Цю публікацію ми почнемо з такого цікавого факту – в світі є одразу чотири країни, які мають в своєму розпорядженні ракети, здатні збивати космічні супутники (такий клас ракет має позначення ASAT). Тут мова про США, Китай, Росію та Індію.
А продовжимо ми таким цікавим фактом – у квітні 2022 року США в односторонньому порядку оголосили про те, що не будуть продовжувати випробування своїх протисупутникових ракет, про що можна прочитати наприклад ось у цій публікації порталу The War Zone.
Читайте також: Як у США "тишком" створили балістичну ракету середньої дальності для скидання з літаків
Якщо детальніше, то адміністрація Байдена оголосила про такий крок 18 квітня 2022 року, під час візиту тодішнього віце-президента Камали Харріс на базу ВПС США "Ванденберг", що також використовується для різного роду космічних програм.
Відповідне оголошення на сайті Білого Дому наразі видалене (але це можна пов’язати скоріше із загальною канвою дій адміністрації Дональда Трампа, яка вирішила прибрати усі згадки про діяльність своїх попередників - DE.). Однак тут нам в нагоді в якості додаткового джерела може стати наприклад відповідна публікація на сайті аналітичної установи Arms Control Association.
Але на цьому місці ми повернемось до оригінальної публікації від TWZ, бо там зокрема окреслюється, що уже в грудні 2021 року були перші ознаки того, що США можуть піти на односторонню відмову від випробувань протисупутникових ракет (ASAT), і це після того, як в листопаді 2021 року Росія випробувала ракету А-235 "Нудоль", збивши старий "Космос-1408", ураження якого спровокувало хмару уламків та небезпеку для інших космічних апаратів.
В своєму виступі тодішня віце-президент Харріс наголосила на сподіваннях, що таким чином "США дадуть приклад іншим країнам", і що це зробить "доступ у космос безпечнішим".
Як далі наголошували автори порталу, уже на той момент Росія та Китай працювали над складнішими технологічними рішеннями по війні в космосі, наприклад – по використанню супутників як зброї проти інших космічних апаратів. Одна із заяв Пентагону в березні 2025 року свідчить, що в підсумку росіяни та китайці, на відміну від самих США, в цьому сегменті робіт досягли відчутного прогресу.

Крім того, з квітня 2022 року жодна з інших трьох країн, тобто Росія, Індія чи Китай не взяли на себе публічні зобов’язання не випробовувати протисупутникові ракети, не кажучи вже про інше озброєння для війн у космосі. Тому в підсумку, описане вище рішення Білого Дому виглядає дивним, бо не привело до посилення позицій США.
Хронологія випробувань протисупутникових ракет виглядає так: у 1985 році США провели кілька випробувань протисупутникових ракет повітряного базування ASM-135 ASAT, в ході яких вдалось збити супутник. У 2007 році Китай успішно випробував ракету-перехоплювач SC-19 для ураження супутника, а у 2008 році ВМС США змогли збити супутник відповідно модифікованою ракетою SM-3.
У 2019 році до цього переліку приєдналась Індія, яка змогла збити супутник за допомогою відповідно модифікованої балістичної ракети Prithvi, а у листопаді 2021 року - Росія з випробуванням ракети А-235 "Нудоль" проти "Космос-1408".
Читайте також: Скільки часу треба на створення ядерної бомби розвиненим країнам, бо світ на порозі каскадного розповсюдження