xcounter
#

Європі доводиться брати рідкоземельні метали навіть в РФ, зокрема для виробництва зброї Україні, це не просто проблема

16269
Процес виробництва німецької БМП Puma на потужностях концерну KMW, фото ілюстративне
Процес виробництва німецької БМП Puma на потужностях концерну KMW, фото ілюстративне

Вирішити цю проблему цілком можна, але це може бути новий вектор конфронтації між Європою та США у питанні нашої країни

Якщо опиратись на дані з відкритих джерел, то справді виникає такий парадокс, що для виробництва зброї Україні, як і для власних потреб також, європейський оборонно-промисловий комплекс вимушений брати рідкоземельні метали навіть в Росії, хоча при цьому левова частка поставок відбувається з Китаю (в тому числі транзитом з території РФ).

Вихід з цієї не просто проблеми, а стратегічної вразливості для Європи є. Однак тут може бути новий вектор конфронтації між європейськими лідерами та США у питаннях, що стосуються нашої країни.

Виробничі потужності концерну Rheinmetall, робота якого залежить від поставок рідкоземельних металів з Китаю, фото ілюстративне

Інфоприводом тут є заява міністра оборони Франції Себастьяна Лекорню у коментарі franceinfo про те, що французька сторона насправді ще з жовтня 2024 року веде перемовини з України про видобуток наших рідкоземельних металів в інтересах європейської оборонної промисловості, в першу чергу французької..

При цьому очільник французького Міноборони наголосив, що «наша оборонна промисловість потребуватиме певної кількості дуже ключових сировинних матеріалів у наших власних системах озброєння не наступного року, а наступних 30 чи 40 років". З чого випливає, що Франція має тут не просто довготривалий інтерес, але й вступила у процес по українським рідкоземельним металам значно раніше, аніж це зробив Трамп на посту 47-го президента США.

А от далі варто окреслити саме кількісні показники по імпорту рідкоземельних металів до Європи, зокрема в інтересах оборонної промисловості. Це просто наочно покаже глибину цієї проблеми, і відповідно рівень інтересу країн Заходу "переключитись" на отримання рідкоземельних металів саме від України.

Виробничі потужності концерну Thales, робота якого залежить від поставок рідкоземельних металів з Китаю, фото ілюстративне

Наприклад, в листопаді 2024 року Eurostat навів підсумки по поставкам рідкоземельних матеріалів за 2023 рік, за якими країни ЄС в тому ж 2023 році імпортували 18,3 тисячі тонн рідкоземельних матеріалів загальною вартістю 123,6 мільйони євро. Цей показник менший на 0,5% за обсягом та 15,2% вартості, порівняно з результатом в 2022 році.

Якщо брати саме вагові показники по імпорту рідкоземельних матеріалів до ЄС в 2023 році, то 39% або 7,1 тисячу тонн припало на Китай, 33,1% або 6100 тонн - на Малайзію, 22% або 4 тисячі тонн – на Росію. На США в цьому сегменті припало 3%, на Японію - 2%, ну і на "інших постачальників" - також 2%.

Інфографіка по імпорту рідкоземельних металів до ЄС за підсумками 2023 року від Eurostat

Якщо виходити із доповіді Польського економічного інституту (PEI), оприлюдненої восени 2023 року, то на той момент з Китаю імпортувалось навіть до 98% усіх необхідних для ЄС рідкоземельних металів. При цьому саме на Китай припадає 59% усієї світової переробки літію та 73% усієї світової переробки кобальту. В свою чергу, на Росію припадає 15% усієї світової переробки нікелю та 43% - паладію.

Автори PEI наголошували, що така залежність від обмеженої кількості постачальників створює стратегічні проблеми для ЄС, тому пропонували звернути увагу на Африку як континент з необхідною ресурсною базою.

Ресурсна база Африки по рідкоземельним металам, інфографіка від PEI

На додачу тут також можна згадати нашу публікацію з посиланням на дані від Bloomberg на початку січня 2023 року про те, що лише за 9 місяців 2022 року Європа імпортувала 36,1 тисячу тонн рідкоземельних металів на 408 мільйонів доларів, при цьому левова частка цих поставок була з Китаю транзитом по території РФ залізничним транспортом.

Там навіть наводилась цікава деталь про те, що основним для цієї перевалки на той момент був маршрут з китайського міста Ухань до німецького міста Дуйсбург; при цьому щодня з Китаю до Європи йшло в середньому по 15 вагонів з рідкоземами.

Вантажний поїзд, що прямує з китайського Уханю до німецького Дуйсбурга, зображення від Xinhua News Agency