xcounter
#

Як Путін в 2019 році хотів пасажирський літак на базі Ту-160, чи були до цього подібні проекти, та чим все закінчилось

19178
Демонстрація чотирьох Ту-160М в ангарі Казанського авіазаводу, лютий 2024 року, фото з відкритих джерел
Демонстрація чотирьох Ту-160М в ангарі Казанського авіазаводу, лютий 2024 року, фото з відкритих джерел

Або як у росіян виникали ідеї перетворити реактивний стратегічний бомбардувальник на пасажирський літак, та чому такі проекти доводилось "рубати"

На тлі різноманітних ідей адміністрації Трампа по військовій авіації для США цілком чітко проситься паралель про те, як російський диктатор Путін в 2019 році заявляв бажання отримати надзвуковий пасажирський літак на базі стратегічного бомбардувальника Ту-160.

Така ідея тоді викликала неабиякий подив на теренах навіть країни-агресора, ае до логічної реалізації так і не дійшла, тобто російський ВПК навіть на словах не перейшов до робіт над пасажирським варіантом Ту-160. Але сам по собі історичний приклад є доволі показовим.

Читайте також: Адміністрація Трампа хоче в принципі відмовитись від літаків AWACS, в чому не буде позитивних моментів
Жартівливе зображення пасажирського варіанту Ту-160, яке циркулювало в соцмережах

З однієї сторони можна сумно зіронізувати, що для кремлівського диктатора Ту-160 і справді "пасажирським". Зважаючи на те, як стратегічні бомбардувальники цього типу використовувались для пропагандистських цілей РФ.

З іншої сторони, в другій половині 1990-хх років російське "КБ Туполева" на повному серйозі працювало над проектом конверсії Ту-22М3 в "адміністративний" надзвуковий пасажирський літак Ту-344. В даному випадку прикметник "адміністративний" передбачав, що літак використовуватиметься для перевезення в першу чергу урядовців або ж заможних бізнесменів. Тим більш, місткість пасажирського відсіку передбачалась невисока - 10-12 осіб.

Характеристики Ту-22М3 і Ту-344 мали бути вцілому ідентичними, окрім характеру "корисного навантаження" на борту. Якщо самостійно оцінити запропонований "КБ Туполева" варіант розміщення пасажирів в Ту-344, то стане очевидним, чому цей проект так і не знайшов свого покупця.

Проект Ту-344

Досвід з проектом Ту-344 інженери "КБ Туполева" сприйняли так, що їм треба просто створити спеціалізований надзвуковий пасажирський літак. Ця ідея втілилась у проекті Ту-444, котрий одразу повторював один з недоліків свого "попередника" - обмежена ніша використання.

При максимальній злітній масі в 41 тонну, довжині фюзеляжу та розмаху крил 36 метрів та 16,2 метри відповідно літак мав брати на борт максимум 10 пасажирів. Роботи за проектом стартували у 2004 році, у 2015 році мав відбутись перший політ дослідного екземпляра. Розробка фактично зупинилась у 2008 році на етапі ескізного проекту, пріоритет було передано проекту SSJ-100.

Ту-444

Логіка рішення по Ту-444 - уряд РФ вирішив не фінансувати проект, який зі старту мав обмежену нішу для застосування, та не ніс характер престижу на внутрішній та зовнішній арені.

На цьому тлі можна зрозуміти, як у Кремлі могла виникнути сама ідея створити пасажирський варіант стратегічного бомбардувальника Ту-160. І чому цю ідею потім просто "спустили на гальмах".

Про всяк випадок варто нагадати, що на базі Ту-95 був створений свій пасажирський варіант – Ту-114, котрий відрізнявся високим рівнем шумності, та був знятий з експлуатації ще в 1976 році.

Читайте також: F-35 з двома двигунами під назвою F-55: маячня Трампа чи реальний план модернізації