xcounter
#

Чи є у рашистів ЗРК, які можуть збити протикорабельний "Нептун"

18850
Протикорабельна ракета Р-360 комплексу "Нептун", ілюстративне фото довоєнних часів
Протикорабельна ракета Р-360 комплексу "Нептун", ілюстративне фото довоєнних часів

Дещо про важливі моменти становлення вітчизняного ракетного комплексу, що послав на дно "Москву"

В ніч на 21 вересня 2023 року Сили оборони України виконали удар по рашистам на аеродромі "Саки", у тимчасово окупованому Криму. Вже відомо, що для цього удару наші захисники використали БПЛА для "перевантаження" ворожої ППО, та модифікований "Нептун" для ударів по наземним цілям, котрий власне й виконував ураження об'єктів ворога. Цю атаку ворожа протиповітряна оборона відбити не змогла, і це уже дозволяє ставити питання про те, чи є у рашистів комплекси, взагалі здатні збивати "Нептун".

А розвинути це питання допоможе нам один цікавий епізод зразка квітня 2022 року, про який зокрема розповів Командувач ВМСУ віце-адмірал Олексій Неїжпапа в коментарі для американського WSJ, для публікації про поточний перебіг війни у Чорному морі.

Читайте також: Як виглядає боєголовка від збитої Х-101, і що там є неочікуваного (фото)
Елементи протикорабельного комплексу "Нептун", ілюстративне фото довоєнних часів

Командувач українського флоту розповів журналістам WSJ зокрема про те, що весною 2022 року вітчизняний протикорабельний комплекс "Нептун" фактично проходив випробування із стрільбою по реальним цілям, в даному випадку – по кораблям ВМФ РФ, які тоді блокували наші чорноморські порти та намагались забезпечити висадку морського десанту біля Одеси.

При цьому Неїжпапа офіційно визнав раніше озвучений на рівні ВМСУ факт про те, що перед атакою на крейсер "Москва" була також атака на російський фрегат "Адмирал Эссен". Цей корабель втопити не вдалось, але він отримав немалі пошкодження, кілька осіб з числа екіпажу отримали поранення.

І тут показовою є деталь, яку озвучив Неїжпапа – щоб "відбитись" від нашого "Нептуна", окупанти на фрегаті використали засоби РЕБ. З чого прямо випливає, що російські військові не змогли ефективно задіяти свої корабельні засоби ППО, щоб відбитись від однієї чи кількох наших ПКР.

Крейсер "Москва" після влучання ракет "Нептуна", фото з відкритих джерел

На цьому моменті логічно виникає питання, а що ж у рашистів із корабельними системами ППО, і чи є у них ЗРК, які здатні збити хоча б протикорабельну версію "Нептуна", і далі виникає доволі неоднозначна картина.

На уже потопленому крейсері "Москва" стояло аж 64 пускові установки під корабельну версію С-300Ф "Форт", 4 пускові установки ЗРК "Оса-МА" та 6 шестиствольних артустановок АК-630 калібру 30-мм. Але як показують фото "Москви" на момент уже після ураження "Нептуном", жодна із цих систем ППО навіть не була приведена в бойове положення, більш того – саме детонація зенітних ракет могла прискорити загибель флагмана ЧФ РФ.

І можливо, тут справа була саме в тому, що наші ПКР не зуміли "побачити" усі наявні на "Москві" РЛС, тому й жоден із перерахованих засобів ППО на цьому кораблі в принципі не зміг відстрілятись по нашому "Нептуну".

Інфографіка аналітика H I Suttton із аналізом пошкоджень "Москви"

Якщо ж перераховувати зенітні засоби на фрегаті "Адмирал Эссен", то там є дві шестиствольні артустановки АК-360 та дві пускові установки на 12 комірок зенітного ракетного комплексу "Штиль-1" з боєкомплектом 24 ракети 9М317 від ЗРК "Бук-2М". Рашисти заявляють, що "Штиль-1" начебто здатен збивати повітряні цілі на дистанції від 2,5 км до 50 км, та на висоті від 5 м до 15 кілометрів, а пуск зенітних ракет може відбуватись з інтервалом раз у 2 секунди.

Але щось і тут "пішло не так" із системами ППО на фрегаті "Адмирал Эссен", якщо для протидії нашому "Нептуну" ворог був вимушений задіяти не кінетичні засоби (тобто зенітні ракети), а засоби радіоелектронної боротьби.

Російський корабельний ЗРК "Штиль-1", ілюстративне зображення з відкритих джерел

Виходить, що у двох вищеописаних випадках засоби протиповітряної оборони на рашистських кораблях не змогли збити наш протикорабельний "Нептун". Але з іншої сторони, слід також зробити поправку й на те, що нам виявився доступним матеріал лише по двом епізодам застосування вітчизняної ПКР, і цього є не достатньо, щоб робити більш систематичні висновки.

Нагадаємо, раніше Defense Express розповідав про те, що Неїжпапа натякнув, коли ВМС України отримали "Нептун" для стрільби по рашистам.

Протикорабельний комплекс "Нептун", ілюстративне фото довоєнних часів
Читайте також: Попри ажіотаж з ATACMS, новини щодо цієї ракети у новому пакеті допомоги поки що невтішні