Нещодавно цілий ряд ЗМІ опублікував новину з посиланням на звіт норвезької розвідки Etterretningstjenesten щодо завантаження на надводні кораблі Північного флоту РФ тактичної ядерної зброї.
Водночас наразі цей звіт зазнав змін й містить пряме уточнення, що надводні кораблі РФ виходять у море без тактичного ядерного озброєння.
Читайте також: Нідерланди закуповують 20 HIMARS, включно з ATACMS: у скільки обійдеться угода
Як пише норвезьке профільне видання Barents Observer, яке поспілкувалось з представницею розвідки Анн-Крістін Б'єргене [Ann-Kristin Bjergene], минуле формулювання давало простір для трактування. Зазначимо, що попередня версія звіту містила наступне формулювання:
"Значна частини ядерних сил [ред. - РФ] розміщена на підводних човнах та надводних кораблях Північного флоту. Тактичне ядерне озброєння становить особливо велику загрозу за декількома оперативними сценаріями, в яких можуть брати участь країни НАТО".
Це й стало приводом для деяких ЗМІ розповсюдити новину, що російські кораблі почали виходити в море з тактичним ядерним озброєнням. Також зазначимо, що взагалі окрема увага норвезької розвідки до цієї теми пов'язана з тим, що Збройні Сили України завдали збройним силам РФ значних втрат. І тепер, щоб утримувати баланс своєї обороноздатності, Кремль спирається виключно на ядерну зброю.
У будь-якому випадку зараз формулювання у звіті виглядає наступним чином:
"У цьому контексті стратегічні підводні човни Північного флоту є основним потенціалом, оскільки вони мають ядерну зброю. Жодних змін в озброєнні російських надводних бойових кораблів на Північному флоті ми не бачимо. Тактична ядерна зброя є особливо серйозною загрозою в кількох оперативних сценаріях, в яких можуть брати участь країни НАТО".
Також видання згадує, що рішення не розміщувати на кораблях тактичної ядерної зброї стало результатом "джентльменської домовленості" між СРСР та США у 1991 році. Але віра у те, що для Кремля будь-які угоди, тим паче формальні, мають хоча б якесь значення - більш ніж оптимістичний підхід.
Більше того, рашисти зараз отримали повноцінне уявлення щодо реальної точності та ефективності свого ракетного озброєння. Й тому цілком логічним рішенням для Кремля може стати повернення до бойового чергування кораблів саме з ядерними зарядами на борту. Але це впирається у питання його наявності у достатній кількості, а також реальної боєготовності самих зарядів.
Також докладаємо нову версію звіту норвезької розвідки щодо загроз з боку РФ.
Читайте також: Нідерланди закуповують 20 HIMARS, включно з ATACMS: у скільки обійдеться угода