xcounter
#

Що таке продаж зброї за механізмом DCS, який погодив Трамп для України

Продаж зброї у США зазвичай йде за механізмом Foreign Military Sales (всі фото: US DoD)
Продаж зброї у США зазвичай йде за механізмом Foreign Military Sales (всі фото: US DoD)
3253

Direct Commercial Sales є ще одним механізмом продажу американського озброєння, який доволі сильно відрізняється від більш відомого Foreign Military Sales

Білий дім дав зелене світло на продаж Україні озброєнням шляхом Direct Commercial Sales (DCS) - прямих продажів. Вартість дозволу становить лише 50 млн доларів, але у цьому випадку, як здається головнішим є сам прецедент. Бо таке рішення приймається адміністрацією Трампа вперше з моменту приходу до влади у січні 2025 року.

Про надання згоди щодо DCS для України повідомляє KyivPost з посиланням на власні джерела. Водночас з боку Defense Express зазначимо, що Direct Commercial Sales доволі сильно відрізняється від ще одного механізму продажу озброєння, який відомий значно ширше - Foreign Military Sales (FMS).

Читайте також: Французи показали аналог HIMARS - Foudre, грошей на шасі не вистачило, а ракети будуть з Індії, поки у Європі не зроблять свої
патрони

FMS передбачає міжурядову угоду, за якою уряд США продає американську зброю замовнику. Саме уряд США закуповує необхідне озброєння у власної оборонної промисловості та продає його іншій країні. За цим механізмом відбуваються абсолютно всі вагомі продажі озброєння й він передбачає значну бюрократичну тяганину з отриманням чисельних погоджень та дозволів від американських установ, який уряд США проводить сам для себе.

А от Direct Commercial Sales (DCS) - передбачає пряму угоду між виробником зброї та замовником. При цьому DCS може бути, та зазвичай є, значно швидшим механізмом продажу озброєння ніж FMS. Також він проходить без традиційної публічності, бо це вже не міжурядова угода, а комерційна з приватним бізнесом.

Водночас далеко не все озброєння можливо продавати через DCS. Як мінімум зараз, бо адміністрація Трампа анонсувала масштабне спрощення правил та процедур експорту зброї. Але поки так званий перелік FMS Only містить дуже широкий перелік, який охоплює не лише все важке озброєння, а й навіть засоби РЕБ та прилади нічного бачення.

Але, відповідно до офіційної інформації від уряду США за березень 2025 року, з 2015 по 2023 рік Україна за механізмом DCS закупила озброєння на 1,6 млрд доларів. З них найбільше було витрачено на обладнання для керування вогнем, лазерне обладнання, обладнання для візуалізації та наведення - 339 млн доларів, засоби індивідуального захисту (247 млн доларів) та боєприпаси (232 млн доларів). Окрім того, видання пише, що за таким самим механізмом Україна закуповувала стволи для кулеметів M2 Browning.

M2 Browning
M2 Browning

Водночас наразі для України, вочевидь, доступним є лише можливість закупівлі озброєння у США за комерційними угодами. Бо так, чи інакше, американська зброя, яка активно використовується Силами оборони України, потребує запасних частин, обслуговування та боєприпасів, які здебільшого можливо закупити лише у США.

Саме тому Україні вже слід готуватись до дуже високих цінників на американське озброєння. А також дуже успішних кейсів співробітництва з американськими оборонними компаніями на основі компенсаційних угод, наприклад, як це вдалось у Польщі.

Читайте також: Нове українське серійне оптоволокно для FPV-дронів на 30 км готується потрапити до ЗСУ