xcounter
#

Як у США "тишком" створили балістичну ракету середньої дальності для скидання з літаків

Пуск балістичної ракети-мішені MRBM
Пуск балістичної ракети-мішені MRBM
68374

Ракета, яку американські позначають, як MRBM - це повноцінна балістична ракета середньої дальності, яку можна скидати з транспортних літаків і яка здатна нести гіперзвукову бойову частину, але формально це лише абсолютно мирна мішень

Днями США провели чергове випробування своєї системи Aegis у версії Baseline 9 перехоплювати гіперзвукові ракети за допомогою SM-6 у межах випробувань Other 40 (FTX-40 Stellar Banshee). Особливістю тестів було використання супутника системи Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor (HBTSS) для виявлення загрози та цілевказання.

Водночас цікавим може бути не розвиток протиракетних можливостей США, а те, який засіб був використаний у ролі навіть не мішені, бо це був гіперзвуковий глайдер позначений як Hypersonic Target Vehicle (HTV). А засобу запуску цієї мішені - балістичної ракети середньої дальності, яку скинули з літака С-17 з парашута.

Читайте також: Турки успішно запустили свою КР SOM-J із F-16, але як тут могло допомогти рішення з планшетом в кабіні літака

Тобто якось між рядками пройшло те, що США мають балістичну ракету середньої дальності, яка може нести гіперзвуковий глайдер або іншу бойову частину. Хоча для фахівців це й може бути не новиною. Бо детальні кадри використання такої системи були опубліковані й у липні 2024 року, під час схожих випробувань американської системи ПРО під час тестів Flight Test Other-23 (FTX-23 Stellar Sisyphus).

А найстаріше зображення цієї системи у доступному публічному архіві міноборони США можливо знайти за 2015 рік, коли випробовувалась версія цієї ракети зі збільшеною дальністю. При цьому до останнього відео саму ракету-мішень ніколи у деталях не показували.

балістична ракета-мішень MRBM пуск з літака

Її існування й не було таємницею, на ній просто не фокусувались, а на сайті L3Harris можливо знайти цю систему у розділі продукції. При цьому L3Harris не є її творцем, бо її розробила та виробляє Coleman Aerospace, що разом із Rocketdyne була придбана L3Harris у 2023 році.

мішень MRBM (Medium-Range Ballistic Missile)
Мішень MRBM (Medium-Range Ballistic Missile)

У ракеті-мішені, яка просто позначається як MRBM (Medium-Range Ballistic Missile) використано два ступені SR-19 від міжконтинентальної ракети Minuteman. SR-19 - це її другий ступінь довжиною 4,1 метра, вагою 7280 кг та тягою 27500 кгс. Також є варіант з одним SR-19 та SR-73 - двигуна третього ступеня Minuteman III довжиною 2,3 метра, вагою 3600 кг та тягою 15500 кгс.

Зазначимо, що у західній термінології є розділення між Medium кange та Intermediate range, хоча за радянською й те і інше - середня дальність. Але Medium кange це від 1000 до 3000 км, а Intermediate range - від 3000 до 5500 км. Й таким чином ця ракета-мішень MRBM має дальність до 3000 км.

Тобто це про збірний конструктор з готових елементів. І такий підхід був використаний з моменту створення першої версії такої ракети-мішені на замовлення командування ПРО армії США від 1992 року для тестів THAAD та Patriot PAC-3. Перша версія отримала назву HERA та складалась з двох твердопаливних ступенів міжконтинентальної ракети Minuteman. Другого ступені SR19 (вага 7280 кг, тяга 27500 кгс) та третього з Minuteman II - M57A1 (вага 2010 кг, тяга 7750 кгс).

Потім у Coleman Aerospace почали скидати одноступеневу (лише SR19) з C-17, такий варіант отримав назву SRALT, а у версії з двох SR19 - LRALT і з нього вже утворилась MRBM. А найпотужніша - E-LRALT складається з трьох ступенів: до двох SR19 додавався твердопаливний Orbus-1A (вага 476 кг, тяга 3098 кгс) від компанії ATK, що використовується у протиракеті Ground-Based Midcourse Defense.

HERA, SRALT, MRBM / LRALT та E-LRALT балістичні ракети сша
HERA, SRALT, MRBM / LRALT та E-LRALT

При цьому у запуску балістичних ракет з літака також немає нічого нового, як мінімум для США. Ще у 1974 році американці провели тест зі скидання серійної трьохступеневої 39-тонної балістичної ракети Minuteman I з C-5A Galaxy з висоти 6 км.

Ідея такого запуску полягала у забезпеченні високої мобільності сил ядерного стримування та можливості пуску з непередбачуваних для противника напрямів. Попри доведену технічну можливість реалізації завадили складні експлуатаційні та безпекові питання.

Водночас формально у США дійсно наразі є балістична ракета середньої дальності, яка може бути оснащена навіть гіперзвуковим блоком. А ще й не потребує пускової, бо може запускати з транспортних літаків. Але формально це лише мішень для тестів протиповітряної оборони.

Читайте також: Цифри по рідкоземельним металам для Arleigh Burke та човнів класу Virginia буквально величезні, чому так