xcounter
#

Як працює система катапультування Ка-52: чому у РФ цим вихваляються, але мовчать у кого це скопіювали

Ка-52
Ка-52
21757

У РФ дуже часто вихваляються своєю катапультою на Ка-52, але забувають у кого вони її "списали" та чому справжній автор не використовує її

З огляду на дописи російських так званих "воєнкорів" українські бійці збили ще один ударний вертоліт Ка-52. І це сталось навіть попри те, що він оснащений "аналоговнєтним" комплексом захисту, які ті самі "воєнкори" розписували, як гарантію повної безпеки від будь-яких ракетних загроз.

Зокрема на Ка-52 штатно встановлюється комплекс Л-370 "Витебск", який має фіксувати наближення зенітних ракет, опромінення лазерним променем, автоматично запускає теплові пастки та вмикає засоби оптико-електронного пригнічення.

Читайте також: Росіяни могли поставити "мангал" навіть на Ту-22М3, і це не жарти (фото)
Ка-52
Ка-52

Але все це працює зовсім не так, як декларують у РФ, й тому часом росіяни пробують вихвалятись роботою "аналоговнєтної" катапульти, яка встановлюється на Ка-52.

До речі роблять це вони також не дуже часто, бо частішим варіантом допису є щось на кшталт "вечного полета братья". А причиною цього є доволі прості речі. Бо система катапультування Ка-52 дійсно унікальна.

Мова йде про систему К-37-800М, яка складається з ракетного двигуна та частини крісла. Під час катапультування спочатку у Ка-52 відстрілюються лопаті, потім пірозарядами "прорізається" ліхтар кабіни й запускається ракетний двигун. Але на відміну від інших катапультних крісел, він витягує не саме крісло з пілотом, а лише спинку крісла до якої пристебнутий пілот.

Катапультування з Ка-52
Випробування системи К-37-800М

Тобто під час катапультування пілота Ка-52 просто висмикує за ремені ракетний прискорювач. У випадку зі звичайним катапультним кріслом, наприклад, К-36ДМ, пілот вистрілюється ракетним прискорювачем з тягою близько 3000 кгс з перевантаженням 16-18 g, які тривають 0,12-0,15 секунди.

При цьому часом катапультування призводить до травм типу компресійного перелому хребта та списання пілота з льотного складу. А у випадку з К-37-800М все це навантаження передається через систему ременів. Більше того, статистики ефективності цієї системи катапультування не існує, що доволі дивно, якби вона дійсно рятувала б життя пілотів у хоча б 50%, а не було випадковим збігом обставин.

К-37-800М
К-37-800М

Звісно є питання, що краще, така система, чи звичайна, у вигляді амортизуючого крісла. Але практика показує, що поки аналогічне рішення не встановлено на жодному вертольоті, зокрема й на російському Ми-28.

І причиною звісно не є технологічна відсталість, бо з катапультами на вертольотах експериментували й у США. І скоріш за все саме там ще СРСР "підгледів" рішення для свого Ка-50, який накреслювали у 70-х роках, а перший політ він здійснив у 1982 році.

Якраз тоді Sikorsky створив експериментальний S-72 - Rotor Systems Research Aircraft, який був більше гібридом літака та вертольоту, за рахунок використання двох додаткових турбореактивних двигунів та великого крила.

Sikorsky S-72 - Rotor Systems Research Aircraft
Sikorsky S-72 - Rotor Systems Research Aircraft

Саме на ньому вперше була опрацьована система катапультування, яка з'явилась у 1978 році. Та дуже схоже на ту, яка встановлювалась на Ка-50 та використовується у Ка-52. Тобто з ракетно-буксирною системою.

Emergency Escape System катапульта вертольота
Rotor Systems Research Aircraft - Emergency Escape System (джерело NASA)

І можна з впевненістю сказати, що у США точно були причини не встановлювати катапульти на свої серійні вертольоти, які не полягають ані в економії, ані в технологічній відсталості.

Читайте також: Удар по аеродрому під Псковом: у ГУР оголосили деталі, від яких волосся стає дибки