Ця оптико-електронна станція дальньої дії призначена для відстеження високошвидкісних повітряних, а також наземних та надводних цілей.
Як стверджують розробники, спочатку ця станція була розроблена для відстежування траєкторії ракет під час розробки ракетних систем – наразі ж у компанії її пропонують як для відстежування траєкторії, так і як пасивну систему наведення для ракетних систем.
Читайте також: Як Україна буде контролювати Чорне море: світовий досвід та власні технології
За умови нормальних погодних умов та великої висоти повітряної цілі максимальна дальність станції становить 200 км. Водночас на відстані у 100 км станція може виявляти такі невеликі цілі, як БПЛА.
Вага платформи – близько 800 кг. Це йдеться про систему, представлену на виставці "Зброя та Безпека", яка призначена для встановлення на шасі автомобіля типу "КрАЗ". Для корабельної та авіаційної платформ потрібні інші системи – у компанії зазначають, що працюють над такими варіантами та можуть представити їх за бажанням замовника.
Як зазначають в НВК "Клівер", експортна версія цієї системи успішно продається закордонним продавцям, натомість наразі вирішується питання з виробництвом цього виробу в Україні та прийняття СЕОС "Джура Оптикум" на озброєння.
Читайте також: Модернізація катерів Island, побудова корветів Ada та британських ракетних катерів: розмова з Вадимом Борисовим, очільником ДПЦК