xcounter
#

Нідерланди хочуть собі антиторпеду, аналог якої вже мають у Росії

3417
 антиторпеда SeaSpider. Фото - Atlas Elektronik
антиторпеда SeaSpider. Фото - Atlas Elektronik

Нідерландці хочуть отримати собі антиторпеду SeaSpider, на що вони витратять сотні мільйонів євро та декілька років, а у РФ на озброєнні вже є свій аналог такої системи

Нещодавно у листі Міністерства оборони Нідерландів до парламенту в Гаазі йшлося про наміри запровадити систему знищення торпед та підводних дронів, типу "hard-kill". У листі йшлося, що проєкт потребує інвестицій обсягом від 250 мільйонів до 1 мільярда євро, у період з 2025 року до 2039 року.

Вочевидь тут йдеться про комплекс SeaSpider, що розробляє німецька компанія Atlas Elektronik. Демонстраційна модель цього комплексу має бути доопрацьована до рівня серійного зразка до 2028 року, а їх постачання до ВМС Нідерландів має розпочатись з 2029 року. Про що повідомляє видання Naval News.

Читайте також: Ракето-дрон Ruta отримає незалежну від GPS та дії РЕБ систему навігації
ATT SeaSpider
SeaSpider. Фото - AtlasElektronik

Від Defense Express зазначимо, що наразі більшість існуючих систем протидії торпедам діють за схемою "soft-kill", тобто відволікають торпеду на себе. На відміну від них, SeaSpider є представником типу "hard-kill", тому для протидії торпедам, цей комплекс запускає свою антиторпеду (АТ), яка фізично знищує ціль.

SeaSpider являє собою малу торпеду, довжиною 1,94 метра та калібру - 210-мм. Для наведення на ціль SeaSpider обладнаний інерціальною системою наведення та акустичними датчиками, завдяки чому АТ може виявляти та атакувати навіть малошумні торпеди.

SeaSpider
SeaSpider. Фото - Atlas Elektronik

У рух SeaSpider призводить твердопаливний реактивний двигун, що завдяки хімічній реакції спрацьовує відразу при контакті з водою. Використання такого двигуна, порівняно з традиційним гвинтовим, окрім зниження вартості самої антиторпеди, це дозволяє їй швидше вийти на робочу швидкість - близько 50 вузлів, що вкрай важливо для протидії ворожим торпедам, коли залишаються лічені секунди до удару. Дальність дії SeaSpider не називають, але ймовірно буде близько 1,5 кілометрів.

Будова SeaSpider
Будова SeaSpider. Фото - Atlas Elektronik

Система SeaSpider інтегрується з корабельними або підводними гідроакустичними комплексами. Одразу після виявлення ними ворожої торпеди пускова установка на кораблі запускає АТ SeaSpider для перехоплення.

Після контакту АТ з водою, в неї вмикається реактивний двигун та власні гідроакустичні датчики, які виступають у ролі головки самонаведення. Наблизившись до цілі на достатню відстань, АТ ініціює бойову частину та фізично знищує ціль. У 2018 році SeaSpider вже проходила випробування, під час яких успішно перехопила торпеду, що наближалась.

SeaSpider
Компоненти протиторпедної системи захисту SeaSpider, встановленої на випробувальному кораблі класу Schwedenek «Helmsand». Фото - Atlas Elektronik

Варто зазначати, що SeaSpider вже не перша антиторпеда у світі. Так, раніше у США компанія Raytheon розробляла свою АТ, якою планувалось оснащувати авіаносці, проте у 2019 році цю програму закрили.

Також можна пригадати РФ зі своїм "Пакет-НК". Він може оснащуватися двома типами торпед, для знищення підводних човнів (МТТ) та ворожих торпед (М-15). Він має схожу конструкцію до SeaSpider, проте він значно більший за розмірами та калібром 324-мм. Цей "Пакет-НК" розроблявся з кінця 1990-х років, а на озброєння був прийнятий у 2019 році.

Антиторпеда М-15 комплексу
Антиторпеда М-15 комплексу "Пакет-НК"
Читайте також: У США 155-мм снаряд з реактивним двигуном на 150 км наближається до оперативної готовності