xcounter
#

В Україні розробили пасивну систему, яка здатна виявляти будь-які БПЛА

3285
Радіометричний комплекс дистанційного зондування для всепогодного та високоточного виявлення БПЛА на випробуваннях
Радіометричний комплекс дистанційного зондування для всепогодного та високоточного виявлення БПЛА на випробуваннях

При цьому вона мобільна й компактна та може успішно працювати вдень, чи в темну пору доби й за будь-якої погоди

Новий мобільний радіометричний комплекс дистанційного зондування X, Ka та W діапазонів для всепогодного та високоточного виявлення БПЛА, розроблений у Національному аерокосмічному університеті імені М.Є. Жуковського "ХАІ", був представлений на майданчику Sikorsky Challenge-2021 у секції "Оборона й безпека".

Розробка примітна тим, що сама не випромінює ніяких хвиль. Це робить її фактично непомітною для класичних засобів виявлення звичайних РЛС (окрім оптичного).

Читайте також: Власні 3D-технології в Україні: від створення обладнання до виготовлення кінцевого продукту (фото)
Sikorsky Challenge-2021
Стенд Національного аерокосмічного університету імені М.Є. Жуковського "ХАІ" на Sikorsky Challenge-2021 / Фото: Апостроф TV

"Ця система є повністю пасивною. Тобто її виявити звичайними засобами не можливо. Тоді як класичні радіоелектронні системи вони щось випромінюють і будь-хто може засікти місце з якого йде це випромінювання і зрозуміти, де вони знаходяться", - розповів аспірант та інженер кафедри аерокосмічних радіоелектронних систем ХАІ Едуард Церне знімальній групі "Security talks з Валентином Бадраком".

Sikorsky Challenge-2021
Аспірант та інженер кафедри аерокосмічних радіоелектронних систем ХАІ Едуард Церне на Sikorsky Challenge-2021 / Фото: Апостроф TV

За його словами, система у пасивному режимі виявляє власне радіотеплове випромінювання будь-якого безпілотного апарату від якого позбавитись фактично неможливо. Станція є компактною (що ускладнює її виявлення ворогом через оптичні прилади) та безпечною й може бути встановлена, наприклад, навіть на даху підприємства.

"Сам безпілотник може нічого не випромінювати (радіопередачі тощо), але оскільки він нагрітий, він вже випромінює у досить широкому спектрі, який ми нашою системою можемо виявити", - відзначив представник ХАІ.

БПЛА
Навіть дуже невеликі дрони новий комплекс може помітити з відстані від 1,2 до 2,5 км

Нова система, за словами розробників, здатна виявляти БПЛА будь-яких розмірів (мікро, міні, легкі, середні або великі ударні) в будь-який час доби й на досить чималій відстані.

Наприклад, БПЛА розмірності "мікро", який летить під час дощу (що для такого апарату є досить складним завданням) у місті, харківський комплекс може "побачити" на відстані до 1200 метрів. При оптимальних умовах (ясна погода, висота польоту понад 100 метрів) – на відстані 2,5 км.

Sikorsky Challenge-2021
Параметри радіометричного комплексу дистанційного зондування для всепогодного та високоточного виявлення БПЛА від ХАІ на Sikorsky Challenge-2021 / Фото: Апостроф TV

А ось середні чи великі безпілотні апарати український комплекс дистанційного зондування, навіть при несприятливих умовах, виявляє на відстанях у 5,5 - 6 км, а при умовах їх звичайного застосування (ясна погода, висота понад 100 метрів) – на дистанціях до 11,5 (середні) та 16,5 (великі) кілометрів.

"Для того, щоб зрозуміти, що якісь безпілотний об’єкт взагалі є (в радіусу дії станції), нам достатньо однієї станції. Але ми отримаємо лише дані про напрямок де він знаходиться. Для того, щоб виявити точне його місцеперебування, нам потрібно використовувати тріангуляційні методи. Тобто мінімум три станції встановлюються і вони вже точно можуть розрахувати координати", - відзначив Едуард Церне.

ХАІ
Демонстрація елементів та характеристик комплексу для виявлення БПЛА від ХАІ на Sikorsky Challenge-2021 / Фото: Апостроф TV

Він також додав, що на цю розробку вже звернули увагу представники Збройних сил України.

"Військові цікавились нашою розробкою і найближчим часом у нас плануються полігонні випробування", - повідомив аспірант кафедри аерокосмічних радіоелектронних систем ХАІ.

ХАІ
Радіометричний комплекс дистанційного зондування для всепогодного та високоточного виявлення БПЛА на випробуваннях

Варто також додати, що цей проект - "Проектування та експериментальне дослідження радіометричного комплексу X-, Ka- та W-діапазонів для всепогодного та високоточного виявлення БПЛА", переміг в номінації "Експортний потенціал продукції" у секції "Оборона й безпека" майданчику Sikorsky Challenge-2021.

Читайте також: Baykar хоче створити в Україні науково-дослідницький центр: чим має допомогти держава