було зустрінуто у західних профільних ЗМІ. Зокрема Defense News, вважає, що звісно у теорії цілком можливе закупівлі Ісламабадом, знову ж, китайської ракети YJ-21E.

Читайте також: Тисячі дронів від Великої Британії для України поки не підкріплені контрактами - Breaking Defense
YJ-21E
YJ-21E

YJ-21E є авіаційною версією протикорабельної балістичної ракети YJ-21 для есмінців Type 055 і вперше була публічно продемонстрована у 2022 році. При цьому цілком можливо вона існує у двох варіантах у повноцінному повітряному двоступеневої схеми CJ-21 й лише у вигляді другого ступеню. Декларується максимальна швидкість ракети, але без уточнення версії, до 10 Махів та дальність 2000 км. Зазначимо, що гіперзвук починається з 5 Махів.

YJ-21, CJ-21, YJ-21E
YJ-21, CJ-21, YJ-21E

Але у повітряній версії носіями цієї ракети є Xian H-6K. ліцензійна копія радянського літака Ту-16, якої нема на озброєнні у Пакистану.

Таким чином найбільш вірогідним варіантом є протикорабельна CM-400AKG (експортна версія YJ-12 зі зменшеною з 500 до 250 км дальністю), також з Китаю, який взагалі є головним експортером озброєння до Пакистану. Ця ракета вже є на озброєнні Пакистану та входить до номенклатури озброєння винищувача JF-17. Про її наявність в арсеналі країні стало відомо у 2013 році.

JF-17
JF-17, CM-400AKG на першому плані

Водночас CM-400AKG немає заявлених гіперзвукових швидкостей, бо хоча і є дуже високошвидкісною 3,5-4 Маха, але за оцінками, максимальний параметр становить до 5 Махів. Хоча, як пише видання, за певних умов пуску ця ракета все ж таки може перетнути цей бар'єр.

Тобто, попри заяви Пакистану, скоріш за все, мова не йде про те, що країна отримала гіперзвукове озброєння. Більше того, взагалі присвоювання таких епітетів вже є наслідком моди. Бо можливість ракети досягти цієї швидкості насправді не є ознакою гіперзвукового озброєння, до якого висувається вимога можливість підтримувати таку швидкість протягом усього польоту, а не бути розігнаним до неї.

Але через те, що у РФ свій Х-47 "Кинжал" називали гіперзвуковим, хоча це лише твердопаливна ракета, яка просто розганяється до цієї швидкості, тепер цим іменують будь-що, що розганяється на понад 5 Махів. Але тоді у цей клас необхідно записати більшість балістичних ракет. Й вийде, що навіть перша серійна балістична ракета Фау-2, яка цілком досягала швидкості у 5 Махів, за таким підходом також була "гіперзвуковою".

Читайте також: У Німеччині затвердили розробку системи ППО NNbS: 1,23 млрд євро та 5 років - ціна прорахунку 2005 року