Насправді все почалось у Норвегії. Бо саме там був розроблений цей мініатюрний «вертоліт», а точніше - персональна розвідувальна система Personal Reconnaissance System (PRS) PD-100. Потім норвезьку компанію Prox Dynamics викупила американська FLIR Systems. І тепер саме FLIR Systems просуває і розвиває цю систему.
Серійне виробництво БПЛА PD-100 Black Hornet почалося у 2012 р. Цю штуку можна просто взяти в кишеню і носити з собою. Вага апарату у версії Black Hornet 3 - 32 гр. Його довжина - 100 мм. Ширина - 25 мм. Діаметр ротора - 120 мм.
Читайте також: Граната-бумеранг: у Ізраїля - Spike Firefly, в України міг бути Pholos
Вага комплекту без дисплея - 1,3 кг. Тривалість польоту - 25 мін. Радіус дії - 1,6 км. Температурний режим: - 10 °C + 43 °C. Звична висота польоту 10-30 м. Такий мініатюрний кишеньковий «вертоліт», тим не менше, дає бойовим підрозділам значну перевагу на полі бою.
По-перше, американська FLIR Systems дотримується жорстких експортних обмежень, враховуючи, що Black Hornet увібрав у себе найбільш круті рішення щодо корисного навантаження і систем управління, з упором на мініатюризацію всіх елементів безпілотного комплексу. Тож FLIR Systems висуває експортні обмеження до такої оборудки з Україною.
По-друге, справа не лише в експортних обмеженнях. Незважаючи на те, що комплекс маленький, він дуже дорогий.
Ну що, купимо "метелика" за ціною автомобіля?
Ну, хто з наших генералів погодиться на те, щоб за два маленькі безпілотники, одну зарядну станцію, ручний пульт управління з сенсорним екраном і контролером (все це і є одним стандартним комплектом системи Black Hornet) заплатити понад $40000. Це, власне, ціна комплекту для американської армії, а для закордонних покупців вона може сягати і до $60000. Ну що, купимо "метелика" за ціною автомобіля?
БпЛА PD-100 призначений для збору розвідувальних даних про дії противника в важкодоступних районах у ході виконання бойових завдань. Він оснащений цілодобовими датчиками, що дозволяють оператору виявляти і вести спостереження за військами, технікою і обладнанням противника. Застосовується для оснащення тактичних підрозділів рівня «відділення» і окремих військовослужбовців.
"Чорний шершень" забезпечує підвищену ситуаційну обізнаність і безпеку військовослужбовця, надаючи йому можливість самостійно оцінювати обстановку і виявляти загрози. При цьому малорозмірний БпЛА забезпечує практично ті ж можливості, що і більші безпілотні повітряні і наземні апарати.
Існують модифікації цієї персональної розвідувальної системи з БпЛА Black Hornet 2 і Black Hornet 3.
Маючи діаметр основного гвинта у 120 мм, безпілотник розвиває швидкість понад 20 км/год, при цьому дальність дії складає близько 2 км. Комплект Black Hornet 2 складається з двох дронів, зарядної станції і планшета управління. Маса комплекту складає близько 1,3 кг.
Остання версія «Шершня» - це Black Hornet 3. Його маса становить 33 гр. в порівнянні з 18 гр у Black Hornet 2. У комплекті поставки: док-станція на два дрона (вона також захищає їх в момент перенесення), а також ручний пульт управління з сенсорним екраном і контролером. Все це разом з низкою інших, більш дрібних деталей поставляється в окремому контейнері. Основна система легко вміщується в солдатському рюкзаку.
Для своїх компактних розмірів і ваги система пропонує неймовірні можливості.
Кожен «Чорний шершень» має дві денні HD-відеокамери, а також тепловізійну камеру. Завдяки новій тепловізійної ІЧ-камері FLIR Lepton і оптичній HD-камері система забезпечує чітку обробку зображень.
У нічному режимі Black Hornet здатний підвищувати якість зображення за рахунок використання електрооптичних систем. Це спрощує оператору ідентифікацію цілі, дозволяючи відокремити цивільних від збройного супротивника.
З'єднання з дроном шифрується, а у разі втрати контакту система відправить міні-вертоліт у напрямку останнього контакту з оператором. Система передачі даних передбачає шифрування цифрової лінії з режимом стрибкоподібної перебудови частот.
Black Hornet має GPS-датчик для координації дій поза зоною видимості. При цьому безпілотник здатний здійснювати польоти і в зонах, де відсутнє супутникове покриття.
Він може залітати з вулиці всередину будівлі або печери, дозволяючи оцінити там ситуацію без загрози для солдата. Допускається експлуатація БпЛА у дощову погоду.
Нова модульна конструкція дозволяє швидко замінювати акумуляторні батареї і бортові сенсори, оператор може швидко пристосовувати один дрон для різних місій.
Управління безпілотником здійснюється за допомогою контролера і монітора. Оператор може використовувати контролер для управління дроном вручну, спостерігаючи за його активністю за допомогою сенсорного дисплея. Також можна задати карту руху за допомогою напівавтономного управління.
Оператор може також легко створювати профіль польоту, встановлювати маршрутні точки і призначати завдання для Black Hornet в кожній маршрутній точці. Наприклад, оператор можуть доручити безпілотнику зупинятися у певних точках і використовувати датчики для сканування на 360°.
Компанія FLIR також розробила розвідувальну систему для бронемашин (Vehicle Reconnaissance System - VRS) з розміщенням в ній свого безпілотного надлегкого (нано) літального апарату Black Hornet 3.
VRS призначена для надання екіпажам машин тактичної інформації шляхом використання т.зв. персональної розвідувальної системи PRS PD-100 поза зоною прямої видимості. Пускова установка дозволяє запускати БпЛА і використовувати з тактичних наземних і броньованих платформ.
Пускова установка VRS має масу 23 кг, виконана з алюмінію, ширина 470 мм, глибина 420 мм, висота 260 мм, електромережа - 10-32V. Вона може бути приєднана до зовнішніх інтерфейсів через локальні мережі, USB, RS-323 і HDMI.
ПУ монтується зовні на транспортних засобах і включає в себе чотири змінні касети, кожна з яких забезпечує застосування чотирьох БПЛА Black Hornet 3. ПУ також обладнана протиударними амортизаторами для захисту корисного навантаження, оснащена GPS-системою, комплект зв'язку працює на відстані до 2 км. Екіпаж машини може керувати «Чорним шершнем» за допомогою контролера і монітора з середини машини.
Американська армія використовує версії «Чорного шершня» з 2014 р. Вони активно використовувалися в ході бойових дій в Афганістані. Міністерство оборони Великобританії минулого року уклало контракт на $31 млн на 160 комплектів PD-100 Black Hornet (по два апарати на один комплекс) для своїх збройних сил. Армія Франція має угоду з підприємством FLIR Systems на постачання понад 2000 комплектів мікродронов.
Ну, звісно, черга до України також дійде. Але якщо чекати доведеться занадто довго, то зробимо щось своє...
Читайте також: Баражуючий боєприпас "Грім" від "Атлон-Авіа" пройшов черговий етап випробувань (відео)