Якщо мова дійшла до передачі до України танків Leopard 2, про що, зокрема офіційно оголосила Польща, а тим більше, що їх передача буде здійснювати "у складчину" коаліцією країни, то необхідно розуміти, що існує доволі велика кількість версій Leopard 2. Це пов'язано з тим, що ця машина потрапила на озброєння Бундесверу ще у 1979 році, після чого проходила постійні оновлення від просто Leopard 2 до Leopard 2A7+ і це не рахуючи спеціальні експортні та частково локалізовані версії самого основного бойового танка.
Але одразу можливо почати з версії Leopard 2A4, серійно виробництво якої тривало з 1985 по 1992 рік та досі знаходиться у строю. Більше того, скоріш за все, є найбільш вірогідною версією для передачі, якщо враховувати прагматизм рішення передавати машин з консервації та уніфіковану версію.
Читайте також: Навіть 600 тисяч "чмобіків" не врятують від програшу у війні, і це показав ще Китай у 1979 році
І одразу треба зазначити, що попри умовний рівень 90-х років, Leopard 2A4 вже має й тепловізори, й цифрову систему управління вогнем та всі інші особливості, які відрізняються сучасні танки. І до цих ознак, лише за певними компонентами у РФ, й доволі обмежено, наблизились лише на рівні середини 2010-х років і навіть це висловлювання скоріш за все доволі комплементарне.
Наступною генерацією Leopard 2 стала версія A5, яка з'явилась у 1995 році. Її головною особливістю стала інтеграція нової системи управління вогнем, заміна гідравлічних приводів на електричні, введення командирської панорами, а найбільшою візуальною відмінністю є інтеграція пакета додаткового бронювання башти. Водночас вага машини збільшилась до 62,5 тонн, що на 7,5 тонн більше за показник A4.
Наступна версія, яка з'явилась у 2001 році - A6, яка відрізняється новою гарматою. Попри те, що Rh-120 L/44 та її ліцензійна американська версія для Abrams під назвою M256, вже була певним еталоном, як точності, так і бойових можливостей, Rheinmetall встановив її подовжену версію Rh-120 L/55 з подовженим стволом.
Останнє дозволило збільшити початкову швидкість снарядів, в першу чергу бронебійних оперених підкаліберних боєприпасів та цим самим збільшити бронепробиття. При цьому без потреби створення нових неуніфікованих снарядів.
У 2014 році з'явилась версія A7, яка оснащена допоміжною силовою установкою, оновленням тепловізійних приладів та системи управління вогнем, яка дозволила застосовувати снаряди з програмованим підривом, а також посилення бронювання, що збільшило вагу машини до 64,5 тонн.
Загалом можливо навести наступну інфографіку еволюції Leopard 2 від International Institute for Strategic Studies:
Також є й інші версії Leopard 2, для більшості яких базою став Leopard 2А4, наприклад Швеція провела власну модернізацію цих танків фактично до зразка Leopard 2А5, які отримали внутрішню назву Strv 122. Власну модернізацію мають канадські Leopard 2 - A4M та A6M, а Польща розгорнула власну модернізацію Leopard 2PL.
Іспанія локалізувала виробництво Leopard 2E на базі 2A6, а Швейцарія під версією Pz 87 локалізувала 2A4. Навіть у Греції є своя локалізована версія Leopard 2A6 HEL. Нижче наводимо різні версії Leopard 2 різних армій світу:
Читайте також: Британський танк: Challenger 2 у чому унікальні особливості цієї машини, її можливості та характеристики