В соцмережах та ЗМІ циркулює "вижимка" із книги польського журналіста Збігнева Парафяновича "Польща на війні" (Polska na wojnie), в котрій розкриваються деякі досі невідомі аспекти, що стосуються війни РФ проти України, зокрема – офіційної та неофіційної допомоги від Варшави для нашої воюючої країни.
В цій книзі стверджується зокрема, що Польща у березні 2022 року неофіційно допомогла Україні з підсиленням авіації. А саме – що польські спеціалісти начебто розібрали на комплектуючі "близько десятка" МіГ-29, розкидали ці запчастини в прикордонні та натякнули українським колегам, що мовляв там "дещо важливе" лежить; ну а наші спеціалісти ці комплектуючі використали відповідним чином.
Читайте також: Який західний ЗРК можна опанувати просто на полі бою і збивати з нього 90% цілей
З цього може скластись враження, що Польща по суті почала давати Україні бойові літаки ще весною 2022 року, аж за рік до офіційного оголошення в рамках "літакової коаліції".
Але якщо уважно проаналізувати інші дані у відкритому доступі, то там виглядає так – у березні минулого року Варшава дала нам скоріше набори запчастин, які дозволили "поставити на крило" певну кількість МіГ-29, що до лютого 2022 року стояли на консервації, а уже в квітні 2023 року – справді почала передавати боєготові винищувачі зі складу своїх ВПС.
Для початку, нам варто співставити такі "ввідні". Довідник The Military Balance 2023 говорить про те, що на початок цього року Польща мала загалом 28 винищувачів МіГ-29, зокрема шість навчально-бойових.
Але ж рівно такі самі цифри наводить The Military Balance і за 2021 рік, з чого випливає, що вибування МіГ-29 зі складу польських ВПС для подальшої передачі Україні як мінімум не фіксувалось.
Далі також варто врахувати й інший момент: коли Польща в 2000-х роках формувала свій флот МіГ-29, то крім 10 літаків цього типу, отриманих ще від СРСР у 1980-х роках, поляки також отримали до 9 МіГ-29 від Чехії та 24 винищувачі цього типу від Німеччини.
Тут формальна логіка прямо підказує, що після складання цих цифр цілком можна припустити, що Польща до лютого 2022 року справді могла мати на зберіганні "близько десятка" МіГ-29, котрі цілком могли служити як "донори запчастин". І саме ця категорія літаків могла бути використана для негласної підтримки України по авіації у березні 2022 року.
Врешті, ще може бути й такий аспект. У 2011-2014 роках Польща провела модернізацію 15 літаків МіГ-29 спільно з Ізраїлем, головний елемент модернізації полягав у повній заміні усього бортового обладнання літаків із радянського на сучасне, що відповідав стандартам НАТО.
Але ж при цьому навряд чи поляки могли утилізувати стару авіоніку зі своїх МіГ-29, скоріше – могли покласти на зберігання. А потім теж "поділитись" із Україною в березні 2022 року, в неофіційному порядку.
Читайте також: Чи воювала Армія США на Bradley в обороні, як ЗСУ під Авдіївкою