Намір залучити найпотужніші автомобільні компанії Європи до виконання оборонних замовлень здавався безпрограшним. Бо зараз існує дефіцит озброєння, а європейські виробники страждають від конкуренції із китайськими електромобілями, тому перепрофілювання незавантажених потужностей одним пострілом вбиває двох зайців.
Наприклад, на початку року говорили про план виробництва на французькому Renault щомісячно до 600 аналогів БПЛА "Шахед" - Chorus від Turgis Gaillard. Але як виявилось жодної конкретики нема.
Читайте також: Що за нова модифікація українських броньовиків Inguar-3 з апарелю, яка призначена для евакуації поранених
"Щодо оборонних проєктів, це одиничний випадок, коли до компанії звернулися за консультацією для участі в обговореннях, що їх проводить французьке агентство з оборонних закупівель", - цитує позицію Renault видання Breaking Defense.

Наразі план полягає лише у встановленні на території підприємства виробничої лінії, при цьому сам майданчик буде продовжувати використовуватись для розробки шасі автомобілів. Тобто мова йде про виробничо-дослідну дільницю, а не одну з конвеєрних ліній. При цьому представник компанії пояснив, що "жодного наміру "входити" у сектор виробництва зброї чи ставати головним гравцем у цій галузі" у Renault немає.
Також розвалились плани пан'європейського консорціуму MBDA виробляти на потужностях автомобільної промисловості свої аналоги "Шахедів" - реактивні One Way Effector. Ці далекобійні дрони спеціально конструювались таким чином, щоб їх могли збирати автовиробники. Але тепер у MBDA визнали, що у цьому проєкті не бере участь жодний з представників автомобільної промисловості.

"Пацифістську" позицію має й німецький Volkswagen, в якому виданню заявили, що "виробництво зброї компанією Volkswagen AG залишається виключеним у майбутньому". І це попри те, що йшли перемовини між Volkswagen та ізраїльською Rafael щодо виробництва на заводі у місті Оснабрюк, який інакше закриється у 2027 році, компонентів для "Залізного купола". Але, як виявилось, у Volkswagen розглядають можливість постачання лише чогось на кшталт генераторів та вантажівок для транспортування ракет.
Також видання опитало фахівців з метою з'ясувати причини такої поведінки великих автомобільних компаній. І один з факторів - те, що оборонна промисловість не може замінити автомобілебудування. Як мінімум за умов поточного ринку. Зокрема, за 2024 рік автомобільна промисловість Німеччини принесла близько 536 млрд євро доходу, а от загальний дохід п'яти німецьких оборонних компаній склав лише близько 30 млрд євро.
На додачу, перепрофілювання виробництва з цивільного сектору в оборонний є технічно та організаційно складним. Він вимагає додаткових інвестицій, тому має бути виправданим для автомобільних гігантів. Тому такий перехід потребує відповідних стимулів з боку уряду.
Читайте також: Ізраїль закуповує не лише додаткові F-35, а й додаткову ескадрилью F-15IA, але навряд буде за них платити










