Зменшення рівня води у Каховському водосховищі після підриву Каховської ГЕС рашистами повністю змінює ландшафт півдня України, й окрім об'єктивно катастрофічних наслідків, має ще одну небезпеку пов'язану із річковими мінами, якими рашисти мінували річище Дніпра та водосховище. Частина з них була зірвана з якірних кріплень, частина залишилась на дні, яке тепер стало суходолом.
Те, як виглядають звичайні міни вже напевно добре знає кожен, а також чудово розуміє те, що необхідно одразу викликати поліцію чи рятувальників та ні в якому випадку не підходити до них, то з річковими мінами ситуація інакше. Бо доволі часто вони виглядають зовсім не так, як сухопутні.
Читайте також: За два роки ПС США спишуть одразу 63 штурмовики A-10, але далі треба пояснити, чим їх замінять на полі бою
І якщо деякі старі радянські морські та річкові міни ще можуть викликати асоціацію з кінохронікою, як, наприклад, якірна мала міна МЯМ, через наявність гальваноударних ковпаків (рогів), то в інших інтуїтивно розпізнати небезпеку складніше.
Наприклад, існують протидесантні міни. Вони призначені для встановлення прямо на мілководді поряд із берегом Зокрема ПДМ-1 виглядає, наступним чином, й вона спрацьовує, коли штанга відхиляється у будь-яку сторону на 10-15 градусів, зазвичай вона знаходиться у воді на глибині 1,1-2 метра та містить 10 кг тротилу.
Й коли вода схлинула такі мини можуть взагалі виглядати, як гілка, що стирчить з водоростей.
Наступна версія цієї міни - ПДМ-2, яка скоріше виглядає, як радіобуй. Вона також встановлюється на металеву опору, а характерна куля трохи більша за розміром за футбольний м'яч та має "антену". Але у цій кулі - 15 кг вибухівки, а "антена" - щогла детонатора.
Доволі розповсюджені міни ЯРМ, які вже прибиває до берега навіть у районі Одеси. Характерна хрестовина міни - це і є засіб ініціації, який відповідає за підрив 3 кг тротилу. А без неї вона скоріше виглядає, як балон, при цьому це не робить її менш небезпечною.
Також доволі не характерний вигляд має сплавна міна СРМ, оснащена 20 кг вибухової речовини. Вона має характерні "роги", але й може оснащуватись щоглою, подібним у мінах ПДМ-1 та ПДМ-2.
Алгоритм дій під час зустрічі з цими мінами, як й будь-яким незнайомими предметом - не наближатись, не намагатись уважніше роздивитись, тим паче - не чіпати, а просто - повідомити Національну поліцію України та/або Державну службу України з надзвичайних ситуацій. Справа в тому, що деякі з цих мін оснащені механізмом самоліквідації, який може спрацювати у будь-який момент.
У матеріалі використані фото з онлайн посібників cat-uxo, eragun та інших відкритих джерел.
Читайте також: ЗСУ захопили вкрай цінний Т-80БВМ, який дасть відповідь на питання де тепер РФ бере приціли